Ana Sayfa Dünya 2 Ocak 2020

Türkiye üzerinden kaçan ünlü iş insanıyla ilgili sıcak gelişme

Eski Nissan ve Renault CEO’su Carlos Ghosn’un ev hapsinde tutulduğu Japonya’dan Türkiye’ye gelerek, buradan Lübnan’a kaçmasıyla ilgili gelişmeler peş peşe yaşanıyor… Filmleri aratmayan firarla ilgili bugün Türkiye’de yedi kişi gözaltına alınırken, Ghosn hakkında kırmızı bülten çıkarıldı.

Reuters’a konuşan Lübnanlı bir yargı yetkilisi, Interpol’ün tutuklama müzekkeresinin Lübnan’a ulaştığını söyledi.

Söz konusu kaynak, aranan şahsın yakalanması yolundaki kırmızı bülten talebinin Lübnan iç güvenlik güçleri tarafından alındığını fakat henüz yargıya sevk edilmediğini söyledi.

Geçmiş vakalarda Lübnan, ülkedeki bir Lübnan vatandaşına yönelik kırmızı bülten talebi aldığında, şüphelileri tutuklamadı fakat pasaportlarına el koydu ve bir kefalet belirledi.

Carlos Ghons’un Lübnan’ın dışında Brezilya ve Fransa vatandaşlığı da bulunuyor.

İSTANBUL POLİSİ DÜĞMEYE BASTI

İstanbul Emniyeti, Carlos Ghosn’un Japonya’dan Lübnan’a İstanbul aktarmalı kaçışıyla ilgili bugün soruşturma başlatmıştı.

SÖZCÜ muhabiri Habip Atam‘ın haberine göre; Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Türkiye’de yedi kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan ikisinin havalimanında yer hizmetleri veren HAVAŞ’ın çalışanı, dördünün pilot olduğu belirtildi.

MNG Jet Havacılık A.Ş.’nin operasyon müdürü O.K.’nin de gözaltına alındığı öğrenildi.

CARLOS GHOSN NASIL KAÇTI?

Eski Nissan Motor Co. ve Renault’un CEO’su Carlos Ghosn yargılandığı ve evinde gözetim altında tutulduğu Japonya’dan kaçarak vatandaşı olduğu Lübnan’a gitmişti.

Brezilyalı iş insanı Ghosn’un özel jetle kaçırılırken İstanbul’un da “güzergâh” olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

Tüm dünyanın dikkat kesildiği olayla ilgili süreç şöyle gelişti:

* Otomobil dünyasının en önemli isimlerinden Renault-Nissan-Mitsubishi ortaklığının yönetim kurulu başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn, geçen yıl kasım ayında Tokyo savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı.

* Carlos Ghosn’un aldığı maaşı milyonlarca dolar daha düşük beyan edip vergi yasasını ihlal ettiği, yani Japonya’dan vergi kaçırdığı tespit edildi.

* Bir süre cezaevinde kalan Carlos Ghosn, 13.8 milyon dolarlık kefaletle Japonya’nın başkenti Tokyo’da ev hapsine alındı.

* Japon istihbaratının gözetimi altında nisan ayında çıkacağı mahkemenin gününü bekleyen Carlos Ghosn’a avukatları “Tutuklanacaksın” deyince harekete geçildi.

* 13.8 milyon dolarlık kefaletini yakan Ghosn için kaçış planı hazırlandı.

* 28 Aralık cumartesi günü bir grup, Ghosn’un evine “parti için gelen müzisyen” kimliğiyle girdi.

* Evinde bir parti düzenliyormuş gibi davranan Ghosn saatler sonra müzisyenlerle birlikte “kontrbas taşıma çantasının” içinde evden çıkmayı başardı.

* Ghosn, aynı günün gecesi 506 kilometre uzaklıkta bulunan Osaka kentine götürüldü.

* 29 Aralık sabahı saat 11:10’da Ghosn, Osaka’dan bindiği özel bir jetle İstanbul’a getirildi.

* Aynı gün İstanbul’da Atatürk Havalimanı’na inen Carlos Ghosn birkaç saat sonra ise aynı jetle ya da başka bir jetle Lübnan’ın başkenti Beyrut’a uçtu.

Kaynak: Sözcü

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp