Ana Sayfa Gündem, Öztürk Yılmaz, Politika, Türkiye Siyaseti 3 Mart 2023

Öztürk Yılmaz deprem paralarını sordu!

Yenilik Partisi Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı adayı Öztürk Yılmaz, gündeme bomba gibi düşen yeni açıklamalarda bulundu….

Yenilik Partisi Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanı adayı Öztürk Yılmaz, gündeme bomba gibi düşen yeni açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin doğusunda meydana gelen ve “Asrın Felaketi” olarak nitelendirilen depremin artçı sarsıntıları devam ederken 13. Cumhurbaşkanı adayı ve Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

DEPREM PARALARI DUBLE YOLLARA HARCAMIŞLARDI

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “Sevgili kardeşlerim, 99 depreminden sonra Türkiye’de deprem vergisi gündeme geldi ve 38 milyar dolar para toplandı. Bugünkü kur karşılığına baktığımızda 760 Milyar TL yapıyor neredeyse 1 Trilyon TL yapıyor. “Peki, bu bunun karşılığı nedir? diye sorarsanız da, bugünkü fiyatlarla 98 metrekare ev yapılmak istenseydi 1 Milyon 360 Bin konut yapılmış olacaktı ve bunlar buharlaştı, uçtu, denetimden kaçırıldı. Hiç kimse bir şey yapamadı. Ta ki 2011 yılındaki Van depreminde gündeme geldi. Sorulduğunda o zamanki bakan pişkin bir şekilde, “Bunları duble yollara harcadık, şuna harcadık, buna harcadık.” dedi. Yani, “Deprem için harcamadık” dedi.” İfadelerini kullandı.

ŞİMDİ BİZ YENİLİK PARTİSİ OLARAK BUNUN PEŞİNDEYİZ

O zaman harcanan paraların vergi olduğunu ama şimdi deprem için toplanan paraların bağış olduğuna işaret eden Öztürk Yılmaz, “Şimdi toplanan paralar bağış ve bunlar denetime de tabi değil. Ne kadar bağış oldu, şu anda kimin elinde, kim kontrol ediyor, nerelere harcanıyor, hangi şirketlerle ihale yapılıyor, ne kadar yapılıyor, şeffaf bir raporlaması var mı? diye bunlarla ilgili ciddi bir soru işareti var kafamızda. Çünkü bu hükümetin sicili kırık. Bu konuda daha önceki deprem vergilerini alakalı olmayan yerlere harcadılar ve denetimden kaçtılar, hesap vermediler ve pişkin pişkin sırıttılar ve otoyollara harcadık gibi açıklamalar yaptılar. Şimdi benzer bir süreci, Allah muhafaza bir sonraki depremde yaşamamak için o sorunun şimdi sorulması lazım. Bu paralar ne kadar, nerede, kim harcıyor, nerelere harcıyor ve şeffaf bir raporlamasını kamuoyuyla neden paylaşılmıyor? Biz Yenilik Partisi olarak bunun peşindeyiz.” şeklinde konuştu.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp