Ana Sayfa Gündem, Politika 15 Şubat 2019

ÖZTÜRK YILMAZ ABD’NİN SURİYE PLANINI DEŞİFRE ETTİ

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM ‘de düzenlediği basın toplantısında, ABD öncülüğünde Polonya’nın Başkenti Varşova’da düzenlenen Orta…

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM ‘de düzenlediği basın toplantısında, ABD öncülüğünde Polonya’nın Başkenti Varşova’da düzenlenen Orta Doğu konulu zirveye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin konferansta Orta Doğu’da Sünni Arap yönetimleri ile İsrail’i ittifaka zorlamayı ve İran’a karşı birleştirmeyi amaçladığını belirten Yılmaz, “Orta Doğu taşeronlaşıyor, bölünüyor. Mezhebi çizgide fay hatları oluşuyor. Bu konferans, bunu ileri götürecek bir hamledir.” dedi.

Yılmaz, yalnızca İran’ın çevrelenmekle kalmayacağını, aynı zamanda Filistin sorununun çözümüne de ciddi bir darbe vurulacağını ifade etti.

İsrail ile Sünni Arap yönetimleri arasındaki ittifaka, Avrupa’daki bazı ülkelerin de katılmasının Suriye’de de  bazı sonuçları olabileceğini belirten Yılmaz, “ABD, Suriye’den çekilirken o bölgede bazı Avrupa ülkeleri ve bazı Arap yönetimlerinin askerlerini bulundurmak istiyor. ABD’nin kafasındaki bu. Esasen Varşova’daki toplantı da bunun altyapısını oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, Konferansı Varşova Büyükelçiliğimiz aracılığıyla takip edeceğini dile getiren Yılmaz, “Türkiye Konferansa keşke hiç katılmasa, hiç temsilci göndermese. Çünkü bunun neye hizmet ettiği açıkça ortada. ABD, Orta Doğu’ya kendi stratejik çıkarları ve İsrail’in gözüyle bakıyor. Bu bölgeyi tamamen Şii ve Sünni ekseninde bölmek, İsrail’in dostlarının sayısını; İran ve Filistin’in ise düşmanlarının sayısını artırmak istiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın Soçi kentinde yarın Türkiye, Rusya ve İran’ın katılımıyla yapılacak Suriye konulu üçlü zirveye işaret eden Yılmaz, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin bir tercih yapması lazım. Tercih şudur: ABD’nin himaye ettiği bazı Avrupa ülkeleri ve Sünni Arap yönetimlerinin gücünün mü güvenli bölgeye yerleştirilmesi daha iyidir yoksa Türkiye’nin doğrudan Şam ile bir diyalog kurup Suriye askeri ile Türkiye’nin orada bulunması mı daha iyidir? Bu, stratejik bir karardır. Birinci tercih ‘çekiç güç’ benzeri bir yapılanmanın oluşmasına yol açabilecek kritik bir gelişmedir. Oraya çok taraflı uluslararası güç girdiği anda Suriye’nin geleceğinde ciddi söz sahibi olabilecek ve kolay kolay da oradan çıkarılamayacak. İkinci tercih ise Türkiye zaten Rusya ve İran ile Astana ve Soçi süreçlerinde Suriye’nin geleceği konusunda işbirliği yapıyor. En azından Türkiye’nin, Suriye güçleriyle hemen sınırın güneyinde, Fırat’ın doğusundaki alanda birlikte oyun kurgulaması Rusya ve İran tarafından daha kolay kabul edilebilecek bir seçenektir. Türkiye’nin bunu değerlendirmesi gerekir.”

Gıda fiyat artışlarına da değinen Yılmaz, Sayın Cumhurbaşkanı artan gıda fiyatlarıyla ilgili meydanlarda açıklamalar yapıyor ve bu açıklamalarda anlamadığımız bir dil kullanıyor. Erdoğan’ın  “ Baktılar kurla, faizle, diplomasiyle olmuyor bu sefer ülkemizi  patlıcan, domates, salatalık, sivri biber bütün bunlar üzerinden ters köşe yapmaya çalışıyorlar.” dediğini hatırlatan Yılmaz, “Türkiye bu kadar mı zayıf?  Türkiye’ deki tarıma elverişli kullanılmayan arazileri kullanmayın mı diyorlar? Bu komik bir yaklaşım. Bunun bekayla falan alakası yok. Bu tamamen üretimsizlikle ve planlama olmamasıyla alakalıdır.” dedi.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp