Ana Sayfa Gündem, Öztürk Yılmaz, Politika 4 Kasım 2023

Öztürk Yılmaz: Türklerin ana aktör olmasını esas alan bir politika öneriyoruz!  

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, Büyük Ortadoğu Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulunarak dış politikada atılması gereken…

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, Büyük Ortadoğu Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulunarak dış politikada atılması gereken adımları açıkladı.

BOP’TA 3 DEVLET KAZANÇLI ÇIKTI

Büyük Ortadoğu Projesinden dolayı Ortadoğu’da 3 devletin kazançlı hale geldiğini açıklayan Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “Bunlardan bir tanesi İsrail, ikincisi İran, üçüncüsü ise Amerika Birleşik Devletleri. Kaybeden ise Arapların bir bölümü olan Sünni Araplar ile Türkiye.” İfadelerini kullandı.

İRAN DA BOP’TAN EN ÇOK YARARLANAN ÜLKE HALİNE GELDİ

İsrail’in BOP ile kazançlı çıktığına işaret eden Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz,  “Çünkü büyük Orta Doğu Projesi, Arapları Sünni Şii ekseninde böldükçe ve ayrıştırdıkça ve devletler yönetilemez hale geldikçe küçüldü ve İsrail büyüdü. İsrail’in stratejisi zaten buydu. Arapların nüfus olarak bölge olarak küçük küçük devletçiklere bölüp onları kolay bir şekilde yönetmek ve kontrol altına almaktı. Bunu başardı. O bölünen devletlere ise hep İran sahip çıktı. Bakınız İran da Büyük Ortadoğu Projesinde aynen İsrail gibi en çok yararlanan ülke konumuna geldi.” dedi.

ARAP ÜLKELERİNİ HAMAS’A KARŞI GERİ DURMALARININ SEBEBİ DE İRAN TEHDİDİDİR

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’ın açıklamalarının devamı şöyle:

İran, Abbasilerin başkenti Bağdat’a yerleşti. Emevilerin başkenti Şam’a yerleşti. Hizbullah’la Lübnan’a yerleşti. Husiler ile Yemen’e, Hamas’la ise Filistin’e yerleşti. Ve İsrail kurulduğundan bu yana Araplar yek vücut İsrail’e karşıydı. İran, Şii arapları yanına aldı ve Sünni Araplarla kavga ettirmeye başladı. Arapları böldü. Ayrıca İran tehdidi de doğal olarak Arap ülkelerinin bir kısmını özellikle Sünni Arapları tedirgin etti ve kendilerini koruyabilmek için ilk defa bu ülkelerin İsrail’e destek vermeye itti. O nedenle İsrail devletini tanıtmaya başladı. Bakınız önce Mısır ve Ürdün tanıyordu şu anda Arap ülkelerinden Sünni Araplar sıraya geçmeye başladılar. Özellikle Filistin savaşından sonra patır patır göreceksiniz İsrail’i tanıyacaklar. Hamas’a karşı geri durmalarının sebebi de İran tehdididir. Bölgede yeni bir dinamik çıkarılıyor. Türkiye ise hep kaybetti. İran, İsrail genişledi, büyüdü ve hatta Suriye üzerinden Akdeniz’e Hizbullah üzerinden keza, yine Lübnan’da Akdeniz’e geldi. Türkiye ise çekilmeye başladı. Türkiye’nin Ortadoğu’daki derinliği bir Obüs topunun mesafesinden (35 km) öteye geçmiyor. Yazık. Halbuki Türkler bu bölgeye büyük hakimiyet kurmuşlardır.

TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASI REALİST OLMALI

Yenilik Partisi ve Öztürk Yılmaz olarak benim stratejim şudur, biz eğer doğru oynarsak bölgede baş aktör ve birinci aktör oluruz. Amerika’ya ve İsrail’e rağmen buranın zirvesinde dururuz. Ve biz öyle bir aktör olmalıyız ki bizim önümüze ne Yahudiler geçmeli, ne Araplar ne de acemler. Üçü de bizim arkamız da olmalı. Bizden geri olmalı. Yani dış politikada böyle duygusallıkla değil, realist gitmek lazım. Oyunu öyle kurmak lazım ki Yahudi de bizim arkamıza düşecek. Arap da bizim arkamıza düşecek acem de bizim arkamıza düşecek. Bu yapılabilir mi? Şu anda bu siyasal İslamcı kafayla bu yapılamaz. Çünkü bunlar Gazze’yi boşaltıp İsrail’e vermek istiyorlar. Altın tepside hediye etmek istiyorlar. Suriye’yi boşalttılar ve ne yaptılar? İran’a teslim ettiler. Bu Ortadoğu projesi yeniden ele alınmalı, Türkler açısından yeniden değerlendirilmeli ve yeni bir bakış açısıyla mutlaka geç kalmadan uygulama alanı bulmalıdır. Biz yeni Türk uygarlığını öneriyoruz. Biz o bölgede de hakim olmalıyız. Yani bu bölgede şu anda baş aktör İsrail’le maalesef İran oldu ve Sünni Araplar İsrail’in arkasına geçti. Şii Araplar ise İran’ın arkasına geçti. Biz burada tamamen kaybettik. Kartları yeniden karmalıyız, yeniden oluşturmalıyız ve hepsinin üstüne çıkmalıyız. Hepsinin üstünde bir konumlanma elde etmeliyiz. Yapabilir miyiz? Pekâlâ, yapabiliriz. Bunu yaptığımız anda İran’ı bölgeden uzaklaştıracaksınız. İsrail’in gelişmesine engel olacaksınız ve Arapların da oraya veya buraya yalpalamalarına değil, Türkiye’nin desteğini esas alıp bu yerlerde kalmalarına vesile olacaksınız. Bu yapılabilir detaylarını açıklayacağız. Şimdilik bu kadar.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp