23° Parçalı bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

TRABZON DÜŞÜNCE VE KÜLTÜR PLATFORMU BASIN BİLDİRİSİ

Uncategorized - Mayıs 21, 2020 17:23 A A

İstanbul’daki Trabzonluların oluşturduğu Trabzon Düşünce ve Kültür Platformu, kentlerinin, son zamanlarda olumsuz olaylarla anılmaya başlanmasından duydukları rahatsızlığı dile getiren bir bildiri yayımladı.

Aralarında bilim insanlarının, iş insanlarının, siyasetçilerin ve sanatçıların bulunduğu 300’ü aşkın İstanbul’daki Trabzonlu’nun yayımladığı bildiri şöyle: 

Trabzon kenti geçmişte çok önemli Sanatçılar, devlet adamları, spor adamları ve bilim insanları yetiştirmiş çağdaş bir yerleşim alanıdır.

Son yıllarda kentin geçmişine, geleneğine ve kültürüne yakışmayan davranış ve söylemlerle bazı insanların kasıtlı hareketlerle gündeme gelmesi, Trabzon’un o şanlı geçmişi ve tarihi önünde hepimizin boynunu büküyor ve bizlere görevler yüklüyor.

Bunların münferit olaylar yada tesadüfi olaylar olmadığını görmek ve anlamak üzüntümüzün daha da derinleşmesine neden olmaktadır.

Nitekim bu bağlamda 30 Ağustos 2019’da, Trabzon’da, Yenimahalle İncirlik Camii’ne asılan Atatürk posterini kastederek “bayrak kalsın diğer resmi indirin” diyen Trabzon Müftülüğü, Trabzonlu’lar tarafından top atışına tutulunca; “biz Atatürk resmini düzeltin dedik, yanlış anlaşıldı” diyerek çark etmişti,

23 Nisan 2020’de, Trabzon Üniversitesinde Atatürk posteri baş aşağı asılmıştı. Trabzonlu’lardan gelen yoğun tepkiler üzerine resmi düzelttiler ve kasıt olmadığını beyan ettiler…

Ve son olarak 19 Mayıs’ta, yine Trabzon’da bir pislik, 19 Mayıs’ı kutlayanlara sosyal medya hesabı üzerinden önce hakaretler etti, sonra yine Trabzonlu’ların tepkileri üzerine facebook sayfasının çalındığını söyledi!

Üç bayram üst üste Trabzon’da yaşanan bu rezaletler karşısında, Trabzonlu’ların Atatürk hassasiyetinin doruklarda olduğunu görmek  ve yapılanlara yoğun tepki vermesi bizi teselli eden tek şey olmuştur.

Tek ve değişmez önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 yılında Trabzon’u ziyaretlerinde;

“Bundan beş yıl evvel Samsun’a ayak bastığım zaman, bana kalp kuvveti veren yurttaşlarım içerisinde en ön saflarda Trabzonluların olduğunu asla unutmayacağım…”,

“- Sakarya Büyük savaş alanında 3.tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının savaş alanında gösterdikleri cesaretli davranışları daima dimağımda menkuş kalacaktır…” İfadelerinden de anlaşılacağı üzere; Trabzonlular Milli mücadeleye katılmış ve katkıda bulunmuş, vatan savunmasında üzerine düşeni büyük bir azim ve kararlılıkla yerine getirmiş bir kent ve halkının sonraki nesillerinde nereden türedikleri belli olmayan, sayıları üçü-beşi geçmeyen bu  insan görünümlü soytarıların ortaya çıkması büyük bir talihsizliktir. Bu yapılanlar Trabzon kentine ve halkına yapılabilecek en büyük kötülük ve hakaret olarak ortaya çıkmaktadır.

O Trabzon halkı ki;

Milli mücadele meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919 da vatanın savunulmasında görev üstlenmiş bizzat Samsun’a giderek Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü karşılamış ve Kurtuluş Savaşı’nın sona ermesinden sonra Gazi Paşa’ya minnet ve şükranlarının ifadesi olarak şu anki Atatürk Köşkü’nü satın alarak kendilerine hediye etmişlerdir. Mustafa Kemal Atatürk de tüm varlığını Türk Milletine bağışladığını beyan ettiği vasiyetnamesini o köşkte kaleme almıştır.

Bu ülkenin kurucusu ve vazgeçilmez tek lideri Mustafa Kemal Atatürk’e söz söylemek, hakaret etmek ve Milli Mücadeleyi yok kabul etmek, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” nı kabul etmemek bunu kutlayanlara Şerefsiz demek, düşünce ve ifade özgürlüğü alanı içinde olmadığı gibi hiç kimsenin haddine de değildir.

Bu ağız, Eski Tabakhane vadisindeki lağım çukurundan daha pis kokmakta olup bu meczuplar “keşke Yunan galip gelseydi” diyen şarlatandan  icazet alan ve 1919-1922 arasında ki Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşlarında mağlup olan tarafın dölleri ve kalıntılarıdır…

Trabzonlu hemşerilerimize sesleniyoruz…

Bu ve bunun gibi Atatürk’e , Cumhuriyet ve ilkelerine , Milli ve Manevi değerlerimize küfür ve hakaret eden insan görünümlü ve hiçbir zaman Trabzonlu kabul etmediğimiz canileri, şarlatanları dikkate almayın onları aranıza almayın.Tarihin akışı içerisinde bunlar türedikleri lağım çukurlarından çıkamayıp boğulacaklar ve yok olacaklardır. Bundan hiç kuşkumuz yoktur.

Üç-beş tane meczuba, zibidiye pabuç bırakmayız ve meydanı onlara bırakacak halimiz de yoktur.Bu  husumet dolu kafalarla ve çağ dışı zihniyetle hep mücadele ettik bundan sonra da sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Saygılarımızla

TRABZON DÜŞÜNCE VE KÜLTÜR PLATFORMU

Uncategorized - 17:23 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Öztürk Yılmaz Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ne söylediyse o çıktı
  Yenilik Partisi Genel Başkanı, Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın,Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ortaya koyduğu görüşlerde ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Yılmaz’ın konuyla ilgili ifade ettiği görüşleri bir bir gelişmeler net bir şekilde ortaya çıkardı. İlk önce Yunanistan krizi sistemli bir şekilde tırmandırıp tüm provokasyonları yaptıktan sonra masaya oturdu. AB’de tartışmalı sularda doğal gaz araştırma çalışmaları yapan Türkiye’ye yaptırım talep etti.
 • 02
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’dan Adnan Menderes Anıt Mezarına Ziyaret.
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret etti. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. Başbakan idam edildi. 21 yaşında Deniz Gezmiş idam edildi. Demokrasimizin bir daha bu tür acılarla yüzleşmemesi hepimizin sorumluluğudur. İfadelerini kullandı. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. […]
 • 03
  Cinci hocanın ifadesi ortaya çıktı
  İstanbul’da “Cinci Hoca” olarak bilinen ve dolandırıcılık iddiasıyla tutuklanan Burhan Dalgalı’nın emniyette ve savcılıkta verdiği ifadeler ortaya çıktı. Nikahını kıydığı Ebubekir B.’den para alan Dalgalı’nın Ebubekir B.’ye “Boş odanız var mı? Eşinle baş başa görüşmem lazım” dediği de iddia edilmişti. İfadesinde kimseyi taciz etmediğini söyleyen Dalgalı, kendisine kumpas kurulduğunu öne sürdü. Cinsel tacizden suç kaydı bulunan ve PKK toplantısında çekilen fotoğrafları ele geçirilen Dalgalı’nın yarı çıplak bir kadının göbeğine Arapça yazılar yazarken kaydedilen görüntüleri de ortaya çıktı.
 • 04
  ATATÜRK Düşmanlarına Yılmaz’dan Çok Sert Cevap!
  Son dönemlerde ATATÜRK’e yapılan hakaretlere dayanamayan, Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ sessizliğini bozarak çok sert açıklamalarda bulundu.
 • 05
  Mustafa Akıncı döneminde Türkiye ile ilişkilerimiz erozyona uğradı
  KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay, katıldığı Artık Üniversiteliler Soruyor platformunun canlı yayınında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye ile ilişkilerine zarar verdiğini belirterek sert eleştirilerde bulundu. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla sosyal medya platformu üzerinden canlı yayınlanan programa, başta Türkiye olmak üzere, KKTC, Belçika, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden öğrenciler katılarak, Özersay’a kamuoyunun merak ettiği soruları yöneltti. Özersay, […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Göztepe11005 143
2.Karagümrük11003 033
3.Beşiktaş11003 123
4.Galatasaray11003 123
5.Alanyaspor11002 023
6.Hatayspor11000 003
7.Antalyaspor11002 023
8.BB Erzurumspor11002 111
9.Fenerbahçe11002 123
10.Kayserispor11001 013
11.Konyaspor11000 000
12.Ç. Rizespor10011 2-10
13.MKE Ankaragücü10011 2-10
14.Kasımpaşa10010 1-10
15.Gaziantep FK11001 3-20
16.Trabzonspor10011 3-20
17.Sivasspor10010 2-20
18.Gençlerbirliği10011 3-20
19.Başakşehir10010 000
20.Yeni Malatya10010 3-30
21.Denizlispor10011 5-40

HAVA DURUMU

19 Eylül 2020 CUMARTESİ
22°
 • PAZ 26.3°
 • PTS 26.0°
 • SAL 26.8°