Ana Sayfa Gündem, Öztürk Yılmaz, Politika 19 Ekim 2023

Öztürk Yılmaz: Dış politika sil baştan değişmeli!

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, son açıklamalarıyla Filistin meselesine ve bölgedeki gelişmelere dikkat çekerek, “Dış politika…

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, son açıklamalarıyla Filistin meselesine ve bölgedeki gelişmelere dikkat çekerek, “Dış politika sil baştan değişmeli” açıklamasında bulundu. Öztürk Yılmaz, Hamas ve Filistin meselesiyle ilgili, “Hamas’ı desteklemeke Filistin halkını desteklemek anlamına gelmiyor. Hamas, İran’ın bir örgütüdür. Hamas’ı desteklediğiniz anda İran’ı desteklemiş oluyorsunuz. Filistin davasına Hamas üzerinden bakmakta Filistin davasını bilinçli olarak çarpıtmak ya da saf bir şekilde hiç anlamamak anlamına geliyor.” dedi.

HAMAS’I DESTEKLEMEK İRAN’IN İŞİNE YARIYOR!

Büyük Ortadoğu Projesi ile bölgedeki ülkelerin küçülmesini, rejimlerin değişmesini ve İsrail’in genişlemesini hedeflediğini ifade eden Öztürk Yılmaz, “Büyük Ortadoğu Projesi ile ülkeler küçülecekti, rejimler değişecekti ve İsrail genişleyecekti. İsrail’in yaptırdığı Büyük Ortadoğu Projesi’nin altında yatan asıl gaye diğer ülkeler küçülecek veya yönetilemeyerek kaosa sürüklenerek ufalanacak. Proje şuanda tıkır tıkır işliyor. Bu projeden yaralanan ikinci ülke ise İran oldu. Bundan 20 yıl önce İran, Bağdat’ta yoktu. Bugün İran, Bağdat’ta sadece Bağdat’ı yönetmiyor, kurmuş olduğu terör ağıyla bölgeyi şekillendiriyor. 10 yıl önce Suriye’de yoktu. Şuanda hem Şam yönetimini yönetiyor hem de kurmuş olduğu tugaylarla orayı kontrol ediyor. Hizbullah ile Lübnan’ı yönetiyor. Hem oradan İsrail’i tehdit ediyor hem de orada hükümet oluyor. Yemen’de Husilerle Yemen’i kontrol etmeye başladı. Filistin’de de Hamas’la sanki İsrail ile muhatap kılmaya başladı. Hamas’ı güçlendirdi ve kendisi orada güçlenmeye başladı.” şeklinde konuştu.

ARAP ÜLKERİ YARDIM ETMEK İSTİYOR AMA…

Arap ülkelerinin Hamas’a destek vermemesinin de gündeme geldiği açıklamalarda, Yılmaz, Hamas’ın bölgedeki Arap ülkeleri tarafından sevilmediğini ve terör örgütü olarak görüldüğünü belirterek, “Hamas bölgedeki Arap ülkeleri tarafından sevilmiyor. Ülkelerin Hamas’a destek vermemelerinin de sebebi bu. Hamas ile Filistin’i ayırmak istiyorlar. Sorun bu. Arap ülkeleri Filistin’e yardım etmek istiyor ama Hamas’ı terör örgütü olarak gördükleri için geri duruyorlar. Çünkü Hamas’ı güçlendirdikleri zaman Filistin’de baş düşmanları İran’ı güçlendireceklerini biliyorlar.” dedi.

TÜRKİYE’NİN İZLEMESİ GEREK YOL HARİTASI

Türkiye’nin Filistin davasında Hamas üzerinde bir strateji belirlemesinin doğru olmadığının altını çizen Öztürk Yılmaz, “Türkiye de Hamas’ı desteklememeli. Batı Şeria’daki meşru olan altını çiziyorum “laik” olan, bize yakın olan Mahmut Abbas Yönetimini desteklemelidir. Türkiye, Hamas’ı destekledikçe İran’a güç vermiş oluyor ve hiyerarşik olarak İran’ın altına girmiş oluyor. Bunu ters çevirmenin yolu acilen ateşkesi, esir takası savunmak ve tarafların Mahmut Abbas Yönetim ile masaya oturarak 2 devletli çözüm planı üzerine müzakere yapmalarını sağlamaktır.” sözlerine ekledi.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp