26° Açık
 • EURO
 • DOLAR

YILMAZ: İÇERİDE SİYASİ TANSİYON SÜRERKEN DIŞARIDA ELİN OĞLU BOŞ DURMUYOR.

Yılmaz, ülke içerisinde dün Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, bugün ise Çanakkale Kara Savaşları’nın 104.yılının kutlamalarının yapıldığını anımsatarak, dışarı da sözde soykırımın tanınmasına yönelik adımların arttığı bir gün yaşanacağına değindi.

Politika - Nisan 26, 2019 21:00 A A

Türkiye’nin sanık sandalyesine oturtulmak istendiğine daha önceki basın toplantılarında da değindiğini vurgulayan Yılmaz, amaçlarının Türkiye’nin üzerine baskı kurmak, sözde soykırımı tanıtmak ve bu ülkelerde Türkiye’yi tazminat, toprak gibi konularda istenmeyen hususlara razı etmek olduğunu belirtti. Bunun tarihi bir sorumluluk olduğuna, her Türk vatandaşının bu yalana rest çekmesi gerektiğine ve bunun önemli bir vatandaşlık görevi olduğuna dikkat çeken Yılmaz, bizim de sistemli bir anti propaganda yapmamız gerektiğinin altını çizdi.

3 konuya daha değineceğini belirten Yılmaz, ilk olarak ABD’nin İran’a uyguladığı petrol ambargosuna ilişkin muafiyet kararını kaldırmasının Türkiye’ye olan etkisine değindi. Bu konunun Zarrab ve Halk Bankası gibi bir sürece dönüşmemesi için Türkiye’nin çok dikkatli bir şekilde siyaset yapması gerektiğini, ulusal bir çözüm yönteminin doğru olabileceğini, ancak bunun yeterli olmayabileceğini belirtti. Avrupa Birliği’nin bu konuda çalışması olduğunu hatırlatarak,  Türkiye’nin de bu çalışmaya taraf olması ve bu çalışmanın içinde yer almasının baskıları hafifleteceğinin altını çizdi.

Türkiye’nin İran’dan ham petrolün 3’te 1’ini temin ettiğini ve bu muafiyetin kalkmasının Türkiye’yi sıkıntılı süreçlere sokacağını, geriye sadece Irak’ın kaldığını ve Irak Hükümeti ile zamanında ciddi sorunlar yaşandığını ve bu konunun uluslararası bir mecraya dönüştüğünü hatırlattı.

Benzer bir durumun yaşanmaması için Irak’tan temin edilebilecek ilave petrolün Irak Merkez Hükümeti kanalıyla devreye sokulmasının yaşanabilecek ilave sorunların bertaraf edilmesi açısından önemli olduğunu belirtti.

İkinci olarak Suriye’deki güvenli bölge konusuna dikket çeken Yılmaz, daha önceki basın toplantılarında da güvenli bölge konusunun Türkiye’ye karşı kullanılacağı uyarısında bulunduğunu hatırlattı.

Yılmaz , “Türkiye’nin istediği ve kontrol edebileceği Güvenli Bölge, Fırat’ın doğusundan, Irak sınırına kadardı. Ancak bunun kolay kolay mümkün olamayacağını, buna izin verilmeyeceğini ve Türkiye’nin bu konuda baskı altına alınacağını söylemiştim. O nedenle, Güvenli Bölge fikrininin kendi topraklarını koruması açısından Suriye yönetimi ile birlikte yürütülmesi gerekiyor. Suriye askerleriyle, Türk askerlerinin koordineli bir şekilde hareket etmesi gerekir. Türkiye, Güvenli Bölge’yi kendi kontrol etmek isterken diğer taraftan ABD buna karşı geliyor. ABD, Irak’taki çekiç güç benzeri bir yapıyı burada devreye sokmak istiyor. Suriye’de bir mevcudiyet yaratmak isteyen ABD, Türkiye ve Şam yönetiminin atabileceği adımlarını engellemeye çalışmak için otonom bir yapı oluşturmaya çalışmaktadır. Türkiye’nin yapması gereken şey; Suriye yönetiminin askerleriyle birlikte bu devriye görevini yapması olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Üçüncü olarak, S-400 ve F-35 gerginliğine değinen Yılmaz, Türkiye’nin Rusya’dan bir şey almasını istemeyen ABD’nin, Türkiye’yi doğrudan bir baskı altına aldığının altını çizdi. Türkiye’nin Rusya’a bağlı olmasını istemeyen ABD’nin Türkiye üzerinde doğrudan bir baskısı olduğunu belirten Yılmaz, Putin’in Türkiye’nin üzerinde doğrudan bir ABD baskısına seyirci kaldığını vurguladı. Hemen hemen her konuda anlaşmaya varabilen Putin ile Trump’ ın bu konuyu neden doğrudan konuşmadığına vurgu yapan Yılmaz, istenilse bu konuda sonuç alınabileceğini belirtti. Rusya’nın bu konuda direkt olarak ABD ile konuşmadığının altını çizerek, Türkiye’nin Rusya’yı da devreye sokması gerektiğini söyledi.

Yılmaz, Türkiye’de ekonomik kriz ve seçim gerginliğinin yaşandığını, dışarıda ise suların bir türlü durulmadığını belirtirken, Kıbrıs konusunda yeniden müzakerelere başlanmak istendiğini belirtti.

Kıbrıs konusunda herkesin taviz vermesi, bulunduğu pozisyonu yumuşatmasının istendiğini vurgulayan Yılmaz, ” Türkiye, Kıbrıs müzakerelerini başlattığı anda bulunduğu konumdan daha da geriye gidecektir. Şuanki uluslararası konjonktür, Türkiye’nin lehine değildir. Öncelikle ekonomik konuların halledilmesi, içeride tansiyonun düşürülmesi gerekiyor. Coğrafyamızda gerginlikler yaşanırken Türkiye, Kıbrıs’ta müzakere masasına oturduğu zaman şu anda bulunduğu noktanın çok daha gerisine düşecektir. Müzakereye güçlü iken oturursunuz, zayıfken değil. Siyasi tansiyonun düşürülmesi, ekonomik sıkıntının giderilmesi, üretimin artırılması ve ülkenin kendi gündemine dönmesi gerekir. Türkiye, seçim olaylarıyla boğuşurken, dışarıda elin oğlu plan yapıyor ve uyguluyor. ” açıklamalarında bulundu.

 

Politika - 21:00 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Öztürk Yılmaz Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ne söylediyse o çıktı
  Yenilik Partisi Genel Başkanı, Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın,Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ortaya koyduğu görüşlerde ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Yılmaz’ın konuyla ilgili ifade ettiği görüşleri bir bir gelişmeler net bir şekilde ortaya çıkardı. İlk önce Yunanistan krizi sistemli bir şekilde tırmandırıp tüm provokasyonları yaptıktan sonra masaya oturdu. AB’de tartışmalı sularda doğal gaz araştırma çalışmaları yapan Türkiye’ye yaptırım talep etti.
 • 02
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’dan Adnan Menderes Anıt Mezarına Ziyaret.
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret etti. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. Başbakan idam edildi. 21 yaşında Deniz Gezmiş idam edildi. Demokrasimizin bir daha bu tür acılarla yüzleşmemesi hepimizin sorumluluğudur. İfadelerini kullandı. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. […]
 • 03
  Cinci hocanın ifadesi ortaya çıktı
  İstanbul’da “Cinci Hoca” olarak bilinen ve dolandırıcılık iddiasıyla tutuklanan Burhan Dalgalı’nın emniyette ve savcılıkta verdiği ifadeler ortaya çıktı. Nikahını kıydığı Ebubekir B.’den para alan Dalgalı’nın Ebubekir B.’ye “Boş odanız var mı? Eşinle baş başa görüşmem lazım” dediği de iddia edilmişti. İfadesinde kimseyi taciz etmediğini söyleyen Dalgalı, kendisine kumpas kurulduğunu öne sürdü. Cinsel tacizden suç kaydı bulunan ve PKK toplantısında çekilen fotoğrafları ele geçirilen Dalgalı’nın yarı çıplak bir kadının göbeğine Arapça yazılar yazarken kaydedilen görüntüleri de ortaya çıktı.
 • 04
  ATATÜRK Düşmanlarına Yılmaz’dan Çok Sert Cevap!
  Son dönemlerde ATATÜRK’e yapılan hakaretlere dayanamayan, Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ sessizliğini bozarak çok sert açıklamalarda bulundu.
 • 05
  Mustafa Akıncı döneminde Türkiye ile ilişkilerimiz erozyona uğradı
  KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay, katıldığı Artık Üniversiteliler Soruyor platformunun canlı yayınında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye ile ilişkilerine zarar verdiğini belirterek sert eleştirilerde bulundu. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla sosyal medya platformu üzerinden canlı yayınlanan programa, başta Türkiye olmak üzere, KKTC, Belçika, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden öğrenciler katılarak, Özersay’a kamuoyunun merak ettiği soruları yöneltti. Özersay, […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Göztepe11005 143
2.Karagümrük11003 033
3.Beşiktaş11003 123
4.Galatasaray11003 123
5.Alanyaspor11002 023
6.Hatayspor11000 003
7.Antalyaspor11002 023
8.BB Erzurumspor11002 111
9.Fenerbahçe11002 123
10.Kayserispor11001 013
11.Konyaspor11000 000
12.Ç. Rizespor10011 2-10
13.MKE Ankaragücü10011 2-10
14.Kasımpaşa10010 1-10
15.Gaziantep FK11001 3-20
16.Trabzonspor10011 3-20
17.Sivasspor10010 2-20
18.Gençlerbirliği10011 3-20
19.Başakşehir10010 000
20.Yeni Malatya10010 3-30
21.Denizlispor10011 5-40

HAVA DURUMU

18 Eylül 2020 CUMA
26°
 • CTS 27.0°
 • PAZ 26.5°
 • PTS 26.8°