22° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Yoksulluk Kader mi?

Yazarlar - Ocak 22, 2020 20:45 A A

Yoksulluk Kader mi?

Zenginin daha zengin yoksulun daha yoksullaştığı bir durum kader olabilir mi? Bir tarafta insanlar varlık içinde yaşarken, diğer taraftaki insanların günlük ihtiyaçlarının karşılayacak bir gelire bile sahip olmamaları olsa olsa adaletsiz bir gelir dağılımını akla getirir.

Kişilerin, yiyecek, içecek, barınma, giyim-kuşam gibi temel ihtiyaçlara erişememesi ya da çok zor erişmesi yoksulluk olarak tanımlanmaktadır. Fakat bazı gelişmiş ülkelerde her ne kadar yoksulluk kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılayamaması olarak ifade edilse de, birçok çalışmada yoksulluk, istihdamdan, barınmadan, eğitimden, sağlık hizmetlerinden ve sosyal hayatın gereklerinden mahrum kalma anlamında kullanılmaktadır. Yoksulluğun, ülkeden ülkeye, coğrafyadan coğrafyaya değişik nedenleri olabilir ama başlıca nedenleri arasında, çevresel nedenler, ekonomik nedenler, siyasi nedenler ve toplumsal nedenler sayılmaktadır. Bunların uzun uzun anlatmadan önce bizzat tesadüfen gördüğüm ve ruh sağlığımı bozacak şeklide etkilendiğim bir yoksulluk manzarasını anlatacağım.

Yolum bir gün çöplerden kâğıt toplayanların toplandığı bir yere düşmüştü. Ben o güne kadar onların çöplerden kâğıt ve hurda benzeri şeyleri topladıklarını düşünüyordum. Oysa çöpten topladıkları, raf ömrünü tamamlamış, tüketim tarihi bitmiş makarna, bakliyat, çay, ağzı açılmış reçel, bal gibi gıdaların yanında teflonu bozulmuş tencere, tavalar, kenarı kırık bardaklar, sürahi ve benzeri mutfak gereçleri ile iç- dış giysi, ayakkabı ve ev tekstil ürünlerinden oluşan bir pazar oluşturmuşlar. Çamur içine kurulmuş bu çöp pazarın müşterilerini yoksullar oluşturuyordu. Üç kuruşa beş kuruşa günü geçmiş gıdaları bile pazarlık yaparak alıyorlardı. Giysiler ikinci ek falan değil çöpten çıkan yığınlar halindeki giysileri karıştırarak bedenlerine uygun iç çamaşırı ve giysi bulmaya çalışıyorlardı. Bunu burada anlatmaya ne dilim ne de vicdanım elvermiyor. Gidip o insanların yoksulluğunu görmek gerekir.

Bu ülkenin insanı ne zaman bu hale geldi? Bir tarafta saraylarda, rezidanslarda, yalılarda, uçan saraylarda yaşayanlar ejder meyveli lüks sofralarda karnını doyuranlar diğer tarafta yukarıda bahsettiğim gibi çöplerden çıkan yiyecek ve giyecek ihtiyacını karşılamaya çalışan yoksul insan görüntülerin gerçekliğidir. Eskiden fakir olan birisine küçülen bir giysi bile verilmezdi. Onur meselesi yaparlardı. Sadakada bile gizli verilir o insanlar incitilmezdi. Konu komşu mahallesinde, köyünde olan fakirleri gözetler onların ihtiyaçlarını giderirdi. Bu ülkenin insanı çöpten çıkan ürünleri alacak kadar ne zaman yoksullaştı? Bu yoksulluk onların suçu değildir. Kader hiç değildir. Bu yoksulluğun en önemli nedeni bu ülkenin iyi yönetilememesidir. Gelirin adil dağıtılmamasıdır. İstihdamın sağlanamamasıdır.

Muhalefet ne iş yapar? Sabah akşam hemen hemen aynı ifadelerle iktidarı eleştirmekten başka bir şey yapmıyorlar. Neden bu gibi yerlere gidip vatandaşların yoksulluğunu araştırıp görmezler? Bu yoksulluk için çareler üretmezler. Yapmazlar! Çünkü iktidara gelme gibi bir gayretleri yoktur. İktidarı da muhalefeti de kendi koltuklarını koruyadursunlar. Allah’ın adaleti bir gün tecelli edecek ve bu çaresiz yoksul insanlara derman olacak olan gelir adaletini sağlayacak, kadınların çoğunlukta olduğu yeni bir oluşum güneş gibi doğacaktır. Bu güneş yıllarca iktidarda görev yapıp da ayrılarak yeni bir parti kuranlar falan olmayacaktır.

 

Yazarlar - 20:45 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Öztürk Yılmaz Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ne söylediyse o çıktı
  Yenilik Partisi Genel Başkanı, Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın,Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ortaya koyduğu görüşlerde ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Yılmaz’ın konuyla ilgili ifade ettiği görüşleri bir bir gelişmeler net bir şekilde ortaya çıkardı. İlk önce Yunanistan krizi sistemli bir şekilde tırmandırıp tüm provokasyonları yaptıktan sonra masaya oturdu. AB’de tartışmalı sularda doğal gaz araştırma çalışmaları yapan Türkiye’ye yaptırım talep etti.
 • 02
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’dan Adnan Menderes Anıt Mezarına Ziyaret.
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret etti. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. Başbakan idam edildi. 21 yaşında Deniz Gezmiş idam edildi. Demokrasimizin bir daha bu tür acılarla yüzleşmemesi hepimizin sorumluluğudur. İfadelerini kullandı. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. […]
 • 03
  Cinci hocanın ifadesi ortaya çıktı
  İstanbul’da “Cinci Hoca” olarak bilinen ve dolandırıcılık iddiasıyla tutuklanan Burhan Dalgalı’nın emniyette ve savcılıkta verdiği ifadeler ortaya çıktı. Nikahını kıydığı Ebubekir B.’den para alan Dalgalı’nın Ebubekir B.’ye “Boş odanız var mı? Eşinle baş başa görüşmem lazım” dediği de iddia edilmişti. İfadesinde kimseyi taciz etmediğini söyleyen Dalgalı, kendisine kumpas kurulduğunu öne sürdü. Cinsel tacizden suç kaydı bulunan ve PKK toplantısında çekilen fotoğrafları ele geçirilen Dalgalı’nın yarı çıplak bir kadının göbeğine Arapça yazılar yazarken kaydedilen görüntüleri de ortaya çıktı.
 • 04
  ATATÜRK Düşmanlarına Yılmaz’dan Çok Sert Cevap!
  Son dönemlerde ATATÜRK’e yapılan hakaretlere dayanamayan, Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ sessizliğini bozarak çok sert açıklamalarda bulundu.
 • 05
  Mustafa Akıncı döneminde Türkiye ile ilişkilerimiz erozyona uğradı
  KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay, katıldığı Artık Üniversiteliler Soruyor platformunun canlı yayınında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye ile ilişkilerine zarar verdiğini belirterek sert eleştirilerde bulundu. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla sosyal medya platformu üzerinden canlı yayınlanan programa, başta Türkiye olmak üzere, KKTC, Belçika, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden öğrenciler katılarak, Özersay’a kamuoyunun merak ettiği soruları yöneltti. Özersay, […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Göztepe11005 143
2.Karagümrük11003 033
3.Beşiktaş11003 123
4.Galatasaray11003 123
5.Alanyaspor11002 023
6.Hatayspor11000 003
7.Antalyaspor11002 023
8.BB Erzurumspor11002 111
9.Fenerbahçe11002 123
10.Kayserispor11001 013
11.Konyaspor11000 000
12.Ç. Rizespor10011 2-10
13.MKE Ankaragücü10011 2-10
14.Kasımpaşa10010 1-10
15.Gaziantep FK11001 3-20
16.Trabzonspor10011 3-20
17.Sivasspor10010 2-20
18.Gençlerbirliği10011 3-20
19.Başakşehir10010 000
20.Yeni Malatya10010 3-30
21.Denizlispor10011 5-40

HAVA DURUMU

19 Eylül 2020 CUMARTESİ
21°
 • CTS 27.0°
 • PAZ 26.5°
 • PTS 26.8°