Ana Sayfa Yazarlar 27.01.2020 85 Görüntüleme
SAĞLIK

SAĞLIK

SAĞLIK

Dünya Sağlık Örgütü Sağlığı, “sadece hastalıkların ve rahatsızlıkların olmayışı değil, bir bütün olarak fiziki, ruhi ve sosyal açıdan iyi olma hali olarak açıklar.”

Para ve şöhret peşinden koşarken sağlığımızı ihmal ederiz. Oysa sağlık mutlu bir yaşamın öncelikli özelliğidir. Sağlıklı bir yaşam olmadan çalışamayız, üretemeyiz dolayısıyla kendimize ve topluma faydalı olamayız. Öyleyse neler yapmalıyız?

Günlük yaşamda karşılaştığımız durumlar. Bu durumlar olumlu ise seviniriz. Ama malesef her zaman olumlu durumlarla karşılaşmıyoruz. Peki olumsuz bir durumla karşılaştığımız zaman ne yapmalıyız? Olumsuz durum önemli de olabilir önemsiz de. Önemsiz ise zaten aklımızda tutmayız, kısa belleğimizde kısa bir süre kalır sonra unuturuz. Ama önemli ise çareler üretmeye başlarız. Örneğin önemli durum sağlık, problem; Başağrısı olsun. Başım neden ağrıyor? Diye kendi kendimize sorarız. Yine cevap kendimiz bulmaya çalışırız;

a) Bulunduğumuz ortamda hava mı kirli?
b) Bulunduğumuz ortam çok mu gürültülü?
c) Herhangi bir kimse ya da yakınımdaki beni, rahatsız edecek davranışlarda mı bulunuyor?
ç) Kalıtsal mı?
Daha pek çok seçenek sıralanabilir. Sıraladığımız seçeneklere cevap bulmaya çalıştığımızda;
a) Bulunduğumuz ortamda hava mı kirli?
Otobüs bekliyorsam, otobüslerin çıkardığı egzoz gazına maruz kalmamak için, metroyu tercih ederim. Otobüse binmem gerekiyorsa otobüsü biraz uzaktan beklerim.
c) Problem egzoz dumanı değilde otobüs şoförü veya taksi şoförü ise örneğin yolcu, otobüse binerken şoför kapıyı açıp-kapatıyor, açıp-kapatıyor. Bu durumda çarpan kapı tabiatıyla yolcu
da rahatsızlık oluşturur. Problem, otobüs şoförü tarafından tekrarlanıyor sa! Yolcu ne yapar? Yolcu şunları yapar.
1. Ulaşım aracı olarak otobüsü-taksiyi hiç
kullanmaz.
2. Şoförlerin amiri olan ve Amerika aklı ile hareket eden Belediye Başkanına seçim zamanında oy vermez.
Atatürk aklı ile hareket eden Belediye Başkanına oy verir.
ç)Baş ağrısı süreğen hale gelmişse kalıtsal olabileceği üzerinde durur, iyi bir tedavi için gerekli yollara başvurur.

Blumberg’in En Sağlıklı Ülkeler Endeksi’ne göre hazırladığı listede, dünyanın en sağlıklı ülkesi İspanya. Türkiye ise 169 ülke arasından ancak 51. sırada yer alabildi. Liste hazırlanırken hangi kriterler gözetildi. İspanya neden birinci oldu.

En Sağlıklı Ülkeler Endeksi’nde ortalama yaşam beklentisi, çevresel faktörler, sigara kullanımı ve obezite’yle mücadele gibi farklı kriterler gözetildi.169 ülkeyi kapsayan listede, İspanya en sağlıklı ülke olarak belirlendi.
Neden İspanya Daha Sağlıklı?
Araştırmacılar, İspanya ve listede ikinci sırada yer alan İtalya’daki beslenme alışkanlıklarının bu ülkelerin sağlık seviyelerini açıklayabilecek önemli bir gösterge olabileceğine dikkat çekiyor.
Navara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin araştırmasına göre sızma sızma zeytinyağı ve fındık-fıstıkla desteklenen Akdeniz diyetinde az yağın tercih edildiği beslenme tarzına göre daha az kalp rahatsızlığı görülüyor.

İşte bizler Yeni Siyasi Parti kurma çalışmalarını yürüten “Hepimiz Buradayız” Oluşumu”nun Lideri Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk Yılmaz, ile ülkemizi sağlık alanında da ilk 10’a getirmenin gayreti içinde olacağız.

Bu duygu ve düşünceler ile kendinizle, ailenizle, ülkemizle ve dünya ile barışık kalınız. Efendiler.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

HALK SAĞLIĞININ ÖNEMİ

HALK SAĞLIĞININ ÖNEMİ

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp