Ana Sayfa Dünya, Ekonomi, Gündem, Politika 21 Eylül 2021

Prof. Dr. Ata Atun: Kendini Türk hisseden her kişi MAVİ VATAN kavramını benimsemeli ve sonuna kadar savunmalı

CHP Dış Politika Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili olan Ünal Çeviköz’ün Mavi Vatan açıklaması ile ilgili olarak Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı eski siyasi danışmanı ve Kıbrıs Bilim Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ata Altun, “Ünal Çeviköz’ün mavi vatan ile ilgili açıklaması büyük bir talihsizliktir” dedi.

Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı eski siyasi danışmanı ve Kıbrıs Bilim Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ata Altun, “Ünal Çeviköz’ün mavi vatan ile ilgili açıklaması büyük bir talihsizliktir” dedi.

KENDİNİ TÜRK HİSSEDEN HERKES MAVİ VATANI SAVUNMALI

Altun, Çeviköz’ün sözlerine şu ifadelerle tepki gösterdi: “CHP’li Ünal Çeviköz’ün “MAVİ VATAN” ile ilgili açıklaması büyük bir talihsizliktir. Sayın Çeviköz’ün 1ci (1958), 2ci (1960) ve 3cü (1982) Deniz Hukuku Konferansları kararlarını ve özellikle Münhasır Ekonomik Bölge ve Kıta Sahanlığı kavramlarını okuması gerekmektedir. Prof. Mazis ve Dr. Sgouros tarafından hazırlanan Helen (Münhasır Ekonomik Bölge) haritası kimin yayılmacı olduğunu çok iyi bir şekilde gözler önüne sermektedir. Kendini Türk hisseden her kişi MAVİ VATAN kavramını benimsemeli ve sonuna kadar savunmalıdır.”

ÇEVİKÖZ NE DEMİŞTİ?

CHP Dış Politika Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili  olan Ünal Çeviköz,  yaptığı bir açıklamada açıklamada ‘Mavi Vatan’ kavramıyla ilgili  “Zannediyorum AKP iktidarının dış politikayı askerileştirme ve dış politikayı biraz daha agresif bir hale getirmesine yardımcı olan bir söylem gibi” demişti.

Çeviköz, “Mavi Vatan, tarifine baktığınız zaman, bu aslında egemenlik haklarının ötesinde bir alanı kapsayan ve bu şekilde egemenliğin daha geniş bir alana yayılmasını öngören bir kavram gibi. Mavi Vatan diye 200 mile kadar uzanan alanı da kendi egemenlik alanınız olarak görürseniz, o zaman biraz saldırgan ve yayılmacı bir algı yaratırsınız” ifadelerini kullanmıştı.

 

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp