Açık
 • EURO
 • DOLAR

YÖNETİM HATALARI KADERE MAL EDİLEMEZ

Yazarlar - Nisan 27, 2020 17:29 A A

Tarih boyunca devletler kurulmuş, nitelik değiştirmiş, tarihten silinmiş, günümüze kadar devam edenler olmuş, devam edenlerin en büyük neden ve avantajı millet olma özelliğini elde etmiş olmalarıdır. Yıllar içinde yönetim biçimleri değişmiş olmakla birlikte mevcudiyetlerini ve millet olma özelliklerini sürdüren milletlerden birisi de Türklerdir.

Türk dünyasında Han’lıklar kurulmuş batmış, boylar kurulmuş batmış, beylikler kurulmuş batmış, imparatorluklar kurulmuş batmış ama dünyaya gelip geçen bir kısım kavimler gibi Türk milleti yok olmamıştır. Bunun nedeni derin bir kültür yanında devlet kurma ve yönetme iradesine sahip olmaktadır.

Yönetimler niçin batar, esas itibariyle de bizim devlet anlayışımızda millet yok olmaz ancak devlet yönetim şekilleri değişir. Bu değişiklikler de otoriter yönetimlerde saltanatın yıkılması, demokratik rejimlerde ise seçimin kaybedilmesi şeklinde olur.

Hükmedenleri iktidardan götüren en büyük etkenler; dayanışmanın yok olması, üretimin zayıflaması, tüketim çılgınlığı, dengesiz vergiler, yönetimdeki liyakatsizlik, adaletsizlik, toplumdaki umutların kırılması, göçün hızlanıp yoğunlaşması, iblisane gurur ve kibir, gösteriş, riyakarlık ve ayyuka çıkan yalakalığın etkili olmasını toplumların çöküş belirtileri olarak ifade edebiliriz.

Ünlü filozof İbn-i Haldun da ”Mukaddime” isimli büyük eserinde bir iktidar ne zaman yıkılır sorusuna şöyle bir cevap veriyor ”ölçüsüzlük ve ısraf” diye başlayıp şöyle devam ediyor ”iktidarlar kendilerinden öncekilerin birikimlerini sorumsuzca şatafat ve gösterişe harcar. Bunun yanı sıra en yakınındaki aile efradına da oldukça cömert davranırlar. Bu yüzden etraflarına toplumun en kötü ve niteliksiz insanlarını çekerler.

Bunlara liyakat sahibi olmadıkları için altından kalkamayacakları görevler yükleyip sorumluluk verilince bunlarda niteliksizliklerini gizlemek için kapılarını halka kapatırlar. İnsanlardan uzaklaştıkça söz dinlemez ve gerçekleri anlama imkanını kaybederler. Etraflarına duvar ördükleri için de iyileşme umutları tükenir ve kendi içlerine çökerler”

Yıkılışlar hep yönetim hatalarından kaynaklanmıştır. Devlet adamı olmak ve devleti yönetmek kolay değildir.Bu görev bilgi ister, yetenek ister, basiret ister, tecrübe ister. Yönetim hataları kadere mal edilemez. Yıkılışların yanında birde çöküşler vardır. Ekonomide, sosyal ve kültürel yapıda, dış politikada, itibarda çöküş varsa vahamet burada başlar. Yönetimin batışı ile sonuçlanır.

Tabi ki bu olumsuzluklardan etkilenip hayatı kararan ise devletin her türlü yükünü çeken sade vatandaşlardır. Ancak şurası da bir gerçektir ki karamsarlık ve kadercilik çözüm getirmez gayret ve azimle üstesinden gelinmeyecek ve giderilemeyecek problem yoktur. Yeter ki yılgınlığa ve karamsarlığa meydan verilmesin. Anadolu’da güzel bir söz vardır ”kader gayrete aşıktır” gayret edilirse ve nemelazım denilmez ise makus kader değişir. Türk milleti bilinçlendirilip, aydınlatıldığı takdirde gerçekleri görüp, tercihini mutlaka doğru yönde yapacaktır. Çünkü ezelden gelip ebediyete gidecek olan Türk töresi, kültürü, tarihi birikimi yol göstericidir ve kurtuluşa yatkındır yabancı değildir. Büyük önder Atatürk’te Türk insanındaki bu üstün özellikleri gördüğü ve bildiği için milli mücadeleyi başlatıp her yönde kazanmıştır.

