Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Öztürk Yılmaz, Politika 11 Kasım 2021

Öztürk Yılmaz Yenilik Partisi’nin Enerji Politikasını Açıkladı!

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, milyonlarca kişinin yakından takip ettiği sosyal medya hesapları üzerinden Dev Çiftçi,…

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, milyonlarca kişinin yakından takip ettiği sosyal medya hesapları üzerinden Dev Çiftçi, Dijital Para ve Dijital Vergi, Parasız Eğitim, Müslüman ülkelerle gümrük, ticari birlik; Türk Cumhuriyetleri ile ise siyasi birlik ve münhasır bölge projelerinin ardından Enerji Politikasını tüm detayları ile açıkladı.

Türkiye’de son zamanlarda ekonomik sıkıntılar gündem konusu olurken tam bu süreçte Yenilik Partisi enerji politikasını açıklayarak insanlara umut ışığı olduğunu gösterdi. Yenilik Partisi enerji politikasını Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ofisinde milyonlarca kişinin yakından takip ettiği sosyal medya hesapları üzerinden açıklayan Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, dikkat çeken açıklamalar yaptı.

UTANÇ VERİCİ BİR TABLO

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “Sizlere daha önce Dev Çiftçi ve Parasız Eğitim Projelerimizi açıkladım. Bugün ise sizlere partimizin enerji politikasını açıklayacağım. Bugün dolar 10 TL’ye yaklaşmış bulunuyor. 31 Aralık’tan beri dolar Türk parası karşısında yüzde 67 değer kazandı. Yani 10 cent 1 TL’ye eşit oldu. Utanç verici bir tablo. Türkiye kendi kaynaklarını seferber etmediği müddetçe bu enkazın altında kalmaya devam edecek.” Dedi.

İKTİDARDA MUHALEFET DE HAMASET YAPIYOR

“Hükümet hamaset yapıyor, muhalefet hamaset yapıyor. Salı günleri burada tiyatrolar kuruluyor.” Diyen Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “Türkiye’de gerçek manada bir değişim istiyorsak bunun yolu Yenilik Partisi’nden geçiyor. Biz okullarda yemek ve konaklama başta olmak üzere eğitimi parasız yapmayı hedefliyoruz. Ve bunu nasıl yapacağımızı da kalem kalem açıkladık. Keza tarımı şaha kaldıracak dev çiftçi projemizi açıkladık.” İfadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE MUCİZE BEKLEMEYİN

“Şuanda meclisteyiz biz ve buradaki kayıkçı kavgalarına girmiyoruz. Ben bunun Türkiye’ye bir fayda getireceğine inanmıyorum.”  Şeklinde konuşan Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’ın açıklamalarının devamı şöyle:

Siyasetteki bu laf ebeliğinin ve laf yarışının vatandaşın sorunlarına çözüm olabileceğini düşünmüyorum. Bu yüzden buna ben ortak olmak istemiyorum.  Yenilik Partisi olarak fark ederseniz biz hep ana konuları gündeme getiriyoruz; tarımı, hayvancılığı, üretimi, teknolojiyi, enerjiyi eğitimi… Bu konular çözüme kavuşturulmadığı müddetçe Türkiye’de kimse mucize beklemesin. Türkiye’de mucize olmayacaktır.

DOĞALGAZ VE İTHAL KÖMÜR İLE ELEKTRİK ÜRETİMİNDEN VAZGEÇİP YEREL KAYNAKLARA YÖNELMEMİZ GEREKİYOR

Görüyorsunuz faturalar hep pahalı geliyor. Elektrik faturaları çok pahalı. Faturalara zam yapılmaması için biz esasını değiştirmeliyiz. Türkiye 2022 elektrik istatistiklerine göre bizim kurulu gücümüz 95 bin megavat. Peki bizim elektrik faturalarımızı şişiren kalemler nelerdir? Bunu çözmemiz gerekiyor. Bir şeyin kökünün çözmeden onun devamını getiremezsiniz. Baktığımızda en büyük kalem doğalgazla elektrik üretim ve ithal kömürde olduğu görülüyor. Bu 95 bin megavat elektriğimizin yüzde 23’ünün doğalgazla yüzde 21,5’unu da ithal ettiğimiz kömürle üretiyoruz. Peki, doğalgaz nereden geliyor? Rusya’dan, İran’dan geliyor. Dolar ile gelen doğalgaz daha üretime başlamadan pahalanmış oluyor.

ASGARİ ÜCRET İLE ÇALIŞANLAR 1 TON KÖMÜR ALAMIYOR

İkincisi kömür. Peki bizim kömür yataklarımız vardı, ne oldu onlar? 1 ton ithal kömür ne kadar? 3 bin 500 TL. Yani bir asgari ücret ile çalışan vatandaşımız 1 ay çalıştığı ve kazandığı maaş ile 1 ton kömür alamıyor. 95 bin megavat elektriğimizin yüzde 21,5’unu da ithal ettiğimiz kömürle elde ediyoruz. Yani yüzde 50 ithal ettiğimiz ürünlerle elektrik üretiyoruz ve onları da dolar ile alıyoruz. Bu sistemi değiştirmeden elektriği ucuzlatmamız mümkün değil. Bundan 8 yıl önce Türkiye’nin Kurulu elektrik gücü 91 bin megavattı 95 bin megavat olmuş. Alternatif enerji kaynaklarımızı geliştirmemiz lazım. Yani biz yerel kaynaklarla elektriğimizi üretebilelim dış kaynaklardan girdilerle elektrik üretilmesin.

YEREL ENERJİ KAYNAKLARI İLE ELEKTRİĞİ UCUZLATABİLİRİZ

Enerji projesinde Türkiye’ye yeniliğin kapısını Yenilik Partisi açabilir. Türkiye kendi kaynaklarını kullanarak daha ucuz elektrik elde edebilir. Türkiye’nin yerel kaynakları ile üreteceği elektrik ile de faturalarda fiyatların düştüğünü göreceksiniz. Biz yerel enerji kaynaklarımızla birlikte ayağa kalkabiliriz. Ellerinde sadece şeker kamışı olan ülkede araçlar etil alkol kullanarak giderken biz elimizdeki kaynakları kullanmıyor, kullanamıyoruz.

Enerji girdilerini düşürmeden ve yerel olarak enerjiyi üretmeden faturaları düşüremeyiz. Yenilik Partisi olarak biz yerel enerji kaynaklarımızı kullanarak dışa bağımlı olan enerji politikasına sona vereceğiz.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp