23° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

YÖNETİM HATALARI KADERE MAL EDİLEMEZ

Yazarlar - Nisan 27, 2020 17:29 A A

Tarih boyunca devletler kurulmuş, nitelik değiştirmiş, tarihten silinmiş, günümüze kadar devam edenler olmuş, devam edenlerin en büyük neden ve avantajı millet olma özelliğini elde etmiş olmalarıdır. Yıllar içinde yönetim biçimleri değişmiş olmakla birlikte mevcudiyetlerini ve millet olma özelliklerini sürdüren milletlerden birisi de Türklerdir.

Türk dünyasında Han’lıklar kurulmuş batmış, boylar kurulmuş batmış, beylikler kurulmuş batmış, imparatorluklar kurulmuş batmış ama dünyaya gelip geçen bir kısım kavimler gibi Türk milleti yok olmamıştır. Bunun nedeni derin bir kültür yanında devlet kurma ve yönetme iradesine sahip olmaktadır.

Yönetimler niçin batar, esas itibariyle de bizim devlet anlayışımızda millet yok olmaz ancak devlet yönetim şekilleri değişir. Bu değişiklikler de otoriter yönetimlerde saltanatın yıkılması, demokratik rejimlerde ise seçimin kaybedilmesi şeklinde olur.

Hükmedenleri iktidardan götüren en büyük etkenler; dayanışmanın yok olması, üretimin zayıflaması, tüketim çılgınlığı, dengesiz vergiler, yönetimdeki liyakatsizlik, adaletsizlik, toplumdaki umutların kırılması, göçün hızlanıp yoğunlaşması, iblisane gurur ve kibir, gösteriş, riyakarlık ve ayyuka çıkan yalakalığın etkili olmasını toplumların çöküş belirtileri olarak ifade edebiliriz.

Ünlü filozof İbn-i Haldun da ”Mukaddime” isimli büyük eserinde bir iktidar ne zaman yıkılır sorusuna şöyle bir cevap veriyor ”ölçüsüzlük ve ısraf” diye başlayıp şöyle devam ediyor ”iktidarlar kendilerinden öncekilerin birikimlerini sorumsuzca şatafat ve gösterişe harcar. Bunun yanı sıra en yakınındaki aile efradına da oldukça cömert davranırlar. Bu yüzden etraflarına toplumun en kötü ve niteliksiz insanlarını çekerler.

Bunlara liyakat sahibi olmadıkları için altından kalkamayacakları görevler yükleyip sorumluluk verilince bunlarda niteliksizliklerini gizlemek için kapılarını halka kapatırlar. İnsanlardan uzaklaştıkça söz dinlemez ve gerçekleri anlama imkanını kaybederler. Etraflarına duvar ördükleri için de iyileşme umutları tükenir ve kendi içlerine çökerler”

Yıkılışlar hep yönetim hatalarından kaynaklanmıştır. Devlet adamı olmak ve devleti yönetmek kolay değildir.Bu görev bilgi ister, yetenek ister, basiret ister, tecrübe ister. Yönetim hataları kadere mal edilemez. Yıkılışların yanında birde çöküşler vardır. Ekonomide, sosyal ve kültürel yapıda, dış politikada, itibarda çöküş varsa vahamet burada başlar. Yönetimin batışı ile sonuçlanır.

Tabi ki bu olumsuzluklardan etkilenip hayatı kararan ise devletin her türlü yükünü çeken sade vatandaşlardır. Ancak şurası da bir gerçektir ki karamsarlık ve kadercilik çözüm getirmez gayret ve azimle üstesinden gelinmeyecek ve giderilemeyecek problem yoktur. Yeter ki yılgınlığa ve karamsarlığa meydan verilmesin. Anadolu’da güzel bir söz vardır ”kader gayrete aşıktır” gayret edilirse ve nemelazım denilmez ise makus kader değişir. Türk milleti bilinçlendirilip, aydınlatıldığı takdirde gerçekleri görüp, tercihini mutlaka doğru yönde yapacaktır. Çünkü ezelden gelip ebediyete gidecek olan Türk töresi, kültürü, tarihi birikimi yol göstericidir ve kurtuluşa yatkındır yabancı değildir. Büyük önder Atatürk’te Türk insanındaki bu üstün özellikleri gördüğü ve bildiği için milli mücadeleyi başlatıp her yönde kazanmıştır.

