Ana Sayfa Dünya, Gündem, Öztürk Yılmaz 14 Temmuz 2022

Öztürk Yılmaz’dan orman yangını değerlendirmesi: Devletin içini böyle boşalttılar!

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, Muğla’nın Datça ve İzmir’in Çeşme ilçelerinde çıkan orman yangınlarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Devletin içi işte böyle boşaltıldı’’ dedi. Yılmaz, ”Sadece Erdoğan iktidarda kalsın diye bürokrasiye atama yaparsanız olacağı bu olur.” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un, ‘’Siyasette  hiç kimsenin yerinin doldurulamaz olmadığı’’ açıklaması  yaparak geçtiğimiz günlerde istifa ettiğini hatırlatan Öztürk Yılmaz, “Yıllardır Türkiye’de ormanlar yanıyor bir kişi bile istifa etmiyor. İşte aramızdaki fark bu” diye konuştu.

Yılmaz şunları kaydetti:

”Kukla muhalefet sayesinde AKP iktidarı bürokrasinin içini tamamen boşalttı. Liyakat diye bir şey yok. Yıllardır orman yangınlarına kurumsal bir çözüm bulunamıyor. Yenilik Partisi olarak bir yıl önce ne yapılması gerektiğini, yangınlara karşı kurumsal somut çözüm önerimizi sunduk. Bürokrasi yangınlara karşı neden çaresiz, çünkü bürokrat liyakat, ehliyet, tecrübe temelinde bulunduğu makama atanmamış. Atamalar sadece yandaş kriterleri çerçevesinde yaplıyor. Böyle olunca da yangını seyrediyorsunuz. Tekrar söylüyorum yangınlarda ortaya çıkan tablo bürokrasi ve siyasetin içini boşaltıldığının net kanıtıdır. Bir an önce Orman Bakanı ve ilgili bürokratlar istifa etmelidir. Düşünebiliyor musunuz? Orman Bakanı kadın erkek eşitliğinden söz etmek doğru değildir’ açıklamasında bulunuyor. Sen kadın-erkek eşitliğinden önce işine bak Orman yangınlarını seyretme olacak iş değil. Kukla muhalefet sayesinden iktidar devletin içini böyle boşalttı.”

ACİL HALLER BAKANLIĞI KURULMALI

Öztürk Yılmaz açıklamasının devamında, “Ben öneri sunuyorum. Nedir bu öneri? Acil Haller Bakanlığı’nın tesis edilmesi bütçesinin ona göre çıkartılması ve Türkiye’de bu işlerin tek elden yürütülmesidir. Sorumluların hesaba çekilmesini istiyoruz. Geçen ne oldu? Hiçbir bakan bundan dolayı istifa etti mi? Bir müsteşar istifa etti mi? Hiçbir kurum yetkilisi istifa etti mi? Etmediler. İşte böyle tek bir yerde olsa direk yakasına yapışırsın. Bu yüzden Yenilik Partisi olarak biz acilen önerimizin hayata geçirilmesini istiyoruz. Son olarak, Yenilik Partisi neden bu öneriyi sunuyor? Çünkü Yenilik Partisi ülkenin ve halkın sorunlarına somut çözüm sunarak siyaset yapıyor. Siyaseti koltuk kapmak için yapmıyor. ” dedi

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp