Ana Sayfa Dünya, Gündem 8 Ocak 2020

Öztürk Yılmaz: “Türkiye’nin Göçmenistan Olmasına Müsaade Etmeyeceğiz”

Hepimiz Buradayız oluşumunun lideri, Ardahan Bağımsız Milletvekili Büyükelçi Öztürk Yılmaz, Ankara Altındağ’da Suriyelilerin yaşadıkları mahalleleri ziyaret etti. Burada Suriyelilerle sohbet eden Öztürk Yılmaz ile Suriyeliler arasında ilginç diyaloglar yaşandı.

Dükkanlarıyla, tabelalarıyla küçük bir Arap şehrine dönüşmüş mahallelerde Türk vatandaşları bulunmadığını ifade Yılmaz, “Sanki Şam’dasınız, sanki Halep’tesiniz, sanki Dera’dasınız, burası tamamen Suriyelilerle dolu” dedi. Suriyelilere neden ülkelerine dönmediklerini soran, Halep’te veya Şam’da artık savaş olmadığını belirten Öztürk Yılmaz’a Suriyeliler: “Evet savaş yok ama Esad var” cevabını verdiler. Daha önce savaş var diyerek ülkelerine dönmeyen Suriyelilerin bu kez de Esad var bahanesiyle Türkiye’den dönmeye niyetlerinin olmadığını belirten Öztürk Yılmaz, Türkiye’nin göçmenistan olmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi.

2020’nin ilk çeyreğinde partileşme sürecini tamamlayacak olan Hepimiz Buradayız oluşumunun manifestosunda da Suriyeliler konusu yer alıyor. Manifestoda, iktidara geldiklerinde, Mart 2011 ‘den bu yana ülkeye gelen bütün Suriyeli, Iraklı, Afgan göçmenlerin 3 ay içerisinde ülkelerine geri gönderileceği belirtiliyor.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp