27° Açık
 • EURO
 • DOLAR

YÜKSEK YARGI KARARLARI, MİLLİ İRADE ve DEVLET SIRRI

Gündem - Haziran 7, 2020 22:55 A A

Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesinden sonra Türkiye’deki iç hukuk yollarının tüketilmesi ve yüksek yargı yetki konusu yeniden gündeme geldi.

TC Anayasasına göre yüksek yargı organları ve bunlar arasındaki hiyerarşiyi hatırlamak lazım.

Yüksek Mahkemeler

Anayasa Mahkemesi 

Kanunların, kanun hükmünde kararnamelerin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün Anayasaya şekil ve esas bakımlarından uygunluğunu denetler. 

Anayasa değişikliklerini ise sadece şekil bakımından inceler ve denetler. 

Yargıtay

Adliye mahkemelerince verilen ve kanunun başka bir adlî yargı merciine bırakmadığı karar ve hükümlerin son inceleme merciidir. Kanunla gösterilen belli davalara da ilk ve son derece mahkemesi olarak bakar.

Danıştay

İdarî mahkemelerce verilen ve kanunun başka bir idarî yargı merciine bırakmadığı karar ve hükümlerin son inceleme merciidir. Kanunla gösterilen belli davalara da ilk ve son derece mahkemesi olarak bakar.

Askerî Yargıtay 

Askerî mahkemelerden verilen karar ve hükümlerin son inceleme merciidir. Ayrıca, asker kişilerin kanunla gösterilen belli davalarına ilk ve son derece mahkemesi olarak bakar.

Askerî Yüksek İdare Mahkemesi

Askerî olmayan makamlarca tesis edilmiş olsa bile, asker kişileri ilgilendiren ve askerî hizmete ilişkin idarî işlem ve eylemlerden doğan uyuşmazlıkların yargı denetimini yapan ilk ve son derece mahkemesidir. Ancak, askerlik yükümlülüğünden doğan uyuşmazlıklarda ilgilinin asker kişi olması şartı aranmaz.

Uyuşmazlık Mahkemesi 

Adlî, idarî ve askerî yargı mercileri arasındaki görev ve hüküm uyuşmazlıklarını kesin olarak çözümlemeye yetkilidir.

Sayıştay

Merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki kamu idareleri ile sosyal güvenlik kurumlarının bütün gelir ve giderleri ile mallarını Türkiye Büyük Millet Meclisi adına denetlemek ve sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlamak ve kanunlarla verilen inceleme, denetleme ve hükme bağlama işlerini yapmakla görevlidir. Bu kararlar dolayısıyla idarî yargı yoluna başvurulamaz.

Vergi, benzeri malî yükümlülükler ve ödevler hakkında Danıştay ile Sayıştay kararları arasındaki uyuşmazlıklarda Danıştay kararları esas alınır.

Yüksek mahkemeler arasında hiyerarşik üstünlük yoktur.

Yüksek mahkemeler; görev ve yetkili oldukları alanlarda bağımsız ve son kademe yargı organlarıdır.

***

Yukarıda kısa özeti geçilen yüksek mahkemelerin görev ve yetkileri incelendiğinde, Enis Berberoğlu’nun yargılanması serüveni görevli ilk derece 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanmış, İstanbul Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi 2. Ceza Dairesine gitmiş, Yargıtay 16. Ceza Dairesinde onanmış.

Yargıtayca onaylanan karar kesinleşmiştir. Hükmün yerine getirilmesi gerekir.

Bu noktada Berberoğlu milletvekili olduğundan hükmün uygulanması dönem sonuna bırakılabilir. İnfazın dönem sonuna bırakılmasıyla ceza hükmü ortadan kaldırılmıyor, milletvekili olması sebebiyle milli iradeye saygı gereği infaz erteleniyor.

***

Berberoğlu’nun Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuru ‘hak ihlali’ gerekçesiyledir. 

AYM hak ihlali var dese bile bu kesinleşen Yargıtay kararını ortadan kaldırmaz. AYM kararları Yargıtay kararlarının üstünde değildir.

AYM kararının ardından iç hukuk yolları bittiği için AİM süreci başlayacaktır. 

AİM kararı da Berberoğlu’nun lehine çıksa bile ceza hükmü ortadan kalkmaz.