Bilinçlendirildiği ve gayrete getirildiği takdirde; Asrın başında saltanatı yıkan ve milli mücadeleyi bütün yönleriyle kazanan Türk milleti her türlü badireyi de atlatmasını bilir.

Son söz olarak; tüm olumsuzlukların giderilmesi, hiç yaşanmaması ve mutlu bir gelecek için devlet kadrolarına nitelikli, birikimli, liyakat sahibi, temsil yeteneği yüksek ve paylaşımcı kişilerin getirilmesi zorunluluk arz etmektedir.

Yazarlar - 17:29 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Öztürk Yılmaz Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ne söylediyse o çıktı
  Yenilik Partisi Genel Başkanı, Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın,Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ortaya koyduğu görüşlerde ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Yılmaz’ın konuyla ilgili ifade ettiği görüşleri bir bir gelişmeler net bir şekilde ortaya çıkardı. İlk önce Yunanistan krizi sistemli bir şekilde tırmandırıp tüm provokasyonları yaptıktan sonra masaya oturdu. AB’de tartışmalı sularda doğal gaz araştırma çalışmaları yapan Türkiye’ye yaptırım talep etti.
 • 02
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’dan Adnan Menderes Anıt Mezarına Ziyaret.
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret etti. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. Başbakan idam edildi. 21 yaşında Deniz Gezmiş idam edildi. Demokrasimizin bir daha bu tür acılarla yüzleşmemesi hepimizin sorumluluğudur. İfadelerini kullandı. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. […]
 • 03
  Cinci hocanın ifadesi ortaya çıktı
  İstanbul’da “Cinci Hoca” olarak bilinen ve dolandırıcılık iddiasıyla tutuklanan Burhan Dalgalı’nın emniyette ve savcılıkta verdiği ifadeler ortaya çıktı. Nikahını kıydığı Ebubekir B.’den para alan Dalgalı’nın Ebubekir B.’ye “Boş odanız var mı? Eşinle baş başa görüşmem lazım” dediği de iddia edilmişti. İfadesinde kimseyi taciz etmediğini söyleyen Dalgalı, kendisine kumpas kurulduğunu öne sürdü. Cinsel tacizden suç kaydı bulunan ve PKK toplantısında çekilen fotoğrafları ele geçirilen Dalgalı’nın yarı çıplak bir kadının göbeğine Arapça yazılar yazarken kaydedilen görüntüleri de ortaya çıktı.
 • 04
  ATATÜRK Düşmanlarına Yılmaz’dan Çok Sert Cevap!
  Son dönemlerde ATATÜRK’e yapılan hakaretlere dayanamayan, Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ sessizliğini bozarak çok sert açıklamalarda bulundu.
 • 05
  Mustafa Akıncı döneminde Türkiye ile ilişkilerimiz erozyona uğradı
  KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay, katıldığı Artık Üniversiteliler Soruyor platformunun canlı yayınında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye ile ilişkilerine zarar verdiğini belirterek sert eleştirilerde bulundu. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla sosyal medya platformu üzerinden canlı yayınlanan programa, başta Türkiye olmak üzere, KKTC, Belçika, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden öğrenciler katılarak, Özersay’a kamuoyunun merak ettiği soruları yöneltti. Özersay, […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Göztepe11005 143
2.Karagümrük11003 033
3.Beşiktaş11003 123
4.Galatasaray11003 123
5.Alanyaspor11002 023
6.Hatayspor11000 003
7.Antalyaspor11002 023
8.BB Erzurumspor11002 111
9.Fenerbahçe11002 123
10.Kayserispor11001 013
11.Konyaspor11000 000
12.Ç. Rizespor10011 2-10
13.MKE Ankaragücü10011 2-10
14.Kasımpaşa10010 1-10
15.Gaziantep FK11001 3-20
16.Trabzonspor10011 3-20
17.Sivasspor10010 2-20
18.Gençlerbirliği10011 3-20
19.Başakşehir10010 000
20.Yeni Malatya10010 3-30
21.Denizlispor10011 5-40

HAVA DURUMU

20 Eylül 2020 PAZAR
23°
 • PTS 25.1°
 • SAL 27.0°
 • ÇAR 28.8°