Bilinçlendirildiği ve gayrete getirildiği takdirde; Asrın başında saltanatı yıkan ve milli mücadeleyi bütün yönleriyle kazanan Türk milleti her türlü badireyi de atlatmasını bilir.

Son söz olarak; tüm olumsuzlukların giderilmesi, hiç yaşanmaması ve mutlu bir gelecek için devlet kadrolarına nitelikli, birikimli, liyakat sahibi, temsil yeteneği yüksek ve paylaşımcı kişilerin getirilmesi zorunluluk arz etmektedir.

Yazarlar - 17:29 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  25 KASIM TOPLUMSAL EŞİTSİZLİK VE KADINA ŞİDDET GÜNÜ
  Bugün 25 kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günüdür . Şiddet deyince akla yalnızca kaba kuvvet gelmemeli. Kadına yönelik şiddet; bekaret kontrolü, cinsel saldırı ve taciz, fuhuşa zorlamak, çocuk düşürtmek, hakaret etmek, kötü davranışta bulunmak, çalışma özgürlüğünü engellemek, töre veya namus cinayetleri, tehdit etmek ve yaralamak gibi geniş anlamda düşünülmelidir. Ülkemizde kadına yönelik şiddet […]
 • 02
  Dünya çocuk hakları günü
  Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ardından her yıl 20 Kasım tarihi, dünya çocuk hakları günü olarak kabul edilmektedir. Gerek dünyada,  gerekse Türkiye’de çocuk haklarına yönelik çok ciddi tehdit ve saldırıların yaşanmaktadır.
 • 03
  Uğur Sezer : Eğitimin Engeli Yoktur
  Engelli olma her insanın başına gelebilecek bir durumdur. İnsanın bazı aktiviteleri diğer insanlara oranla daha kısıtlı, uzun sürede yapması kişinin engelli olduğunu gösteren durumlardan bir tanesidir. Bu durum engelli birisinin iş yapamaz anlamına gelmez! Ancak ne üzücüdür ki ülkemizde hala engellilere yönelik olumsuz önyargılar devam etmektedir… Örneğin sokaktaki bir su satıcımız hayır işlemek adına bir […]
 • 04
  DEDİKODUCULUK
  Allah’ın birbirlerini tanımaları için boylara ve kabilelere ayırdığı insanların, aralarındaki çeşitli farklılıkları, takvaya bakmadan büyütmeleri; bir nevi dedikodu hatta genel bir dedikodu olmaktadır. Bazı insanların bilerek veya bilmeden yaptıkları, ırkçılık, kabilecilik veya bölgecilik de, insanları genel ve farklı bir çeşit gıybete sevk edebilir. Çünkü bu tür ayrımcılıklar, kendi ırkdaşlarını ve yakınlarını üstün, diğerlerini aşağı sayarlar. […]
 • 05
  DİNİMİZDE GIYBET
  Dinimiz gıybet yapmayı haram kılmıştır. Bir ortamda gıybet yapılıyorsa, oradan ayrılmak gerekir. Ayrılma imkânımız yoksa, başka işlerle meşgul olup dinlememeye gayret göstermeliyiz. Eğer gıybet yapan kişi kırılmayacak ise, onu münasip bir lisanla ikaz etmek faydalı olur. Gıybet, bir kimsenin arkasından hoşuna gitmeyecek şeyleri söylemek, başka bir deyimle, kendimize söylendiği zaman hoşlanmayacağımız bir şeyi, din kardeşimiz hakkında arkasından konuşmamız anlamına gelir. Halk arasında […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Alanyaspor431011 1+1010
2.Fenerbahçe42204 2+28
3.Karagümrük42118 4+47
4.Galatasaray42115 2+37
5.BB Erzurumspor42116 4+27
6.Antalyaspor42114 2+27
7.Hatayspor42113 6-37
8.Göztepe41308 4+46
9.Kasımpaşa42023 2+16
10.Kayserispor42023 5-26
11.Konyaspor31204 1+35
12.Trabzonspor41215 505
13.Sivasspor31112 3-14
14.Gençlerbirliği31111 2-14
15.Beşiktaş41125 7-24
16.Yeni Malatya41123 7-44
17.Gaziantep FK40316 8-23
18.Ç. Rizespor40222 5-32
19.Denizlispor40221 6-52
20.MKE Ankaragücü30121 3-21
21.Başakşehir40130 6-61

HAVA DURUMU

27 Kasım 2020 CUMA
 • CTS 10.0°
 • PAZ 11.0°
 • PTS 11.0°