***

MİT tırları olayında FETÖ birtakım askeri unsurlar operasyonları manipüle etmiş, birçok kişi ve kurumu kandırmıştır, aldatılmıştır. 

Berberoğlu da bu süreçte kandırılan, aldatılan kişilerden biridir.

Kozmik oda olayı ve Bülent Arınç suikast yalanı da bu yalan, kandırma ve aldatma olaylarının başında gelir.

Kozmik odaya girilmesi devletin gizli kalması gereken bilgilerin ortaya çıkmasına sebep olanlar açısından da yargılanmayı gerektirir.

Süleyman Özyüksel 

Gündem - 22:55 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Ekrem İmamoğlu’nun corona virüsü testi pozitif çıktı
  İBB Sözcüsü Murat Ongun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun corona virüsü testinin pozitif çıktığını duyurdu.
 • 02
  Asla, kaleme ve düşünceye kelepçe vurulmaz !
  Basın özgürlüğünü, halkın doğru ve objektif haber alma bilgi edinme adına, görevini dürüstçe kullanan haberi yaparken; barış, demokrasi, insan hakları olmak üzere farklılıkları, çok sesliliği renkliliği, halkın ve vatanın menfaatlerini önde tutan, kendi menfaatleri ve çıkarlarını asla düşünmeyen, Tarafsız yansız herhangi siyasi partinin çatısı altında değil ,kendi özgür iradesiyle boyun eğmeden, asla kışkırtıcı yayınlar yapmayan, […]
 • 03
  EĞİTİM DE ÖĞRETMEN ve ÖĞRENCİ SORUNLARI
  Öğretmenlerin sorunları çok. Hükümet sorunları çözüme kavuşturmadığı gibi öğretmenlerimizi Covid 19 döneminde maddi, manevi  mağduriyet yaşamaktadır. Öğretmen ve öğrenciler için kulanılan internet,telefon ücretlerinin devlet tarafından karşılanmaması  öğretmenin  telefon hafızalarının dolması, kurulan gruplarda öğrenciye veliye dert anlatma sorun çözme, psikolojik destek verme, özel görüşmeler… B unları öğretmen ve öğrenci cebinden ödeyerek maddi olarak bütçeleri sıkıntıya girmiştir. […]
 • 04
  Yenilik Partisi’nden İki Radikal Karar!
  Mevcut siyasi partilerin, kadınları oy toplama aracı olarak kullandığı, gençlere ve kadınlara  hakettiği değeri vermediği bu dönmede Yenilik Partisi, Kadınlar ve Gençler konusunda bir ilke imza attı. Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı duyuru ile Yenilik Partisi Kadın Meclisi’nin kurulduğu resmen duyurdu. Yenilik Partisi Kadın Meclisi Kuruldu Yenilik Partisi Genel […]
 • 05
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz Dünya Gazeteciler Gününü Kutladı
  Yenilik partisi genel başkanı Öztürk Yılmaz 21 Ekim Dünya Gazeteciler  Günü nedeniyle Sosyal medya hesabı üzerinden , Dünya Gazeteciler Gününü Kutladı. “Siyasi partilerin yayın organı gibi çalışan yandaş medya mensuplarına bu günde söyleyeceğim tek iyi bir söz yok” diyen Başkan Yılmaz , Sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu basın açıklamasında ; “Bununla birlikte, toplum yararını, […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Alanyaspor431011 1+1010
2.Fenerbahçe42204 2+28
3.Karagümrük42118 4+47
4.Galatasaray42115 2+37
5.BB Erzurumspor42116 4+27
6.Antalyaspor42114 2+27
7.Hatayspor42113 6-37
8.Göztepe41308 4+46
9.Kasımpaşa42023 2+16
10.Kayserispor42023 5-26
11.Konyaspor31204 1+35
12.Trabzonspor41215 505
13.Sivasspor31112 3-14
14.Gençlerbirliği31111 2-14
15.Beşiktaş41125 7-24
16.Yeni Malatya41123 7-44
17.Gaziantep FK40316 8-23
18.Ç. Rizespor40222 5-32
19.Denizlispor40221 6-52
20.MKE Ankaragücü30121 3-21
21.Başakşehir40130 6-61

HAVA DURUMU

24 Ekim 2020 CUMARTESİ
26°
 • PAZ 25.6°
 • PTS 25.7°
 • SAL 23.2°