Açık
 • EURO
 • DOLAR

TRABZON DÜŞÜNCE VE KÜLTÜR PLATFORMU BASIN BİLDİRİSİ

Uncategorized - Mayıs 21, 2020 17:23 A A

İstanbul’daki Trabzonluların oluşturduğu Trabzon Düşünce ve Kültür Platformu, kentlerinin, son zamanlarda olumsuz olaylarla anılmaya başlanmasından duydukları rahatsızlığı dile getiren bir bildiri yayımladı.

Aralarında bilim insanlarının, iş insanlarının, siyasetçilerin ve sanatçıların bulunduğu 300’ü aşkın İstanbul’daki Trabzonlu’nun yayımladığı bildiri şöyle: 

Trabzon kenti geçmişte çok önemli Sanatçılar, devlet adamları, spor adamları ve bilim insanları yetiştirmiş çağdaş bir yerleşim alanıdır.

Son yıllarda kentin geçmişine, geleneğine ve kültürüne yakışmayan davranış ve söylemlerle bazı insanların kasıtlı hareketlerle gündeme gelmesi, Trabzon’un o şanlı geçmişi ve tarihi önünde hepimizin boynunu büküyor ve bizlere görevler yüklüyor.

Bunların münferit olaylar yada tesadüfi olaylar olmadığını görmek ve anlamak üzüntümüzün daha da derinleşmesine neden olmaktadır.

Nitekim bu bağlamda 30 Ağustos 2019’da, Trabzon’da, Yenimahalle İncirlik Camii’ne asılan Atatürk posterini kastederek “bayrak kalsın diğer resmi indirin” diyen Trabzon Müftülüğü, Trabzonlu’lar tarafından top atışına tutulunca; “biz Atatürk resmini düzeltin dedik, yanlış anlaşıldı” diyerek çark etmişti,

23 Nisan 2020’de, Trabzon Üniversitesinde Atatürk posteri baş aşağı asılmıştı. Trabzonlu’lardan gelen yoğun tepkiler üzerine resmi düzelttiler ve kasıt olmadığını beyan ettiler…

Ve son olarak 19 Mayıs’ta, yine Trabzon’da bir pislik, 19 Mayıs’ı kutlayanlara sosyal medya hesabı üzerinden önce hakaretler etti, sonra yine Trabzonlu’ların tepkileri üzerine facebook sayfasının çalındığını söyledi!

Üç bayram üst üste Trabzon’da yaşanan bu rezaletler karşısında, Trabzonlu’ların Atatürk hassasiyetinin doruklarda olduğunu görmek  ve yapılanlara yoğun tepki vermesi bizi teselli eden tek şey olmuştur.

Tek ve değişmez önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 yılında Trabzon’u ziyaretlerinde;

“Bundan beş yıl evvel Samsun’a ayak bastığım zaman, bana kalp kuvveti veren yurttaşlarım içerisinde en ön saflarda Trabzonluların olduğunu asla unutmayacağım…”,

“- Sakarya Büyük savaş alanında 3.tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının savaş alanında gösterdikleri cesaretli davranışları daima dimağımda menkuş kalacaktır…” İfadelerinden de anlaşılacağı üzere; Trabzonlular Milli mücadeleye katılmış ve katkıda bulunmuş, vatan savunmasında üzerine düşeni büyük bir azim ve kararlılıkla yerine getirmiş bir kent ve halkının sonraki nesillerinde nereden türedikleri belli olmayan, sayıları üçü-beşi geçmeyen bu  insan görünümlü soytarıların ortaya çıkması büyük bir talihsizliktir. Bu yapılanlar Trabzon kentine ve halkına yapılabilecek en büyük kötülük ve hakaret olarak ortaya çıkmaktadır.

O Trabzon halkı ki;

Milli mücadele meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919 da vatanın savunulmasında görev üstlenmiş bizzat Samsun’a giderek Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü karşılamış ve Kurtuluş Savaşı’nın sona ermesinden sonra Gazi Paşa’ya minnet ve şükranlarının ifadesi olarak şu anki Atatürk Köşkü’nü satın alarak kendilerine hediye etmişlerdir. Mustafa Kemal Atatürk de tüm varlığını Türk Milletine bağışladığını beyan ettiği vasiyetnamesini o köşkte kaleme almıştır.

Bu ülkenin kurucusu ve vazgeçilmez tek lideri Mustafa Kemal Atatürk’e söz söylemek, hakaret etmek ve Milli Mücadeleyi yok kabul etmek, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” nı kabul etmemek bunu kutlayanlara Şerefsiz demek, düşünce ve ifade özgürlüğü alanı içinde olmadığı gibi hiç kimsenin haddine de değildir.

Bu ağız, Eski Tabakhane vadisindeki lağım çukurundan daha pis kokmakta olup bu meczuplar “keşke Yunan galip gelseydi” diyen şarlatandan  icazet alan ve 1919-1922 arasında ki Milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşlarında mağlup olan tarafın dölleri ve kalıntılarıdır…

Trabzonlu hemşerilerimize sesleniyoruz…

Bu ve bunun gibi Atatürk’e , Cumhuriyet ve ilkelerine , Milli ve Manevi değerlerimize küfür ve hakaret eden insan görünümlü ve hiçbir zaman Trabzonlu kabul etmediğimiz canileri, şarlatanları dikkate almayın onları aranıza almayın.Tarihin akışı içerisinde bunlar türedikleri lağım çukurlarından çıkamayıp boğulacaklar ve yok olacaklardır. Bundan hiç kuşkumuz yoktur.

Üç-beş tane meczuba, zibidiye pabuç bırakmayız ve meydanı onlara bırakacak halimiz de yoktur.Bu  husumet dolu kafalarla ve çağ dışı zihniyetle hep mücadele ettik bundan sonra da sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

Saygılarımızla

TRABZON DÜŞÜNCE VE KÜLTÜR PLATFORMU

Uncategorized - 17:23 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  25 KASIM TOPLUMSAL EŞİTSİZLİK VE KADINA ŞİDDET GÜNÜ
  Bugün 25 kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günüdür . Şiddet deyince akla yalnızca kaba kuvvet gelmemeli. Kadına yönelik şiddet; bekaret kontrolü, cinsel saldırı ve taciz, fuhuşa zorlamak, çocuk düşürtmek, hakaret etmek, kötü davranışta bulunmak, çalışma özgürlüğünü engellemek, töre veya namus cinayetleri, tehdit etmek ve yaralamak gibi geniş anlamda düşünülmelidir. Ülkemizde kadına yönelik şiddet […]
 • 02
  Dünya çocuk hakları günü
  Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ardından her yıl 20 Kasım tarihi, dünya çocuk hakları günü olarak kabul edilmektedir. Gerek dünyada,  gerekse Türkiye’de çocuk haklarına yönelik çok ciddi tehdit ve saldırıların yaşanmaktadır.
 • 03
  Uğur Sezer : Eğitimin Engeli Yoktur
  Engelli olma her insanın başına gelebilecek bir durumdur. İnsanın bazı aktiviteleri diğer insanlara oranla daha kısıtlı, uzun sürede yapması kişinin engelli olduğunu gösteren durumlardan bir tanesidir. Bu durum engelli birisinin iş yapamaz anlamına gelmez! Ancak ne üzücüdür ki ülkemizde hala engellilere yönelik olumsuz önyargılar devam etmektedir… Örneğin sokaktaki bir su satıcımız hayır işlemek adına bir […]
 • 04
  DEDİKODUCULUK
  Allah’ın birbirlerini tanımaları için boylara ve kabilelere ayırdığı insanların, aralarındaki çeşitli farklılıkları, takvaya bakmadan büyütmeleri; bir nevi dedikodu hatta genel bir dedikodu olmaktadır. Bazı insanların bilerek veya bilmeden yaptıkları, ırkçılık, kabilecilik veya bölgecilik de, insanları genel ve farklı bir çeşit gıybete sevk edebilir. Çünkü bu tür ayrımcılıklar, kendi ırkdaşlarını ve yakınlarını üstün, diğerlerini aşağı sayarlar. […]
 • 05
  DİNİMİZDE GIYBET
  Dinimiz gıybet yapmayı haram kılmıştır. Bir ortamda gıybet yapılıyorsa, oradan ayrılmak gerekir. Ayrılma imkânımız yoksa, başka işlerle meşgul olup dinlememeye gayret göstermeliyiz. Eğer gıybet yapan kişi kırılmayacak ise, onu münasip bir lisanla ikaz etmek faydalı olur. Gıybet, bir kimsenin arkasından hoşuna gitmeyecek şeyleri söylemek, başka bir deyimle, kendimize söylendiği zaman hoşlanmayacağımız bir şeyi, din kardeşimiz hakkında arkasından konuşmamız anlamına gelir. Halk arasında […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Alanyaspor431011 1+1010
2.Fenerbahçe42204 2+28
3.Karagümrük42118 4+47
4.Galatasaray42115 2+37
5.BB Erzurumspor42116 4+27
6.Antalyaspor42114 2+27
7.Hatayspor42113 6-37
8.Göztepe41308 4+46
9.Kasımpaşa42023 2+16
10.Kayserispor42023 5-26
11.Konyaspor31204 1+35
12.Trabzonspor41215 505
13.Sivasspor31112 3-14
14.Gençlerbirliği31111 2-14
15.Beşiktaş41125 7-24
16.Yeni Malatya41123 7-44
17.Gaziantep FK40316 8-23
18.Ç. Rizespor40222 5-32
19.Denizlispor40221 6-52
20.MKE Ankaragücü30121 3-21
21.Başakşehir40130 6-61

HAVA DURUMU

27 Kasım 2020 CUMA
 • CTS 10.3°
 • PAZ 11.2°
 • PTS 10.8°