Ana Sayfa Gündem, Öztürk Yılmaz, Politika 22 Ekim 2023

Öztürk Yılmaz: Acilen Münhasır Ekonomik Bölgemizi (MEB) ilan edelim!

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, sosyal medya üzerinde yaptığı videolu açıklamada, “Doğu Akdeniz’e bütün ülkeler yığınak…

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, sosyal medya üzerinde yaptığı videolu açıklamada, “Doğu Akdeniz’e bütün ülkeler yığınak yapıyor, petrol çıkartıyor, Avrupa’ya boru döşüyor, Erdoğan yönetimi ise kendi sularımızı başkalarına ihlal ettiriyor! Navtex safsatasıyla milleti kandırıyor!  Amerika’dan ve AB’den çekiniyor! Acilen Münhasır Ekonomik Bölgemizi (MEB) ilan edelim!” dedi.

MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGE (MEB) İLAN EDİLMELİ

“Doğu Akdeniz farklı uluslararası güçlerin adeta yığınağı haline geliyor.” diyen Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “Türkiye’nin acilen Münhasır Ekonomik Bölgesini ilan etmesi lazım. Erdoğan yönetimi, Avrupalılardan ve Amerikalılardan çekindiği için Navtex safsatası ile milleti oy alıyor Münhasır Ekonomik Bölgeyi ilan etmiyor. Münhasır Ekonomik Bölge, o alanın bütün ekonomik kaynaklarının deniz dibi, deniz ve üstündeki bütün alanın Türkiye tarafından kullanılması anlamına geliyor. Rüzgar enerjisi, petrol, doğalgaz ve diğer alanlar dolayısıyla Münhasır Ekonomik Bölgenin ilanı şarttır. Hele özellikle Çin bile dışarıdan gelip orada gemi yüzdürürken bizim de Navtex safsatası ile Doğu Akdeniz’e gemi çıkarmamız, aldatmacadır.” dedi.

MEB’İ İLAN EDELİM VE DENİZ ALANIMIZA SAHİP ÇIKALIM

Sözlerine, “Münhasır Ekonomik Bölge ilan edilecek. Notayla Birleşmiş Milletlere ve bütün taraflara bildirilecek ve denizdeki mavi vatanımızın sınırları belli olacak.” diyerek sürdüren Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, “Burası uluslararası sular olmayacak. Türkiye bunu yapabilecek kudrettedir ama Erdoğan yönetimi bunu yapmaktan sürekli kaçıyor. İş lafa geldiği zaman bağırıp çağırıyor ama bir notayla bunu ilan etmekten çekiniyor. Türkiye’nin acilen Doğu Akdeniz’de Münhasır Ekonomik Bölgesini ilan etmesi lazım. Bu alana sahip çıkması lazım. Başkaları buraya çökmeden Türkiye’nin elini çabuk tutup bu alanla ilgili tasarrufta bulunması lazım. Çin bile geliyor, Ruslar geliyor, Amerikalılar geliyor. Başka ülkelerin savaş gemileri, ticaret gemileri. Ayrıca orada doğalgaz petrol aramaları yapılıyor, borular döşenmeye çalışılıyor. Böyle bir ortamda yan gelip yatıp bakmanın bir anlamı yok. İlan edelim ve deniz alanımıza sahip çıkalım.” İfadelerini kullandı.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp