Ana Sayfa Gündem, Öztürk Yılmaz, Politika 17 Kasım 2021

Öztürk Yılmaz canlı yayında açıkladı! Erdoğan’ı çıldırtacak sözler!

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, TV100 ekranlarında canlı olarak yayınlanan Hande Aydemir ile Gün Biterken programına katıldı. Yılmaz burada yaptığı açıklamalarla yine dikkatleri üzerine çekti.

TV100 ekranlarında canlı olarak yayınlanan Hande Aydemir ile Gün Biterken programına Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, canlı yayın konuğu olarak katıldı.

50+1 SİSTEMİ HAKKINDA ÖZTÜRK YILMAZ’DAN FLAŞ ERDOĞAN AÇIKLAMASI

Şuanda Türkiye’nin gündeminde tartışılan Yüzde 50+1 tartışması hakkında Hande Aydemir’in “Size göre Yüzde 50+1 tartışması nereye doğru evrilecek?” sorusuna Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “Bu tartışmalar olabilir. Sayın Erdoğan seçilemediğini anladığı anda yeni bir tartışma açabilir.” şeklinde cevap verdi.

ERDOĞAN KOLTUĞUNU BIRAKMAK İSTEMİYOR

Öte yandan Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “Benzer tür baskı rejimlerinin olduğu ülkelerde de Özbekistan, Kazakistan ve Azerbaycan’da da olduğu gibi ilk yapmak istenilen şey anayasayı değiştirerek liderler dönemlerini uzatmak istediler. Önce parlamentodan yetkileri alarak 3 dönem peş peşe uzattılar. İç güvenlik ve dış güvenlik, istikrar gerekçesini göstererek koltuklarını bırakmak istemediler. Şimdi Türkiye’de de Sayın Erdoğan koltuğunu bırakmak istemiyor. Bırakmak istemeyince halkın desteğinin de eridiğini hissediyor.” İfadelerini kullandı.

ERDOĞAN KENDİ GETİRDİĞİ SİSTEMLE GİDECEK!

Ayrıca Öztürk Yılmaz’ın açıklamalarının ardından Gün Biterken programı sunucusu Hande Aydemir, “O zaman siz Erdoğan’ın 50+1’den rahatsız olduğunu mu düşünüyorsunuz?” sorusunu sordu.  Hande Aydemir’in sorusuna Öztürk Yılmaz, “Kendi getirdiği sistem ayak bağı olmaya başladı kendisine ve muhtemel bu sistem, Erdoğan nasıl bu sistemle geldi, bu sistemle de gidecek.” Diyerek cevap verdi.

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’ın açıklamalarının devamı şöyle:

Bu tartışmayı bir temele oturtmamız lazım. Ne demek istiyorum bir temele oturtmak derken? Birkaç gündür afaki bazı şeyler konuşuluyor. Ortada bir anayasa var ve bu tartışmaların zemine oturması lazım ki mantıklı bir şeyler ortaya çıksın.

Eğer bu tartışmalar başarılı olursa ne ile sonuçlanır?

Bir anaysa değişikliği ile değil mi?

Peki, anayasa değişikliği ne ile oluyor?  Mecliste oyla oluyor öncelikle. Bir teklifin referanduma gitmeden kabul edilebilmesi için 400 milletvekilinin onayına ihtiyaç var. Bunu sağlamak bu tabloda mümkün değil. Referanduma götürmek için ise 360 milletvekilinin oyu lazım. AK Parti, MHP ve BBP’nin toplam milletvekili sayısı ise 336 tane yani 24 tane daha milletvekilinin destek vermesi gerekiyor.

Şuanda anayasa değişikliği Erdoğan’ın istemesiyle olmuyor. Erdoğan öyle bir sistem getirdi ki kendisi bile istese değiştirmek çok zor. Şimdi kendisi 50+1’den kurtulmak istiyor ama değiştiremiyor çünkü bu kadar milletvekilini bulmak mümkün değil.

Nasıl ki Erdoğan ‘ı yüce divana göndermek için 400 milletvekili bulmak zorsa 360 milletvekili ile mecliste açıp 400 milletvekili ile yargılamasını yapmak zorsa aynı şekilde anayasada bir değişiklik yapıp referanduma götürmek bu kadar zor.

ERDOĞAN’IN GETİRECEĞİ HİÇBİR ŞEY DEMOKRATİK OLMAYACAK

Ben Yenilik Partisi Genel Başkanı olarak söylüyorum Sayın Erdoğan’ın getirdiği hiçbir şey demokratik değildi getirecekleri de demokratik olmayacak.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp