Ana Sayfa Gündem, Öztürk Yılmaz, Politika 9 Eylül 2023

Öztürk Yılmaz gazetecilerle buluştu! Türkiye’de seçim güvenliği yok! Ekonomik çöküş var!

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Öztürk Yılmaz, dikkat…

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Öztürk Yılmaz, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Ankara’da gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelen Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, Türkiye’nin gündemi hakkında önemli açıklamalar yaptı. Ayrıca Öztürk Yılmaz, gazetecilerin sorularına cevap verdi.

“Türkiye’nin genel ekonomik ve siyasi durumu ile ilgili konular hakkında açıklama yapacağım.” diyen Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “Şu anda Türkiye’de ekonomik ve siyasi krizin giderek derinleştiğini görüyorum. Özellikle Mehmet Şimşek’in yapmış olduğu çalışmaların ekonomide toparlayıcı gibi görünse de kalıcı bir etkisinin olmayacağını düşünüyorum. Çünkü Türkiye’de üretimle ilgili planlama yok. Hayvancılıkla ilgili geliştirilen herhangi bir plan program yok. Dolayısıyla açıkçası bu dönemde Türkiye’nin toparlanabilmesi için yapılması gereken atılması gereken adımların kayda alınmadığını üzülerek görüyorum.” İfadelerini kullandı.

TÜRKİYE 5 ALANDA DIŞARIYA BAĞIMLI

Öte yandan açıklamasının devamında Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “Türkiye’nin kalkınabilmesi için mutlaka bir üretim planlamasına gerek var ama üretimle ilgili planlama bulunmuyor. Ayrıca sadece böyle para politikasıyla, maliye politikasıyla Türkiye’nin önünün açılacağını düşünmüyorum. Sonuçta bir üretim politikası lazım. Türkiye’nin öncelikle sorunlarını çözmek için 5 alanda milli üretimini yapıyor olması lazım. Bunlardan bir tanesi enerjidir. Türkiye % 95 dışa bağımlı. İki ilaçtır. Türkiye % 90 dışa bağımlı. Üç gıda. Türkiye % 50 dışa bağımlı. Dört teknolojidir. Türkiye % 80 dışa bağımlı ve son olarak beş silahtır. Türkiye ise bu alanda da % 60-65 dışa bağlıdır. Eğer biz bu dışa bağımlılıkları azaltıp milli üretime döndüğümüz anda Türkiye gerçek manada güçlü, kudretli, kuvvetli bir ülke olabilir.” dedi.

400 MİLYAR DIŞARIYA VERİYORUZ

Ayrıca Türkiye’nin 200 milyar dışarıya verdiğini ve Türkiye’nin üretim yapması gereken 5 kalemi açıklayan Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “İlk olarak üretim yapmamız gereken kalem enerjidir. 100 milyar dolarlık yıllık dışarıya veriyoruz. İkinci olarak ilaç üretmemiz gerek.  30 milyar dolar dışarıya veriyoruz. Üçüncü olarak gıda ürünlerini kendimiz üretmemiz lazım. 25 milyar dolar dışarıya veriyoruz. Dördüncü olarak yüksek teknoloji üretmemiz gerek çünkü bu alanda yaklaşık 50 milyar dolara yakın dışarıya veriyoruz ve sonuncusu ise silahtır. Artık oranını bilmiyorum ama 20 milyara yakın da Türkiye her yıl silahla ilgili sadece silah almıyor, silahın parçalarını alıyor ve diğer silah parçalarını topluyor. Yani Türkiye nereden bakarsanız 200 milyar dolar bu haliyle dışarıya veriyor. Türkiye yılda sadece 5 kalemde 200 milyar dolar dışarıya ödüyor.  İlaveten 2023 yılında 200 milyar dolar da kısa dönemli yıllık borç ödüyor. Toplamda 400 milyar dolar ödeniyor.” dedi.

TÜRKİYE’DE ÇÖKÜŞÜ GÖRÜYORUZ

Türkiye’de makro çöküş yaşandığını aktaran Öztürk Yılmaz, “Türkiye’de büyükelçi olarak değil, siyasetçi olarak bunu görüyorum. Dışarıyla karşılaştırabiliyor dışarıda yaşanan olayları iyi takip ediyorum. Devletin varlıkları özelleştirmeyle satıldığı bir para girişi var. Şu anda Araplar bile Türkiye’ye para vermiyor. Yani satacak bir şey kalmadı.” şeklinde konuştu.

Öztürk Yılmaz’ın açıklamasının devamı ise şöyle:

Seçimden önce bütün siyasi partilere seçim güvenliği ile ilgili mektup yazıp gönderdik. Siyasi partiler dikkate almadılar ama seçim gecesinde de ilk dile getirdikleri seçim güvenliği oldu ama o güne kadar iş işten geçmiş oldu. Ben Türkiye’de genel bir çöküş olacağını önceden söylüyorum. Muhalefeti, iktidar kontrol ediyor diyordum fakat artık muhalefet diye de bir şey kalmadı.  Türkiye’de seçimler masa başında artık belirleniyor. Bunlar Türkiye’de konuşulmuyor, deve kuşu gibi kafalar gömülmüş. Bunları konuşmaktan korkuyorlar. İşlerine gelmiyor.

TÜRKİYE’DE SEÇİM GÜVENLİĞİ YOK

Türkiye’de demokratik bir seçim olmadı. Oylar çalındı ama daha önce masa başı sistemiyle hangi parti kaç oy alacak, kimin orada nereye yazılacağı açık açık belirlendi. Özellikle baskı rejimlerinde uzun yıllardır bunlar oluyor artık Türkiye’de oluyor. Türkiye’de seçimin güvenliği yok. Sandıklara sahip çıkalım diyorlar ama asıl sahip çıkmamız gerekenler oylama öncesinde yapılan işlemlerdir. İlk iş nüfusta başlıyor. Nüfustaki gerçek seçmen sayısını kontrol etmemiz gerekiyor. YSK, Nüfustan gelen seçmen sayısını sorgusuz sualsiz kabul edip seçmen sayısını açıklıyor. Bundan dolayı da halk sandığa gittiği zamanda sonuç önceden belli olmuş oluyor. Bunun önüne geçmemiz lazım.

SİYASAL İSLAMCILAR ÜLKEYİ SOYUP SOĞANA ÇEVİRDİ

“Şu anda siyasal İslamcılar bu gücü bitirmiş bulunuyorlar.” diyen Öztürk Yılmaz, “Türkiye’yi her alanda 20 yıldır iktidarlarında soyup soğana çevirdiler var olanları da satıp savdılar yandaşlarına yedirip yıktılar. Türk milletinin bütün karakteristik özelliklerini silmekle meşguller.” dedi.

İKTİDARDAN KURTULMAK İÇİN MUHALEFETTEN KURTULMAK GEREK!

Öte yandan iktidardan kurtulmak için öncelikle sağlam bir muhalefete ihtiyaç olduğunu dile getiren Öztürk Yılmaz, “Bizim iktidara gelmemiz için öncelikle bu kukla muhalefetten kurtulmamız lazım. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde söylediklerimin hepsinde haklı çıktım. Kılıçdaroğlu seçimden sonra ortalardan kayboldu şimdi de sanki seçim kaybetmemiş gibi yerel seçimlere CHP’yi sokmaya çalışıyor. Erdoğan iktidarından kurtulmak için öncelikle kukla muhalefetten kurtulmamız lazım.” şeklinde konuştu.

ACİL HALLER BAKANLIĞI KURULMALI

Gazetecilerin, “Deprem bölgesinde yaşıyoruz. Sizin ve Yenilik Partisi’nin bu konu da bir önerisi var mı?” sorusuna, “Biz Yenilik Partisi olarak yapmış olduğumuz somut bir öneri var. Bundan yaklaşık bir yıl önce Acil Haller Bakanlığı kurulması önerisinde bulunmuştuk.” diyen Öztürk Yılmaz, “Son zamanlarda çıkan yangınlar ve yaşanan olaylar bir kere daha ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi. Yangınlar bu kadar farklı yerde olduğu zaman hemen acil durum ilan etmek gerekir. Bu durumlarda orduyu, polisi kullanacaksınız. Hiçbir koordinasyon yok. Kızılay’ı, AFAD’ı, Orman Bakanlığı doğal afet olduğu zaman topu birbirine atıyor. Bu yüzden acil haller bakanlığı kurulmalı” dedi.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp