Ana Sayfa Dünya, Öztürk Yılmaz, Politika 6 Eylül 2021

Öztürk Yılmaz:Gine’deki askeri darbe Türkiye’deki siyasi düzeni hatırlatıyor

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, Batı Afrika ülkesi Gine’de askeri darbe yapılarak askerlerin devlet televizyonundan darbe açıklaması yapmasına dikkati çekerek tüm bu gelişmeler Türkiye’deki siyasi düzene ne kadar benziyor dedi.

Yılmaz,ilk önce darbe girişimini şiddetle kınadığını belirterek, ”darbe bir yana Gine’deki siyasi düzene baktığınız zaman Türkiye’yle birçok şeyin benzediğini görüyorsunuz” dedi.

Öztürk Yılmaz özetle şunları kaydetti:

’’ 83 yaşındaki Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, bir grup asker tarafından alıkonulmuş.Yeri gelmişken soralım.Avrupa ve ABD’de bu yaşa gelmiş kaç tane cumhurbaşkanı veya başbakan var? Afrika’da olduğu gibi Türkiye’de de aynısı.Askerler darbe yapma peşinde siyasiler ele geçirdikleri yönetimleri bırakmamak için her yolun mubah olduğunu zannediyorlar.Türkiye’de iktidar ve muhalefette yönetime gelenler koltukları bırakmamak için her türlü yola başvuruyor. İktidar olanlar ölene kadar Türkiye’yi yönetmek istiyorlar.Peki sizin Gine’den ne farkınız var? Türkiye’de bakıyorsunuz 20,30 hatta 40 yıldır siyasetin içinde olanlar hala ülkeyi yönetmek ve milletvekili olmak için büyük bir çaba içindeler.Basında bunları eleştireceğine tam tersine destekliyor.Basının desteklediği bu siyasiler bugüne kadar sadece konuşup laf üretmiş.Ülkenin içinde bulunduğu durum ortada.Afrika’da olduğu gibi Türkiye’de de gençlerin önü tıkalı.

Türkiye’deki hem iktidar hemde muhalefet kanadına yön verenlere bakın hep aynı yüz ve isimler.Ölene kadar ülkeyi yönetme ve miletvekili olma derdinler. Sizin 83 yaşındaki Conde’den ne farkınız var? Zimbabve Cumhurbaşkanı Robert Mugabe’de 1980’de başbakan olduktan sonra 1987 devlet başkanı olmuş ve 2017’ye kadar  kadar ülkeyi yönetmişti. Mugabe 93 yaşında iktidarı bırakmak zorunda kalmıştı.Afrika’ya baktığınız zaman Türkiye’deki siyasi düzenle birçok şeyin benzediğini görürsünüz.

Conde, 3.kez 18 Ekim 2020’de seçidiği zaman muhalefet seçimlerde hile yapıldığını ve  oyların çalındığını ortaya koymuştu.Askerler 2011’de son darbe girişimde bulunmuşlardı.Gine’ye baktığınız zaman Türkiye’yle benzerlikler görüyorsunuz.İşte biz buyuz.Türkiye’de hem iktidar hem de muhalefette yer alan siyasi partilerde ipleri ellerinde tutanların koltuklarını bırakmamak için her yola saptıklarına şahit oluyoruz.Türkiye’de ayrıca siyasi partilerde yönetimi ele geçirenler girdikleri tüm seçimleri kaybetmelerine rağmen koltuklarına daha da yapışıyorlar.Bizlerin Gine’den ne farkı var?.’’

Yılmaz, ayrıca Gine’de Aralık 2010’da 5 yıllığına seçilerek göreve gelen Cumhurbaşkanı Conde, 2015’te yeniden cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduğuna dikkati çekerek,Cumhurbaşkanının en fazla 2 dönem üst üste görev yapabildiği Gine’de ikinci dönemi 2020 aralıkta sona eren 82 yaşındaki Conde’nin üçüncü dönem de seçilebilmesine imkan sağlayacak anayasa değişikliği referandumu 22 Mart 2020’de yapıldığını hatırlattı.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp