Ana Sayfa Gündem 20 Nisan 2020

Tarım Kredi Marketleri’nin Başına Hileli Gıdadan Ceza Alan İsim Atandı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önem verdiği belirtilen bizzat alışveriş yaptığı Tarım Kredi Marketleri’nin başına, ‘hileli gıda’ üretmekten 15 kez ceza almış bir ismin atandığı ortaya çıktı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önem verdiği belirtilen bizzat alışveriş yaptığı Tarım Kredi Marketleri’nin başına, ‘hileli gıda’ üretmekten 15 kez ceza almış bir ismin atandığı ortaya çıktı. Milli Gazete’de yer alan habere göre, gıda sahtekarlığı nedeniyle onlarca defa bakanlık tarafından afişe edilen şirketlerin kurucu ortağı nın Tarım Kredi Marketler’e genel müdür yapıldığı ortaya çıktı.

Tarım Kredi Marketler’in bağlı olduğu Tarım Kredi Birlik genel müdür ve genel müdür yardımcıları geçtiğimiz ay topluca görevden alınırken, genel müdür yardımcılığına geçici olarak şirketin yönetim kurulu başkanı Mehmet Okan Ateş atanmıştı.

Mehmet Okan Ateş’in de Nisan ayının başında görevden alınarak yerine şirkette genel müdür yardımcısı olan Yavuz Mehmet Bulut’un genel müdür olarak atandığı ortaya çıktı.

Hep Listede Yer Aldı

Tarım Kredi Birlik’e sessiz sedasız genel müdür olarak atanan Yavuz Mehmet Bulut’un geçmişte kurucu olduğu gıda şirketlerinin gıda sahtekarlığında zirve yapması dikkat çekti. Yavuz Mehmet Bulut’un kurucu ortağı olduğu ve sırasıyla 2009, 2012 ve 2013 yıllarında kurulan Tadaban Gıda, Anadolu Eksper Gıda ve Donello Gıda, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ifşa ettiği gıda sahtekarları listesinin hemen hemen hepsinde yer almıştı.

Tadaban Gıda tam 15 defa, Anadolu Eksper Gıda 5 defa Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ifşa edilen listede yer almıştı. Diğer yandan Donello Gıda da bir çok listede ifşa edilirken, en son 2019 Ekim ayında yayınlanan taklit ve tağşiş listesinde, 3 seri ürünüyle birlikte yer almıştı.

Atamayı SPK’ ya Bildirdiler Ancak Web Sayfasına Koyamadılar

Diğer yandan Yavuz Mehmet Bulut’un Tarım Kredi Birlik Şirketi’ne genel müdür atamasının sessiz sedasız yapılması da dikkat çekti. Bulut, 9 Nisan’da vekaleten genel müdür olarak atanırken, halen şirketin web sayfasında genel müdür olarak Mehmet Okan Ateş görülüyor. Ancak Ateş’in görevden alınarak yerine Bulut’un atandığını Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kayıtları ortaya çıkardı. Bulut’un Tarım Kredi Birlik AŞ.’ye vekaleten genel müdür olarak atandığı SPK’ya bildirilirken, kamuoyuna açıklanmaması dikkat çekti.

Yapılan Atama Bakan’dan Bile Saklandı

Geçmişi gıda sahtekarlığında zirve yapmış kurucu firma ortaklıkları bulunan bir ismin halkın güven duyduğu marka olan Tarım Kredi Marketler’inin bağlı olduğu Tarım Kredi Birlik AŞ’ye genel müdür atamasının, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ ye de bilgi verilmeden yapıldığı kaydediliyor.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp