Ana Sayfa Yazarlar 27.02.2020 77 Görüntüleme
SOYKIRIMLAR YARGILANMALI

SOYKIRIMLAR YARGILANMALI

 

Dünyanın çeşitli ülkelerinde Türklerin Ermenilere soykırım yaptığı benimsendi.
29 ülke soykırımı meclislerinde onayladı.
Almanya, Kıbrıs Cumhuriyeti, Arjantin, Litvanya, Avusturya, Lübnan, Belçika, Lüksemburg, Bolivya, Paraguay, Brezilya, Polonya, Bulgaristan, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Ermenistan, Suriye, Fransa, Şili, Hollanda, Uruguay, İsveç, Vatikan, İsviçre, Venezuela, İtalya, Yunanistan ve Kanada.
Ermeni soykırımını tanıyan iç meclisler de bulunuyor. 50 eyaleti bulunan Amerika Birleşik Devleti’nde 44 eyalet; Britanya’da da Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda; İspanya’da ise Bask ve Katalan özerk yönetimleri.
İran’da şah rejimi de Ermeni soykırımını tanımıştı. İran İslam Cumhuriyeti’nde ise gayri-resmi olarak ‘Ermeni soykırımı’ kabul ediliyor.
Ermeniler neredeyse dünyadaki her dilde yayın yapmışlar.
Türkiye bu konuda ne yapıyor?
Sürekli savunma oynayarak maç kazanılmaz/..
Türk-Ermeni ilişkilerinde batının Ermenileri kışkırtmalarıyla kötü olayla yaşanmıştır ama programlı bir yok etme politikası hiç olmamıştır.
Ya diğer ülkelerin yaptığı soy kırımlar…
İşte onlardan bir kaçı.
1. İspanyollarin Yerlilere Uyguladığı Soykırım
1492 yılında Kristof Kolomb’un ayak bastığında nüfusu 8 milyon olan Arawaks yerlilerinin sayısı 22 yıl içerisinde 28 bine indi. Güney ve Orta Amerika’da İspanyollar tarafından gerçekleştirilen bu katliamların rakamı en az 7 milyondur.
2. İngilizlerin Avustralyalı Yerlilere Uyguladığı Soykırım
İngiltere Krallığı 1788-1938 tarihleri arasında sömürge amacıyla gittikleri Avustralya’da yerleşik yerli halk: Aborjinleri sistematik olarak yok ettiler.
İngilizler aralarına salgın hastalık yaydığı bununla da yetinmeyip yemeklerine zehir katarak yok etmeye çalıştığı 750 bin siyah derili Aborjin’den geriye sadece 31 bin kişi sağ kalabildi
3-Avrupalı işgalcilerin, Kuzey Amerika’da Kızılderililere karşı yaptıkları soykırımlar sonucunda bugün en az 50 milyon Kızılderili’nin olması gereken Kuzey Amerika bölgesinde sadece bir kaç yüz bin Kızılderili kalmıştır.
Katliamlardan başka gerek çiçek aşısı ile gerekse başka virüsler bulaştırılarak yok edilen Kızılderili sayısı o tarihlerde milyonları bulmaktadır.
4- Amerikalıların Irak’ta yaptıkları Soykırım
Felluce’de 1500 sivilin sokaklarda öldürülüp çürümeye terk edildi, cesetlerin köpekler tarafından yenilmeye başlandı ve 250 bin kişi bölgeden sürüldü. Bununla yetinmeyen ABD, Irak’a özgürlük getirme bahanesiyle, 100 binin üstünde sivil halkı, katletti. Fransız, İngiliz ve Almanlar başta olmak üzere bütün AB ülkelerinin Felluce soykırımı karşısında kayıtsız kalmışlardır. Birleşmiş Milletler de kendi soykırım tanımına giren insanlık suçlarına karşı ses çıkarmamıştır.
5- Rusların Orta Asya’da, Sibirya, Urallar’da, Kırım’da, Kafkaslarda, Azerbaycan’da, işgal dönemlerinde Doğu Türkistan’da, Türk-Rus savaşları sırasında Anadolu’da Türklere karşı uyguladıkları soykırımlarda da en az 10 milyon Türk hayatini kaybetmiştir.
6- Belçikalıların Kongolulara yaptığı soykırım
Kongo’nun nüfusu yirmi üç yıllık II.Leopold yönetimi sırasında üçte bire indi. Tahminlere göre 20-30 milyon olan nüfus hiç artmadığı gibi 8-9 milyona inmişti. Kral II.Leopold’un insanlık dışı uygulamaları uluslar arası alanda duyulmaya başlayınca büyük tepki çekti. Bütün bu tepkiler üzerine kral özel mülkü olan Özgür Kongo Devleti’nin yönetimini Belçika Devleti’ne devretmek zorunda kaldı.
Nazi Almanya’sının yaptığı Yahudi soykırımı bu alandaki en sistemli cinayetler zinciridir.
Yaklaşık altı milyon Yahudi gaz odalarında, fırınlarda ve tıp araştırmalarında öldürülmüştür
Eğer soykırım yargılanırsa Türkiye’nin payına hiçbir şey düşmez.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp