15° Açık
 • EURO
 • DOLAR

Toplumsal Barışı Korumak

Yazarlar - Şubat 9, 2020 19:27 A A

Toplum: Ortak mirası, ortak kültürü ve ortak bir toprak parçası olarak vatanı paylaşan insanlardan oluşur.

Toplumsallaşma: Bireyin, bir kişilik kazanarak belli bir toplumsal çevreye uyması, toplumla bütünleşmesi süreci.

Kişilik: Bireyin, çevresine uyumunu sağlayan ve onu başkalarınfan ayıran tüm özellikleri.

Barış: Genel anlamda düşmanlığın olmaması demektir. Başka bir izahı kötülükten, kavgadan kurtuluş, uyum, birlik, bütünlük, huzur içinde yaşamak demektir.

Karar vericiler çocuğu, bizi, bir kalıba sokmasınlar. Bize iyinin, güzelin, doğrunun yolunu açsınlar. Oysa tam tersini yapıyorlar; akıl ve bilim ile uyuşmayan kalıplarla zihnimizi meşgul ediyorlar. Anlamayı, üretmeyi değil, ezberciliği eğitim sistemimizde inatla sürdürüyorlar. Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yüksek Lisans öğrencisi iken aldığım derslerden biri de, ‘Analiz ve Program Hazırlama’dır.’ Öğretim üyesi Prof.Dr. Hıfzı DOĞAN’DIR. Hocam, ders konularından birini biz öğrencilere izah ederken verdiği örnek : “Tarih dersinde öğretmen öğrencileri test ederken sorduğu soru; Fatih Sultan MEHMED, İstanbul’u kaç yılında fethetmiştir, nedenleri ve sonuçları nelerdir? Kalıp budur! Oysa öğretmen öğrencilerine sormalıydı ki, Fatih MEHMED’İN yerinde siz olsaydınız nasıl bir yol izlerdiniz? Düşünmeye ve araştırmaya yöneltmek.” Ben öğrenci olsaydım analitik cevap verirdim, derdim ki; Fatih MEHMED’İN yaptığını yapardım. Ama ben Fatih MEMMED olmadığıma göre başka bir yol izlemem gerek!..

Dünyanın en mutlu ülkesi olan İsviçre okullarında karmaşık şeyler öğretilmez. Çocuklar yaşlarına göre değil yeteneklerine göre derslere girerler. Ayrıca ev iş, mıntıka temizliği, sanat ve sporla ilgili dersler alırlar. Çocuklar kendini dünyanın merkezinde sanmaz. İsviçre’deki aileler çocuklarının üstünde abartılı şekilde, korumacı tavır takınmazlar ( En çok kullandıkları kalıp ‘C’est pas grave’ yani ‘boşver’dir. Okullar güvenli olduğu için çocuklar okuldan kendi başına dönebilirler.

Üniversiteye girmek zordur.

Kimse kimseyi eleştirmez ya da yargılamaz.

Bütün işler değerlidir.

Herkes doğayı korur.

Dürüsttürler.

İsviçre’nin mutluluğundan Türkiye’ye geldiğimizde;

Bir ülkenin mutlu olabilmesi  önce ve özellikle çocuklarının ve gençlerinin mutlu olması ile başlar. Bu durum eğitim sistemi ile alakalıdır. Eğitimin amacı, çocuğu mutlu etmektir. Mutlu  edilen çocuk başarılı olur, kendisine ailesine ve ülkesine faydalı olur.

Yapmamız gerekenler: Çocuğun yeteneklerini ilk keşfetmesi gereken anne-baba’dır. Daha sonra öğretmendir. Çocuğun matematik alanında yeteneği varsa bu yolda ilerlemesinin yolu açılmalıdır. Diğer alanlarda varsa diğer alanlarda yol açılmalıdır. Çocuklar yeteneklerine göre işlenirlerse mutlu olurlar, başarılı olurlar. Çocukların sevmediği işleri ona yaptıramazsınız! Yaptırırsanız onun kendi kendisiyle barışını bozarsınız. Bu da çocuğa ve dolayısıyla topluma zarar verir. Bizde yapılanlar ağırlıklı olarak çocuk istesin-istemesin dini eğitim okulları çoğaltılılır, doldurulmaya çalışılır. Oysa çoğu imamhatip okullarındaki sınıflarda öğrenci sayıları azdır.

Din: Korku ile karışık kutsal sevgi ve saygı olarak izah edilebilir. Anne-baba ahlâk’ı dürüstlüğü yaşıyorsa çocuk zaten bu özellikleri önemli ölçüde alacaktır. Çocuk ailesinde ve okulda aldığı eğitimle diğer alanlarda olduğu gibi  din konusunda da tercihini yapacaktır. Böylece çocuklarımızın, gençlerimizin ALLAH ile iletişimleri daha sağlıklı olacaktır. Nasrettin Hoca:”Karnım acıkırsa yerim, ruhum sıkılırsa dua ederim” demiştir. Otorite kendi hesaplarına göre eğitimi dizayn etmesinler! Ülkemizin ihtiyaçlarına göre  Mesleki ve Teknik Eğitimi dengelesinler.

Yeraltı-üstü zenginliklerimizin olduğu cennet ülkemizde hırsızlıklar-yolsuzluklar olmasın, yarın nasıl karnımı doyururum diye düşünenler olmasın, çocuklarımız gençlerimiz ve ülkesini seven ve ülkesi için çalışan bütün vatandaşlarımız mutlu olsun diye, ülkemiz mutlu olsun diye “Hepimiz İçin Buradayız” Oluşumu,  Eski Büyükelçi ve Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk YILMAZ,Liderliğinde çok çalışıyoruz. Başaracağız. Çünkü başarının yolu tekdir ve adı çalışmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle sağlık, bolluk, kendinizle, ailenizle, ülkemizle barışık kalınız. Efendiler.

 

Yazarlar - 19:27 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  SİZ KİMSİNİZ…?
  SİZ KİMSİNİZ…? . Biz… Orta Asya’nın bozkırından çıkmış… “Ergenekon’dan” göçmüş… “Altaylardan” uçmuş… “Ural Dağlarını” aşmış… “Çamlıbel’den” geçmiş… “Anadolu’ya” ulaşmış… 5000 YILLIK TARİHİ OLAN… BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİN EVLATLARIYIZ… Ya “SİZ KİMSİNİZ”…? . Biz… SÖZÜNÜ DNA SI BOZUK VATAN HAİNİ KAHPELERDEN… GÖZÜNÜ DE BUDAKTAN SAKINMAYAN… Tarih boyunca 16 devlet kurmuş… En sonunda da… “İLELEBET PAYİDAR KALACAK” olan… […]
 • 02
  Türkiye sağ sol karşıtı, Amerika karşıtı Rusya yanlısı
  68 kuşağı bitimi… 78/79 dönemi… Türkiye sağ sol karşıtı Amerika karşıtı Rusya yanlısı Dev-genç … Dev-sol ve DEV-YOL siyasi görüş olarak içimize sızdılar ve parçaladılar O şerefsiz Kenan Evren komut vermese idi DEVRIM oluyordu…. Bugün #Yenilikpartisi# işte bu noktada Devrim yapıyor ve yapacak amaç niyet belli ama verdirmeyecegiz o gün ne isek bugün buradayız. CUMHURİYET […]
 • 03
  Yenilik Partisi’den Gençlere Flaş Çağrı
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ sosyal medya hesabı üzerine yaptığı paylaşımla , Gençlere çağrıda bulundu.
 • 04
  Ekrem İmamoğlu’nun corona virüsü testi pozitif çıktı
  İBB Sözcüsü Murat Ongun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun corona virüsü testinin pozitif çıktığını duyurdu.
 • 05
  Asla, kaleme ve düşünceye kelepçe vurulmaz !
  Basın özgürlüğünü, halkın doğru ve objektif haber alma bilgi edinme adına, görevini dürüstçe kullanan haberi yaparken; barış, demokrasi, insan hakları olmak üzere farklılıkları, çok sesliliği renkliliği, halkın ve vatanın menfaatlerini önde tutan, kendi menfaatleri ve çıkarlarını asla düşünmeyen, Tarafsız yansız herhangi siyasi partinin çatısı altında değil ,kendi özgür iradesiyle boyun eğmeden, asla kışkırtıcı yayınlar yapmayan, […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Alanyaspor431011 1+1010
2.Fenerbahçe42204 2+28
3.Karagümrük42118 4+47
4.Galatasaray42115 2+37
5.BB Erzurumspor42116 4+27
6.Antalyaspor42114 2+27
7.Hatayspor42113 6-37
8.Göztepe41308 4+46
9.Kasımpaşa42023 2+16
10.Kayserispor42023 5-26
11.Konyaspor31204 1+35
12.Trabzonspor41215 505
13.Sivasspor31112 3-14
14.Gençlerbirliği31111 2-14
15.Beşiktaş41125 7-24
16.Yeni Malatya41123 7-44
17.Gaziantep FK40316 8-23
18.Ç. Rizespor40222 5-32
19.Denizlispor40221 6-52
20.MKE Ankaragücü30121 3-21
21.Başakşehir40130 6-61

HAVA DURUMU

26 Ekim 2020 PAZARTESİ
14°
 • PTS 25.1°
 • SAL 24.4°
 • ÇAR 23.0°