Ana Sayfa Gündem, Öztürk Yılmaz, Politika 6 Temmuz 2023

ÖZTÜRK YILMAZ: LİMANLARIMIZI KAMULAŞTIRMAMIZ LAZIM!

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, kabotaj bayramı hakkında çok önemli bir açıklama yaptı. Yılmaz yapmış olduğu…

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, kabotaj bayramı hakkında çok önemli bir açıklama yaptı. Yılmaz yapmış olduğu açıklamada, “Osmanlının kapitülasyonlarından zor kurtulduk. Şimdi AKP’nin kapitülasyonları başladı. Limanlar da yabancılara gidiyor. Kabotaj bayram değil, matem oldu. Bütün özel ve yabancılara giden limanlarımızı kamulaştırmamız lazım.” dedi.

 

 

“1 Temmuz Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaktadır. Ancak limanların kime ait olduğu durumu mevcut konjektörde düşünüldüğünde bu bir bayram mıdır, yoksa bir matem midir?”diye soran Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “Bana göre matemdir. Orada bayram kutlaması yapanlar acz içinde, aymazlardır. Limanın gitmiş yabancıya sen neyi kutluyorsun?” ifadelerini kullandı.

 

KABOTAJ YASASI HARİKA BİR OLAY

 

Kabotajın önemine değinen Yılmaz, “Osmanlı dönemlerinde Türkiye’nin bütün limanlarında yük ve yolcu taşıma işlerindeki ayrıcalıkları yabancılara vermişti. Türkler ikinci ve üçüncü sınıf olarak kenara itilmişlerdi. Atatürk Lozan’da kapitülasyonlara son verdi. 1 Temmuz 1926 yılında Atatürk Kabotaj yasasını çıkarttı ve bu yasa ile birlikte Türk karasuları içerisinde yer alan bütün limanlarda, göllerde, su yollarında, körfezlerdeki bütün geçişlerde, yük, yolcu taşıma ve diğer limancılık faaliyetleri Türklerin kontrolüne geçti. Bu olay müthiş ve harika bir şeydi.” şekline konuştu.

 

ATATÜRK YAPTI AKP YIKTI

 

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’ın açıklamasının devamı ise şöyle:

 

Peki Atatürk’ün millileştirdiğini şimdi AKP ne yapıyor? Yabancılaştırıyor. Atatürk yaptı, bunlar yıkıyor. Her konuda böyle. Mersin limanından çıkın Hopa limanına kadar gidin. Sadece İstanbul’daki Haydarpaşa ve İzmir’deki Alsancak Limanı kamunun elinde kaldı. Bunlar da özelleştirme kapsamına alınmak üzereler çünkü Varlık Fonu dediğimiz Erdoğan’a bağlı çökme fonunun içindeler. Bu iki limanda hemen Körfez sermayesine satılacaklar, bundan emin olabilirsiniz.

 

LİMANLARIN KAMULAŞTIRILMASINI DESTEKLİYORUZ

 

Bir ülkenin limanını satması demek namusunu satması demektir. Özellikle bu zamanda limanlar çok önemli ve siz egemenlik hakkınızı bu limanlarla başkalarına devrediyorsunuz. Adeta kapitülasyonlar yeniden başlıyor. Biz Türk milleti olarak Osmanlı’nın kapitülasyonlarından çok çektik ama şimdi de yabancılara verdikleri ayrıcalıklar nedeniyle AKP’nin kapitülasyonları başlıyor. Biz Yenilik Partisi olarak limanların kamulaştırılmasını destekliyoruz. Limanlar kamunun olacaktır ve bizim kalacaktır.

 

İlginizi çekebilir

Malatya’da korkutan deprem!

Malatya’da korkutan deprem!

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp