Ana Sayfa Yazarlar 26.03.2020 78 Görüntüleme
Türkiye Siyaseti ve Liderlik

Türkiye Siyaseti ve Liderlik

Türkiye Siyaseti’ne genel olarak baktığımız baktığımız zaman gördüğümüz tek şey, ortalama 5 yılda bir yapılan seçimlerde  birden fazla partinin bir birileri ile yarışıp akabinde seçim sonucuna göre iktidar ve muhalefet şekilde ikiye ayırılarak seçim sonrasında halen çekişmeye devam edilmesi. Yıllardır görüyoruz bunu.

Peki Siyaset nasıl olmalı ?

Siyasette bir vizon olmalı, bir hedef olmalı , özellikle dış politikayı çok iyi bilmesi gerekli ve ileri bir görüş ile hareket edilip, bir takım şeyleri çok önceden tahmin ederek buna göre hareket edilemeli, sürekli projeler üretilmeli. Siyasi bir liderin, sürekli projeler üretip, vizyoner bir açı ile gelişmeleri çok iyi takip ederek bazı şeyleri çok önceden hesaplayarak ve planlayarak hareket etmesi gerekir.

Siyasi bir lider sürekli rakibi ile çekişmek yerine ileri bir görüş ile hareket etmesi gerekir.

Şimdi nedir yahu bu ileri görüş vizyoner açı diyenleri şu an hissedebiliyorum.

İleri görüş ve vizyoner açıya şöyle bir örnek vereyim. Kemal ve çetesi tarafından CHP’den haksız bir şekilde ihraç edilen Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk YILMAZ, CHP’den ayrıldıktan sonra kendi partisini kuracağını belirterek çalışmalara başlamıştı.

Aylar önce bizzat kendi yazdığını manifestosunu yayınladı. Manifesto yayınlandığını zaman ne oldu biliyormsunuz? Alay edenler oldu, manifestodaki bazı maddeler için Ütopya benzetmesi yapanlar bile oldu. Peki neydi bu ütopya benzetmesi yapılarak alay edilen maddeler?

  1. Dijital Para
  2. E-Eğitim
  3. Esnek evden Mesai

Manifetonun Tamamını Okumak İçin >>  TIKLAYIN

Özellikle bu 3 madde ile alay edilmişti. Şu an bu maddeler gündem konusu ne işin en can alıcı kısımı Ütopya benzetmesi yapılan 3 maddeden 2 tanesi yürürlüğe girdi ve resmi gazetede yayınlandı. Diğer maddelerin bir çoğuda halen gündem  konusu.

Yani aylar önce açıklandığı zaman Yaaa olurmu öyle şey , bunlar kendini Ütopya’da sanıyor şekilde söylemlerle alay edenler, şu an o manifestoda yazanları sanki kendi görüşleri gibi uygulamaya çalışıyorlar. Şimdi gelelim esas konumuza, vizyoner açı ve ileri görüş budur bir takım şeyleri çok önceden hesaplayabilmektir. Şayet siyaset yapılacaksa bu şekilde yapılmalıdır. Kavga ile dövüş ile çekişme ile hiç bir yere varılmaz.

Ali Hıdır DİNÇER

 

 

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp