Ana Sayfa Gündem, Öztürk Yılmaz, Politika 13 Haziran 2023

ÖZTÜRK YILMAZ’DAN EKONOMİK KRİZE ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, Türkiye’nin ekonomik krizden çıkmasını sağlayacak çözüm yolunu açıkladı. Yılmaz açıklamasında, “Paradan…

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, Türkiye’nin ekonomik krizden çıkmasını sağlayacak çözüm yolunu açıkladı. Yılmaz açıklamasında, “Paradan para kazanma dönemine son verip üretimden insanlara para kazandırmamız lazım.” dedi.

Türkiye’de yaşanan ve herkesi etkileyen ekonomik krizden çıkış için Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, çözüm önerisinde bulundu.

MİLLİ ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRMEMİZ LAZIM

“Sevgili kardeşlerim, seçimlerden sonra ekonomik kriz giderek derinleşiyor ve çözüm yöntemlerine baktığımız anda da aslında pek bir çözüm yönteminin sunulmadığı görülüyor.” diyen Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “Yeni bir bakan geldi, Amerika’dan Merkez Bankası Başkanı geldi, niye Türkiye’de yok o da ayrı bir konu. Ama çözüm planı yok.  Bakıyoruz paradan para kazanma döneminde uygulanan politikaların aynısı şu anda takip edilmek isteniyor ve bu da zaten Türkiye’yi o dönemde batırmıştır. Şu anda da gidişat o yönde. Şimdi paradan para kazanma döneminden bizim üretimden para kazanma dönemine geçmedikçe Türkiye’de bir şey değişmeyecek. Peki, hangi alanlarda üretim olması gerekir? Tabii ki her alanda ama beş alanda kesinlikle üretim yapılması gerekiyor. Çünkü Türkiye’de bizi esasen sürekli borçlu kılan, dışarıya bütçe açığı oluşturan, cari açık oluşturan beş tane ana kalem var. Bizim mutlaka bunlara yoğunlaşıp milli üretimi gerçekleştirmemiz lazım.” İfadelerini kullandı.

200 MİLYAR DOLAR DIŞARIYA VERİYORUZ

Türkiye’nin üretim yapması gereken 5 kalemi açıklayan Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “İlk olarak üretim yapmamız gereken kalem enerjidir. 100 milyar dolarlık yıllık dışarıya veriyoruz. İkinci olarak ilaç üretmemiz gerek.  30 milyar dolar dışarıya veriyoruz. Üçüncü olarak gıda ürünlerini kendimiz üretmemiz lazım. 25 milyar dolar dışarıya veriyoruz. Dördüncü olarak yüksek teknoloji üretmemiz gerek çünkü bu alanda yaklaşık 50 milyar dolara yakın dışarıya veriyoruz ve sonuncusu ise silahtır. Artık oranını bilmiyorum ama 20 milyara yakın da Türkiye her yıl silahla ilgili sadece silah almıyor, silahın parçalarını alıyor ve diğer silah parçalarını topluyor. Yani Türkiye nereden bakarsanız 200 milyar dolar bu haliyle dışarıya veriyor.” dedi.

PARADAN PARA KAZANMA DÖNEMİNE SON VERMEK LAZIM

Çözüm önerisinde bulunan Öztürk Yılmaz, “Enerji, ilaç, gıda, teknoloji ve silah alanlarını millileştirmedikçe ve bunları yerlileştirmedikçe,  ucuzlatmadıkça ve bunlarla ilgili istihdam alanları çoğaltmadıkça ki benim hesaplamama göre bu alanlarda en az 10 milyon insanı istihdam edebiliriz. Eğer millileşme ve yerlileşme bu alanlarda olmazsa Türkiye gerçekten kalkınamaz. Hep dışarı bağımlı oluruz, hep ekonomik krizle cebelleşiriz. Hangi hükümet gelirse gelsin hep aynı şeyleri konuşuruz. Her beş yılda bir duvara toslarız ve hep böyle devam eder. Buna son vermenin yolu, üretime geçmek, üretimden milleti kazandırmak, paradan para kazanma dönemine son verip üretimden insanlara para kazandırmamız lazım. Yenilik Partisi olarak bizim savunduğumuz budur. Yenilik Partisi başkanı olarak sürekli toplumda savunduğum da budur, söyleyeceğim de budur. Çözüm de budur. Başka bir çözüm görmüyorum.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp