23° Parçalı bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

SAĞLIK

Yazarlar - Ocak 27, 2020 16:55 A A

SAĞLIK

Dünya Sağlık Örgütü Sağlığı, “sadece hastalıkların ve rahatsızlıkların olmayışı değil, bir bütün olarak fiziki, ruhi ve sosyal açıdan iyi olma hali olarak açıklar.”

Para ve şöhret peşinden koşarken sağlığımızı ihmal ederiz. Oysa sağlık mutlu bir yaşamın öncelikli özelliğidir. Sağlıklı bir yaşam olmadan çalışamayız, üretemeyiz dolayısıyla kendimize ve topluma faydalı olamayız. Öyleyse neler yapmalıyız?

Günlük yaşamda karşılaştığımız durumlar. Bu durumlar olumlu ise seviniriz. Ama malesef her zaman olumlu durumlarla karşılaşmıyoruz. Peki olumsuz bir durumla karşılaştığımız zaman ne yapmalıyız? Olumsuz durum önemli de olabilir önemsiz de. Önemsiz ise zaten aklımızda tutmayız, kısa belleğimizde kısa bir süre kalır sonra unuturuz. Ama önemli ise çareler üretmeye başlarız. Örneğin önemli durum sağlık, problem; Başağrısı olsun. Başım neden ağrıyor? Diye kendi kendimize sorarız. Yine cevap kendimiz bulmaya çalışırız;

a) Bulunduğumuz ortamda hava mı kirli?
b) Bulunduğumuz ortam çok mu gürültülü?
c) Herhangi bir kimse ya da yakınımdaki beni, rahatsız edecek davranışlarda mı bulunuyor?
ç) Kalıtsal mı?
Daha pek çok seçenek sıralanabilir. Sıraladığımız seçeneklere cevap bulmaya çalıştığımızda;
a) Bulunduğumuz ortamda hava mı kirli?
Otobüs bekliyorsam, otobüslerin çıkardığı egzoz gazına maruz kalmamak için, metroyu tercih ederim. Otobüse binmem gerekiyorsa otobüsü biraz uzaktan beklerim.
c) Problem egzoz dumanı değilde otobüs şoförü veya taksi şoförü ise örneğin yolcu, otobüse binerken şoför kapıyı açıp-kapatıyor, açıp-kapatıyor. Bu durumda çarpan kapı tabiatıyla yolcu
da rahatsızlık oluşturur. Problem, otobüs şoförü tarafından tekrarlanıyor sa! Yolcu ne yapar? Yolcu şunları yapar.
1. Ulaşım aracı olarak otobüsü-taksiyi hiç
kullanmaz.
2. Şoförlerin amiri olan ve Amerika aklı ile hareket eden Belediye Başkanına seçim zamanında oy vermez.
Atatürk aklı ile hareket eden Belediye Başkanına oy verir.
ç)Baş ağrısı süreğen hale gelmişse kalıtsal olabileceği üzerinde durur, iyi bir tedavi için gerekli yollara başvurur.

Blumberg’in En Sağlıklı Ülkeler Endeksi’ne göre hazırladığı listede, dünyanın en sağlıklı ülkesi İspanya. Türkiye ise 169 ülke arasından ancak 51. sırada yer alabildi. Liste hazırlanırken hangi kriterler gözetildi. İspanya neden birinci oldu.

En Sağlıklı Ülkeler Endeksi’nde ortalama yaşam beklentisi, çevresel faktörler, sigara kullanımı ve obezite’yle mücadele gibi farklı kriterler gözetildi.169 ülkeyi kapsayan listede, İspanya en sağlıklı ülke olarak belirlendi.
Neden İspanya Daha Sağlıklı?
Araştırmacılar, İspanya ve listede ikinci sırada yer alan İtalya’daki beslenme alışkanlıklarının bu ülkelerin sağlık seviyelerini açıklayabilecek önemli bir gösterge olabileceğine dikkat çekiyor.
Navara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin araştırmasına göre sızma sızma zeytinyağı ve fındık-fıstıkla desteklenen Akdeniz diyetinde az yağın tercih edildiği beslenme tarzına göre daha az kalp rahatsızlığı görülüyor.

İşte bizler Yeni Siyasi Parti kurma çalışmalarını yürüten “Hepimiz Buradayız” Oluşumu”nun Lideri Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk Yılmaz, ile ülkemizi sağlık alanında da ilk 10’a getirmenin gayreti içinde olacağız.

Bu duygu ve düşünceler ile kendinizle, ailenizle, ülkemizle ve dünya ile barışık kalınız. Efendiler.

Yazarlar - 16:55 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Öztürk Yılmaz Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ne söylediyse o çıktı
  Yenilik Partisi Genel Başkanı, Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın,Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ortaya koyduğu görüşlerde ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Yılmaz’ın konuyla ilgili ifade ettiği görüşleri bir bir gelişmeler net bir şekilde ortaya çıkardı. İlk önce Yunanistan krizi sistemli bir şekilde tırmandırıp tüm provokasyonları yaptıktan sonra masaya oturdu. AB’de tartışmalı sularda doğal gaz araştırma çalışmaları yapan Türkiye’ye yaptırım talep etti.
 • 02
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’dan Adnan Menderes Anıt Mezarına Ziyaret.
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret etti. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. Başbakan idam edildi. 21 yaşında Deniz Gezmiş idam edildi. Demokrasimizin bir daha bu tür acılarla yüzleşmemesi hepimizin sorumluluğudur. İfadelerini kullandı. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. […]
 • 03
  Cinci hocanın ifadesi ortaya çıktı
  İstanbul’da “Cinci Hoca” olarak bilinen ve dolandırıcılık iddiasıyla tutuklanan Burhan Dalgalı’nın emniyette ve savcılıkta verdiği ifadeler ortaya çıktı. Nikahını kıydığı Ebubekir B.’den para alan Dalgalı’nın Ebubekir B.’ye “Boş odanız var mı? Eşinle baş başa görüşmem lazım” dediği de iddia edilmişti. İfadesinde kimseyi taciz etmediğini söyleyen Dalgalı, kendisine kumpas kurulduğunu öne sürdü. Cinsel tacizden suç kaydı bulunan ve PKK toplantısında çekilen fotoğrafları ele geçirilen Dalgalı’nın yarı çıplak bir kadının göbeğine Arapça yazılar yazarken kaydedilen görüntüleri de ortaya çıktı.
 • 04
  ATATÜRK Düşmanlarına Yılmaz’dan Çok Sert Cevap!
  Son dönemlerde ATATÜRK’e yapılan hakaretlere dayanamayan, Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ sessizliğini bozarak çok sert açıklamalarda bulundu.
 • 05
  Mustafa Akıncı döneminde Türkiye ile ilişkilerimiz erozyona uğradı
  KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay, katıldığı Artık Üniversiteliler Soruyor platformunun canlı yayınında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye ile ilişkilerine zarar verdiğini belirterek sert eleştirilerde bulundu. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla sosyal medya platformu üzerinden canlı yayınlanan programa, başta Türkiye olmak üzere, KKTC, Belçika, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden öğrenciler katılarak, Özersay’a kamuoyunun merak ettiği soruları yöneltti. Özersay, […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Göztepe11005 143
2.Karagümrük11003 033
3.Beşiktaş11003 123
4.Galatasaray11003 123
5.Alanyaspor11002 023
6.Hatayspor11000 003
7.Antalyaspor11002 023
8.BB Erzurumspor11002 111
9.Fenerbahçe11002 123
10.Kayserispor11001 013
11.Konyaspor11000 000
12.Ç. Rizespor10011 2-10
13.MKE Ankaragücü10011 2-10
14.Kasımpaşa10010 1-10
15.Gaziantep FK11001 3-20
16.Trabzonspor10011 3-20
17.Sivasspor10010 2-20
18.Gençlerbirliği10011 3-20
19.Başakşehir10010 000
20.Yeni Malatya10010 3-30
21.Denizlispor10011 5-40

HAVA DURUMU

19 Eylül 2020 CUMARTESİ
22°
 • PAZ 26.3°
 • PTS 26.0°
 • SAL 26.8°