Ana Sayfa Gündem, Öztürk Yılmaz, Politika 25 Ekim 2023

Yenilik Partisi Anayasa Çalıştayı sonuç raporu açıklandı! Amasız, fakatsız, gelecek teklifin görüşülmeden reddedilmesi gerekiyor!

8 Ekim 2023 Tarihinde Yenilik Partisi tarafından yapılan “ANAYASA Çalıştayı” sonuç raporu yayınlandı. Yenilik Partisi’nden yapılan açıklamada,…

8 Ekim 2023 Tarihinde Yenilik Partisi tarafından yapılan “ANAYASA Çalıştayı” sonuç raporu yayınlandı. Yenilik Partisi’nden yapılan açıklamada, “Anayasa değişiklik teklifinin Mecliste tartışılmasına fırsat verilmesi, teklifin meşrulaşmasına fırsat verecektir. Muhalefet Partileri Anayasa çalışmalarına, komisyon toplantılarına katılarak değişikliğin meşrulaşmasına fırsat vermemelidir.” denildi.

Anayasa Çalıştayı sonrasında yayınlanan sonuç raporunda, “Amasız, fakatsız, gelecek teklifin görüşülmeden reddedilmesi ve Anayasa değişiklik teklifinin TBMM’de gündeme alınmasının boykot edilmesi ve engellenmesi için önlemlerin alıonması ülkenin geleceğine sahip çıkmak için gerekli görünmektedir.” İfadeleri yer aldı.

YENİLİK PARTİSİ ANAYASA TEKLİFİNİ DEĞERLENDİRDİ

Yenilik Partisi Anayasa Çalıştayı sonuç raporu şöyle:

Türk Hukuk tarihinde 1876, 1921, 1924, 1961, 1982 yıllarında 5 defa Anayasa yapıldı.

Yürürlükteki son 1982 Anayasası 21 defa değiştirilmiş ve söylendiği gibi darbe Anayasası  olma özelliğini kaybetmiştir.

AKP Hükümetleri döneminde 2007, 2010 ve 2017 yıllarında yapılan değişiklikler ile tek  adam yönetiminde otoriter bir Anayasa şekline dönüşmüştür.

AKP Hükümeti Anayasa değişikliği ile tek adam yönetimini daha da güçlendirecek şekilde  Yeni Anayasa veya Anayasada değişiklik yapmak istediği anlaşılmaktadır.

Başörtüsü bahanesiyle Anayasa değişikliği gündeme getirilmektedir.

– Cumhurbaşkanlığına seçilme dönem sınırlamasının kaldırılması,

Türklük ifadesinin sulandırılması,

– Ülkenin üniter yapısının zayıflatılması,

Tarikat ve Cemaatlerin önlerinin açılması, 

Laik devlet yapısının altının boşaltılması,

Tek adam rejiminin güçlendirilmesi ve otoriter bir rejim uygulanması, – Başörtüsü konusunda düzenleme yapılması,

LGBT bahanesi ile Aileyi koruma adına ailenin yaşam tarzına müdahale edilmesi, Konularında Anayasada değişiklik yapılmasının gündeme geleceği tahmin edilmektedir.

Ayrıca Halk oylaması süreçlerinde Yetmez ama evetçiler, mühürsüz oy pusulası kullanılması  ve uygunsuz oy kullanılması gibi şaibelerle Anayasa değişiklik teklifleri yasallaştırılmıştır.  AKP’nin yaptıkları yapacaklarının belgesidir. Onun için AKP’nin söylediği “Demokratik ve  Sivil Anayasa” Türk Milletinin istediği bir Anayasa değişikliği olmayacaktır. Türk  Milletinin istediği “Milli Anayasa” değişikliği yapmak bugünkü sosyal ortamda mümkün  değildir.

Muhalefette Anayasa değişiklik teklifi gelsin bir bakalım diyenler, Teklife TBMM’de karşı  çıkar tartışırız, uygun olmayan yerleri değiştiririz diyenler, bunun mümkün olmayacağını,  sonunda Meclis Genel kurulunda “kabul edenler, etmeyenler” oylamasında Meclis  çoğunluğu ile kabul edileceği görülmeli ve bilinmelidir.

Bu değişikliğe karşı çıkılmalıdır. Böyle bir duruma meydan vermemek için baştan gündeme  alınmasına karşı çıkılmalı ve Anayasa değişikliği gündeme geldiği zaman, TBMM boykot  edilmelidir. İtirazlarımızı eyleme dönüştürmek gerekiyor.

Anayasa değişiklik teklifinin Mecliste tartışılmasına fırsat verilmesi, teklifin meşrulaşmasına  fırsat verecektir. Muhalefet Partileri Anayasa çalışmalarına, komisyon toplantılarına katılarak  değişikliğin meşrulaşmasına fırsat vermemelidir. 

Bu bakımdan; amasız, fakatsız, gelecek teklifin görüşülmeden reddedilmesi ve Anayasa  değişiklik teklifinin TBMM’de gündeme alınmasının boykot edilmesi için imza kampanyası başlatılmasına karar verilmiştir.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ BOYKOT İMZA Kampanyası 

https://x.com/ozturkyilmazYP/status/1714283024324681930?t=91kdAjtXlrlMs6g8LQUITQ&s=08

İlginizi çekebilir

Dünyada Koronavirüs

Dünyada Koronavirüs

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp