22° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi Sonucunun Aynı Zamanda “Adalet Yürüyüşü”nün Sonuçlarından Biri

Gündem - Haziran 27, 2019 18:13 A A

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Nazır Cihangir İslam, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin, “Milletimiz, Türkiye’nin önünü bir kez daha açmıştır. Bu yüzden 23 Haziran tarihe geçecek bir seçimdir.” dedi.

İslam, Mecliste düzenlediği basın toplantısında Zeytin Dalı Harekat bölgesinde çıkan çatışmada şehit düşen piyade uzman onbaşı Mikail Candan’a Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi.

Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 17 Haziran’da mahkeme salonunda hayatını kaybettiğini hatırlatan İslam, “Kendisi zaten çok sayıda rahatsızlığı içeren bir bünyeye sahipti. Aslında onu hapishanede tutmak dahi adeta bir ölüm cezasını yavaş yavaş infaz etmek anlamına geliyordu. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz ve bu tür zulümlerin devam etmemesini temenni ediyoruz.” diye konuştu.

İslam, Türkiye’de de sağlığı bozuk, ölümcül tümörlerle mücadele edenlerin, doğum yapan, hamile olan, 2-3 günlük lohusa annelerin cezaevlerinde olduğunu belirterek, “Sağlığı bozuk veya bozulmuş mahkumlar veya tutukluların kendilerine verilen haklardan istifade etmesini yetkililere bir kez daha hatırlatıyoruz.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştirdiği “Adalet Yürüyüşünün” 2. yıl dönümü olduğunu anımsatan İslam, “Adalet Yürüyüşü, bu milletin yüzde 85’inin tasvibini almış sadece hak, hukuk ve adalet sloganı ile yola çıkmış, herhangi bir şiddete, çevre kirliliğine yol açmamış, arkasında bir tane dahi pet şişe bırakmamış, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en uzun, en büyük ve en temiz eylemi olmuştur.” ifadesini kullandı.

Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sonucunun aynı zamanda “Adalet Yürüyüşü”nün sonuçlarından biri olduğunu dile getiren İslam, şöyle devam etti:

“Referandumda yüzde 50’nin biraz altında olan Türkiye’de demokrasi, insan hakları, adalet, hukuk devleti etrafında kenetlenmiş ittifak, son seçimde kendi oylarını yüzde 55’lere kadar yükseltebilmiştir. Türkiye’nin istikbali, geleceği açısından milletin verdiği çok önemli bir karardır. Milletimiz, Türkiye’nin önünü bir kez daha açmıştır. Bu yüzden 23 Haziran tarihe geçecek bir seçimdir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın, AK Parti’nin ve YSK’nin kendilerine verilen yetkiyi uygun şekilde kullanmadıkları gerekçesiyle millet bu kez mührü eline almış ve Sayın İmamoğlu’nun belediye başkanlığını onaylamıştır.”

Ekonomik gelişmelere değinen İslam, işsizlik oranının yüzde 14’e ulaştığını ve her dört gençten birinin işsiz olduğunu, çaya, şekere ve mazota zam yapıldığını söyledi. İslam, “Neden bunlar başımıza geldi? Çünkü ekonomi, ekonomiyi bilenlere değil bilmeyenlere teslim edildi, sadece bir kişinin iki dudağı arasından çıkan söz üzerine istikamet belirlendi.” dedi.

Gezi olaylarına ilişkin davanın iddianamesinin herhangi bir suç veya suç oluşturacak eyleme dayanmadığını öne süren İslam, “Osman Kavala’ya çok büyük suçlar isnat ediliyor. Temenni ediyoruz ki adil bir yargılama olsun ve tutuklu olarak yargılananlar bir an önce tahliye edilsin.” diye konuştu.

İslam, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun davasının da yarın görüleceğini ve takipçisi olacaklarını söyledi.

Ticaret Bakanlığının yayımladığı bir genelge ile seçilen belediye başkanlarının önlerinin belediye meclisleri ile kesilmeye çalışıldığını savunan İslam, şöyle devam etti:

“Bunlar eski siyaset uygulamalarıdır. Eğer AK Parti bunlardan vazgeçmezse inanın bana millet tarafından en kısa sürede tasfiye edilecektir. Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var. Kürt meselesinden KHK’lilere, tek kişi yönetiminden Meclisin fonksiyonsuzluğuna kadar bunların hepsine bir çözüm üretebilecek yegane müessese, Anayasa, Meclis İçtüğüzü ve siyasi partiler ile seçim yasalarını ve bütün mevzuatı birlikte ele alacak olan parlamentomuzdur. Burada konsensus ile yapılacak bir değişiklikle ülkemizin düze çıkacağına inanıyoruz.”

Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın D-8’ler teşebbüsü başlattığını hatırlatan İslam, “AK Parti döneminde ne yazık ki bu işle ciddiyetle uğraşılmadı. Bizim, mevcut iktidara hatırlatmamız; bu iktisadi, sosyal, siyasi ve entelektüel işbirliğinin daha yoğun bir şekilde devam ettirilmesidir.” dedi.

Gündem - 18:13 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İSTANBUL SÜRECİ HIZLI BAŞLADI!
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Ardahan Milletvekili Öztürk YILMAZ, bugün Ankara’daki haftalık EGEMENLIK MECLİSİ toplantısında açıklama yaparak: “Türkiye’de medya özgürlüğü yok” dedi.
 • 02
  Onur Hareketi Başkanı Yaşar Aydın Özel Röportaj Aydın : “Gençler Hayal Kuramıyorlar”
   Gençler ile ilgili eleştirilerde bulunan siyasetçileri eleştiren Onur Hareketi Başkanı Yaşar Aydın : Biz gençlere özgür fikirlerini yaşayabilecekleri bir ortam sağladık mı ki konuşuyoruz. Bizim gençlerimiz bir konu ile ilgili fikirlerini beyan ederken tereddüt ediyorlar. Korku ve endişe ile gençlik sindirildi. Türk siyasi tarihinde cumhuriyetten bugüne hayal kuramaz hale geldiler. Mesele gençleri anlama meselesi. Bu […]
 • 03
  Prof. Dr. Doğan Aydal: Ülke tarımına son darbe vuruluyor!
  YRP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Aydal; “Hazineye ait tarım arazilerinin küçük parçalar halinde dağıtılması ülke tarımının geleceğine vurulan son darbedir.” dedi. Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 16.09.2020 tarihinde yayınladığı Milli Emlak Tebliği’ne ilişkin sert eleştirilerde bulundu. Aydal bu çalışmanın, hazine arazilerini birilerine topluca vermek için […]
 • 04
  Öztürk Yılmaz’dan Sert Eleştiri ! : Türkiye’de ATATÜRK Diyemeyen İnsanların Düşmanıyım
  Atatürk’ün kurduğu partide siyaset yapan Kaftancıoğlu’nun Atatürk kelimesini kullanmamasını eleştiren Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz , muhalif medyanın reklam korkusuyla durumun üzerine gidemediğini dile getirdi. CHP’nin 97. kuruluş yıl dönümünde, Taksim Toplantıları’nın onur konuğu olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Atatürk çıkışı ile CHP içinde bir tartışmaya neden olmuştu. Kaftancıoğlu, Atatürk’e atfen üç kez “Gazi […]
 • 05
  BİZ KİMİZ…?
  BİZ KİMİZ…? . “Burası 1648 metre 182 kilosikl üzerinden yayın yapan… Uzun dalga Ankara radyosu… Memleket saat ayarını veriyorum… Saat 13.00… Şimdi ajansı dinleyeceksiniz” diye… Anons eder ve… Saatlerce… Haberleri okumaya başlardı spiker… . 1938 Kasımının 10’undan sonra… Nevrimiz döndü… Vatan heyecanı… Yerini şahsi ihtiraslara terk etti… “BİZ” bitti… “BEN” geldi… “BEN”… Öyle bir “BEN” […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Göztepe11005 143
2.Karagümrük11003 033
3.Beşiktaş11003 123
4.Galatasaray11003 123
5.Alanyaspor11002 023
6.Hatayspor11000 003
7.Antalyaspor11002 023
8.BB Erzurumspor11002 111
9.Fenerbahçe11002 123
10.Kayserispor11001 013
11.Konyaspor11000 000
12.Ç. Rizespor10011 2-10
13.MKE Ankaragücü10011 2-10
14.Kasımpaşa10010 1-10
15.Gaziantep FK11001 3-20
16.Trabzonspor10011 3-20
17.Sivasspor10010 2-20
18.Gençlerbirliği10011 3-20
19.Başakşehir10010 000
20.Yeni Malatya10010 3-30
21.Denizlispor10011 5-40

HAVA DURUMU

23 Eylül 2020 ÇARŞAMBA
22°
 • PER 27.8°
 • CUM 24.1°
 • CTS 28.5°