Ana Sayfa Gündem, Öztürk Yılmaz, Politika 21 Ekim 2023

Öztürk Yılmaz: Bir önerim var!  Gazze boşaltılmadan bu yapılmalı!

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, Türkiye’nin Filistin politikası hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, Türkiye’nin Filistin politikasının…

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, Türkiye’nin Filistin politikası hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, Türkiye’nin Filistin politikasının İran ve Hamas’ı desteklemesi sonucunda bölgede artan istikrarsızlık ve Filistinlilerin kötüleşen koşullarıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

HAMAS ÜZERİNDEN FİLİSTİN OKUMASINA SON VERİLMESİ GEREK

Türkiye’nin Hamas’ı desteklemesi durumunda, İran’ı desteklemiş gibi göründüğünü ve bu nedenle Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Ürdün’ün Filistin için hareket etmediğini belirten Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “Türkiye protesto yaparak, Filistin için yürüyerek bir şey elde edemez. Siyasetini değiştirerek Hamas üzerinden Filistin okumasına son vermesi gerek. Hamas, İran’ın bir örgütü olarak görüldüğünden dolayı Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Mısır tarafından kabul edilmiyor. Konu Filistin olunca Hamas önde görününce geri duruyorlar. Aynen şu anda yaptıkları gibi. Demek ki bir politika değişikliği yapması lazım.” dedi.

TÜRKİYE PARADİGMASINI DEĞİŞTİRMESİ LAZIM

“Türkiye Hamas’ı destekledikçe İran’ı desteklemiş oluyor. Siyasal İslamcıları ve İran’ı destekleyince de Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Ürdün geri duruyor. Böyle politik olur mu?” diyen Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “Şuna emin olun. Eğer akan kanı durdurmak istiyorsanız, bu gece bile. Türkiye çıkıp, “Ben Filistin’e dönük paradigmamı değiştirdim artık Hamas’la değil Batı Şeria’daki laik yönetimi olan ve uluslararası tanınmışlığı da olan Mahmut Abbas’la görüşme yapacağım” der. Aynı gece Sisi’yi, Suudi kralını, Birleşik Arap Emirlikleri emirini ve Ürdün kralını yanına alır. Bir ittifak oluşturur. Ateşkes ittifakı Amerika Birleşik Devletleri’nde mecbur kalır ve masaya oturulur. O zaman İsrail istemese bile büyük karşısında büyük bir cephe oluşacağı için mecbur kalacak ve ateşkes imzalanacaktır. Akabinde esir ve rehinelerin takası yapılır ve bir yol haritasıyla yeniden kapsamlı müzakerelere 2 devletli çözüm için dönülmüş olunur. Bu yapılmadığı zaman yani Hamas üzerinden okumaya son verip Filistin politikasındaki siyaset değiştirilmediği zaman, İsrail daha fazla bombalayacak ve Filistinsiz bir Gazze yaratacak. Kaçan Filistinlileri Erdoğan alacak. Dolayısıyla orası altın tepside İsrail’e sunulmuş olacak. Bakınız değerli kardeşlerim benzer şey Suriye’de oldu. Suriye’de kaçanları Erdoğan aldı. Hem İran’ı hem de İsrail’i güçlendirdi. Şu anda da çatışmalar devam ettiği sürece yani ateşkes olmazsa devam edecek. O zaman ne olacak? Filistinliler kaçacak. Kaçtığı zaman ne olacak? Hamas gene kalacak orda Hamas güçlenecek ve İran güçlenecek. Dolayısıyla da İsrail güçlenmiş olacak. Suriye’de İsrail ve İran güçlendi.” İfadelerini kullandı.

BAŞKA BİR SİHİRLİ YOL YOKTUR

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’ın açıklamalarının devamı şöyle:

AKP’nin yanlış politikaları nedeniyle Filistin’de de keza Hamas üzerinden politikası nedeniyle İran güçleniyor. Hamas ve İsrail güçleniyor ama Filistinliler zayıflıyor. Bölgeyle de bir uyumlu politika yapamıyor çünkü onların düşmanı sen dost olarak görüyorsun. Böyle bir siyaset olmaz. Bu paradigmanın değişmesi lazım. Bugün yapsın, Türkiye yarın her şeyi değiştirecektir. Filistinliler ölmeyecektir. Gazze boşalmayacaktır. İran güçlenmeyecektir, Hamas hizaya gelecektir, İsrail öldürmeyecektir ve Gazze’yi tamamen yok etmek niyetiyle orayı yok etmek istiyor. En azından bunun önü alınmış olacaktır. Başka bir sihirli yol yoktur. Türkiye’nin acilen paradigma değişikliğiyle olaya Hamas üzerinden yaklaşma fetişizminden vazgeçmesi lazım.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp