Ana Sayfa Gündem, Öztürk Yılmaz, Politika 5 Eylül 2021

Öztürk Yılmaz’dan flaş baraj açıklaması! AK Parti, MHP, CHP, İYİ Parti ve HDP…

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz tv100 ekranlarında yayınlanan Şimdi Konuşalım programına canlı yayın konuğu oldu.

Tv100 ekranlarında yayınlanan programda canlı yayın konuğu olan Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’a, “Yeni seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Kime yarar kime zarar? Burada Yenilik Partisi’nin durumu ne olur?” sorusuna cevap verdi.

YASAMA YETKİSİNE ÇOK BÜYÜK DARBE VURULMUŞ

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “Bizim Yenilik Partisi olarak baraj konusunun bu yeni sistemde, tek adam sistemi içerisinde hiçbir işe yaramadığını söylüyoruz. Parlementoda 600 milletvekili var. Kabul edenler, etmeyenler parlamentosuna dönüşmüş durumdadır. Egemenlik kayıtsız, şartsız parlamentoda kullanılmıyor. Milletvekillerinin doğru dürüst bir yetkisi yok.  Temsilde adalet konusudur baraj konusu. Temsilde adalet nasıl olur? Mesela, yüzde 7 ile adalet sağlanır mı bu ayrı bir konu; ama benim gördüğüm şu var, açık konuşayım. Sistemin özüne dönük bir şey yok. Bu meclisin yetkisi yok ki, 600 milletvekilinin oluşumu, 7-8 parti değil de 20 partiden oluşsa ne olacak ki? Ne yetkisi var ki orada aldığı oyu temsil edebilsin. Denetleme, gen soru yetkisi milletvekilinin. Yasama yetkisine çok büyük bir darbe vurulmuş.  Orada Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile yasamanın pek çok şeyini götürüyor. “ dedi.

BARAJI İNDİRELİM HEPSİ TEMSİL EDİLSİN

Genel Başkan Yılmaz’a sorulan, “Bu ihtiyaç nereden doğdu o zaman?” sorusuna Yılmaz, “Bizim sistemi eleştirmemiz ve tartışmamamız için atılan bir adımdır. Baraj konusunu gündeme getirenler ne istiyor? Yönetime dokundurtmamak ve tek adam yönetimi ile alakalı tüm kötü yorumları engellemek istiyorlar. Parlamentoda millet ne istiyor? Temsil edilmek istiyor. Seçim barajının indirilmesiyle de milletin temsil edilecek ama parlamento artık temsil yerinden ziyade kabul edenler, etmeyenler meclisine döndü. Seçim barajı indirilirse sistem ile ilgili yapılan tüm eleştiriler engellenmiş olacak kendilerince. Bütün dert bu.” İfadelerini kullandı.

BU SİSTEMİN RUHUNDA SIKINTI VAR

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’ın açıklamalarının devamı şöyle:

Barajın indirilmesinin ciddi sorun oluşturacağını düşünmüyorum. Bir partide çok sayıda milletvekili olsa ne olacak? İcra parlamentodan çıkmıyor ki. Ne olacak ki? Orada sadece kabul edenler etmeyenlerin kompozisyonu değişmiş olacak.

Mecliste basın yok. Mecliste basın kalmamış. Eskiden milletvekilleri basın toplantısı yaparak sesini duyururdu. Şimdi basın yok. Ne var?

Bol bol fezleke var, ceza var. Bu sistemin ruhuyla sıkıntı var. Bunun ruhuna dokunulmadığı için sıkıntı var.

Barajın düşürülmesiyle;

  1. MHP’nin AK Parti’ye bağımlılığı kalmayacak. Belki ileride ittifak bile olmayacak.
  2. İYİ Parti’nin CHP’ye bağımlılığı olmayacak. Baraj sorunu vardı oda ortadan kalkmış olacak.
  3. HDP’nin CHP’ye ve diğerlerine bağlılığı ortadan kalkacak.
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp