Ana Sayfa Gündem 26 Şubat 2021

Yenilik Partisi’nden Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a çağrı

Yenilik Partisi Genel Başkan yardımcısı Kemal Abdullahoğlu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ‘un açıklamalarının yetersiz olduğunu ve bu açıklamanın milyonlarca öğrenci ve veliyi tatmin etmediğini söyledi.

Yenilik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Parti Sözcüsü Kemal Abdullahoğlu yaptığı basın açıklamasında : “ Milli Eğitim Bakanı Sayın Selçuk’un dün yaptığı açıklama hem içerik olarak hemde milyonlarca öğrenci ve velinin beklediği cevaplar bakımından tatmin edici olmaktan uzak kalmıştır” dedi.

Abdullahoğlu “Sayın Bakan okulların kademeli açılacağını Mart sonuna kadar illerde pandemi durumuna göre karar alınacağını ” söylüyor.
Ve şöyle devam ediyor sayın bakan : “Geçen hata köy okullarını açtık.Pazartesi ilk okullar ve 8.12.sınıflarda yüz yüze eğitim devam edecek .Ayrıca Ortaokul 5,6 ve 7.ci sınıflarda tüm derslere uzaktan eğitimle devam edilecek. Liselerde tüm sınavlar 1 Marttan itibaren 2 hafta içinde planlanacak.”

Sayın bakanın bu açıklamaları milyonlarca öğrenci ve veli için yeterli oldu mu ? Hayır tabi. Çok sayıda soru ve belirsizliğin cevabı bu açıklamada yok.

Örneğin 5 milyon civarındaki öğrencinin tableti olmayışı ya da internet erişim imkansızlığı nedeniyle durumu ne olacak ?

Sonuçta derse erişemeyen ve yeterince hazırlanamayan milyonlarca öğrencinin girmek durumunda kalacağı sınavlarda yaşayacağı başarısızlığın sorumlusu kim olacaktır ?

Öte yandan Sayın Bakan “karne verebilmek için sınav şart” diyor. Peki bu doğru da müfredat ve dersleri tüm ülke okulları aynı koşul ve imkanlarla izleyebiliyor mu ? Örneğin devlet okullarıyla özel okullarda öğrenciler aynı düzeyde ders izleme koşul ve kalite imkanına sahip mi ?

Abdullahoğlu şöyle devam etti :
Sayın bakanın dün “657 bin tabletin büyük bölümü dağıtıldı” demesine bir anlam vermek de güç. Ülkede 5 milyona yakın öğrencinin tabletsizlikten yada internet erişimi yokluğundan zaten eğitime ulaşamadığı bir ortamda bu söz bir çaresizlik ifadesidir. Fatih projesi fiyaskosu ve onu izleyen onca yıllar boşa geçirilmiş ve eğitimde önemli bir süreç kaybedilmiştir . Ciddi bir zaman kaybı söz konusudur.

18 yılda altı Milli Eğitim Bakanı değiştirip milli eğitimi tepeden tırnağa yaz boz tahtasına çeviren AKP iktidarlarından daha fazlasını beklemek zaten boş hayalden öteye geçemez.

Bu ülkenin 18 milyon öğrencisine ve hemen her alanda olduğu gibi eğitimde de eşitsizliğin adaletsizliğin zirve yaptığı bir süreç yaşatılmaktadır.

Yenilik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kemal Abdullahoğlu açıklamasını şöyle bitirdi :

Son 18 yılda öğrenciler eğitime başladığı yıldaki yönetmelik ve müfredatla okulundan mezun olamamış ve kısa aralıklarla sürekli yönetmelik ve müfredat değişiklikleriyle maruz bırakılmışlardır. Bu dünyada eşi görülmemiş bir durumdur. Sonuç olarak Hem öğrenci hem öğrenci velileri kargaşa ve belirsizlikler içinde kalarak çok ciddi
bir odaklanma sorunu yaşamış bulunmaktadır.

Birde şimdi uzaktan eğitim deyip milyonlarca öğrencinin tablet ya da internet erişim eksikliğini görmemezlikten gelerek , hala pembe tablolar çizmeyi anlamak mümkün değildir. Bir de bunu üstelik eğitimin içinden gelen okullar yöneten bir bakan yaparsa,

Bu ağır vebalden ülkeyi ve eğitimi yönetenler sorumludur .

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp