Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

OSMANLIYI YÜKSELTEN ÇALIŞMALARLA CUMHURİYETİ BİRLEŞTİRMEK

Yazarlar - Ocak 31, 2020 07:15 A A

OSMANLI’YI YÜKSELTEN ÇALIŞMALARLA CUMHURİYETİ BİRLEŞTİRMEK

2015 Tarihinden 2017’nin ortalarına kadar Malatya’da ikamet ettim. Uğraşım: Türkiyenin gündemini takip etmek, araştırmak, düşünmek, yazmak. O günlerden bir gün aklıma bir fikir geldi,”Seçme Ve Seçilmede Koşul Doktora Eğitimi” Başlığın altını doldurmayı düşünürken, İnönü Üniversitesine geldim. Fen Fakültesi Bölüm Başkanı ve Siyaset Bilimci Prof. Dr. Abdulkadir BAHARÇIÇEK’E, aklıma gelen fikri söyledim. BAHARÇİÇEK, ” 20. yüzyıl filozofları tartışmışlar. Ancak demokratik bulunmamış.”

İnönü Üniversitesi Kütüphanesinde Filozof Platon tarafından yazılan kitap ( Devlet ). İnceledim. kendi düşüncelerimle sentezleyerek “Seçme ve Seçilmede Koşul Doktora Eğitimi” başlığının altını doldurdum. Bir köşe yazısı oluştu.

Amerika yönetiminin başını çektiği 15 Temmuz 2016 İşgal provasının yapıldığı tarihte, aklımda fırtınalar esiyordu. O günlerde;

“ATATÜRK’TEN Sonra Cumhurbaşkanı ERDOĞAN Bağımsızlık Önderimizdir” Başlıklı köşe yazısı yazdım. Bir kaç gün sonra;

“15 Temmuz’a Sebep Din Tacirleri Sonuç Milletimizin Birliği” Başlıklı köşe yazısını yazdım. Yine bir kaç gün sonra;

“Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kuruluş Felsefesi” başlıklı köşe yazısını yazdım.

Malatya da, Net Haber Gazetesine götürdüm. Köşe yazılarımı gazetenin yetkilisine verdim. Yetkili inceledikten sonra, bizim formatta yazmak istersen yaz dedi. Düşündüm peşimde hafiyeler! araştırmak, düşünmek ve yazdıklarımın da kendimde kalması bana daha keyifli geldi. Sık sık ev değiştirdiğinim içinde yazılarımın bir kısmı kayıp oldu.

O günlerden bir gün Malatya da CHP’SİNE üye oldum. Gördüğüm lüzum üzerine üyelik görevimden istifa ettim.

Malatya da ikamet ettiğim 2015’den 2017’nin ortalarına kadar İnönü Üniversitesi’nin kütüphanesine, ve tıp fakültesinin cafesine gidiyor tıp öğrencileri ile Türkiye’de ve dünyada olup bitenleri konuşuyorduk. Aklımda “Türk Milletinin Mikropları” vardı. Bir grup tıp öğrencisine sordum, “Türk Milletinin Mikropları” size neyi çağrıştırıyor? Öğrencilerden biri,”hasta bize gelir şikayetini söyler bizde gerekli tetkikleri yaptıktan sonra tanı kor ve tedaviye başlarız. Türk Milletinin Mikroplarına tanı koymak siz sosyalbilimcilerin işi”

‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin’ oylamasından ( 27 Nisan 2017 ) bir ay önce yine tıp fakültesinin cafe’sinde bir grup tıp öğrencileriyle sohbet ediyoruz. Öğrencilerden biri,” bize konferans versen.”
Ben,” Dinlemeyi konuşmaya tercih ederim.”

Daha sonra tıp fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nigar VARDI’A, bir grup tıp fakültesi öğrencilerinin konferans talebini ilettim.
VARDI,” konunun ilgili tarafı rektörlük, cafeye de gelmeyiniz.” Bilgiyi ve uyarıyı almıştım.

Rektörlüğe geldim. Rektör yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir BAHARÇIÇEK’E, bir grup tıp fakültesi öğrencilerinin talebini ilettim. BAHARÇİÇEK,”doğrudur, dilekçe verirsiniz Ankara da Daire Başkanlığına gider.”
Ben,”dilekçenin gidiş-dönüş süresi nedir?”
BAHARÇİÇEK,”bir ay.”

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin” oylanmasına bir ay var. Dilekçe vermedim.

O günlerde İnönü Üniversitesi ‘Ahmet Yesevi’ Konferans Salonuna, KADEM (Kadın Demokrasi Derneği) Başkanı Av. Derya YANIK, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini anlatmak için geldi. Kürsüye oturdu,”birbuçuk saat Cumhurbaşkanlığı sistemini anlatacağım. Sözlü soru almıyorum, sorularınızı yazılı olarak gönderiniz.” Konferans Salonunda, öğrenciler, öğretim üyeleri medya ve ben varım. Konferansı dikkatle dinledim. Sonlarına doğru soru sormak için elimi kaldırdım. YANIK,”sorularınızı yazılı göndermenizi söylemiştim.”
Ben,”arkanda demokrasi! Yazıyor.”
YANIK,”buyurun.”
BEN,”Konferans Salonunda çok pencere var. Neden tek pencereden bakıyor sunuz?, OSMANLIYI YÜKSELTEN ÇALIŞMALARLA, CUMHURİYETİ BİRLEŞTİREREK İLERİYE BAKAMAZ MIYIZ?,

Biz niye ki, yüzde 50’i lere, % 20 lere % 30 lara takılalım. ATATÜRK, TÜRK MİLLETİNİN % yüzünü biraraya getirerek KURTULUŞ SAVAŞINI BAŞARDI.”

YANIK,”amenna ve sadakka diyerek keşke temsilde % yüzü bulabilsek.”

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine” 17 Nisan 2017 günü hayır oyumu kullandım.

Ekim 2017 tarihinde Ankara’ya geldim. ATATÜRK, Ankara’yı başkent yaptığı için, Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okuduğum için, Ankara da yaşamaya karar verdim. Ankara’ya geldiğimde günlük 60 TL. ödeyerek 24 gün Ankara Üniversitesi misafirhanesinde kaldım. Bu zaman içinde ev aradım, buldum ve eve geçtim.
Üçüncü ev değiştirmem. Peşimdeki hafiyelerden huzurlu bir çevre bulmuş değilim.

2018 yılında “Türkiye En Yaşanılır Ülke” başlıklı köşe yazısı yazdım. Yayınlanması için Ankara da Türkiye Gazetesine geldim. Yetkili olmadığı için görüşemedim.

Türkiye Gazetesinin yakınındaki Ankara Kocatepe edeki AKP İl Başkanlığına geldim. Yüksek Mühendis Ahmet Arcan Çamsoy ile konuştum. “Türkiye En Yaşanılır Ülke” başlıklı yazıyı okudu ve seni üye yapalım dedi. yap dedim. Bir ay sonra gördüğüm lüzum üzere üyelik görevimden istifa ettiğimi belirten dilekçemi AKP İL Başkanlığına PTT ile gönderdim. Hâlâ telefonuma bildirim geliyor.

ABD’DE Demokrat Senatörler, Trump’ın tek taraflı Kudüs Anlaşmasının adil olmadığı konusunda tepki gösterirken. Trump bir sonraki seçimlerde başkan olabilmek için dünya barışına hizmet etmiyor.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun danışmanı, akıl hocası Rasim Bölücek’e, T BMM’SİNDE, 14. kat tahsis edilmiş. Bölücek’in, ikametgâh adresi: New York.

TÜRKİYE’NİN iç ve dış sorunları her geçen gün artıyor. Eğitim, ekonomi, Suriye politikası, Depreme yapılan yardımların yerine ulaşamaması vs.

Merkezde Bir Siyasi Parti kurma hazırlık çalışmaları yürüten Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk YILMAZ’DA, demokrasiyi yaşayan bir kişilik görüyorum. Çalışkan ve zeki TÜRK MİLLETİ fırsat verirse çok çalışarak, dürüst ve kapsayıcı olarak sorunları çözeceğimize inanıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle sağlık, bolluk, kendinizle, silenizle, ülkemizle ve dünya ile barışık kalınız. Efendiler.

Yazarlar - 07:15 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  25 KASIM TOPLUMSAL EŞİTSİZLİK VE KADINA ŞİDDET GÜNÜ
  Bugün 25 kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günüdür . Şiddet deyince akla yalnızca kaba kuvvet gelmemeli. Kadına yönelik şiddet; bekaret kontrolü, cinsel saldırı ve taciz, fuhuşa zorlamak, çocuk düşürtmek, hakaret etmek, kötü davranışta bulunmak, çalışma özgürlüğünü engellemek, töre veya namus cinayetleri, tehdit etmek ve yaralamak gibi geniş anlamda düşünülmelidir. Ülkemizde kadına yönelik şiddet […]
 • 02
  Dünya çocuk hakları günü
  Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ardından her yıl 20 Kasım tarihi, dünya çocuk hakları günü olarak kabul edilmektedir. Gerek dünyada,  gerekse Türkiye’de çocuk haklarına yönelik çok ciddi tehdit ve saldırıların yaşanmaktadır.
 • 03
  Uğur Sezer : Eğitimin Engeli Yoktur
  Engelli olma her insanın başına gelebilecek bir durumdur. İnsanın bazı aktiviteleri diğer insanlara oranla daha kısıtlı, uzun sürede yapması kişinin engelli olduğunu gösteren durumlardan bir tanesidir. Bu durum engelli birisinin iş yapamaz anlamına gelmez! Ancak ne üzücüdür ki ülkemizde hala engellilere yönelik olumsuz önyargılar devam etmektedir… Örneğin sokaktaki bir su satıcımız hayır işlemek adına bir […]
 • 04
  DEDİKODUCULUK
  Allah’ın birbirlerini tanımaları için boylara ve kabilelere ayırdığı insanların, aralarındaki çeşitli farklılıkları, takvaya bakmadan büyütmeleri; bir nevi dedikodu hatta genel bir dedikodu olmaktadır. Bazı insanların bilerek veya bilmeden yaptıkları, ırkçılık, kabilecilik veya bölgecilik de, insanları genel ve farklı bir çeşit gıybete sevk edebilir. Çünkü bu tür ayrımcılıklar, kendi ırkdaşlarını ve yakınlarını üstün, diğerlerini aşağı sayarlar. […]
 • 05
  DİNİMİZDE GIYBET
  Dinimiz gıybet yapmayı haram kılmıştır. Bir ortamda gıybet yapılıyorsa, oradan ayrılmak gerekir. Ayrılma imkânımız yoksa, başka işlerle meşgul olup dinlememeye gayret göstermeliyiz. Eğer gıybet yapan kişi kırılmayacak ise, onu münasip bir lisanla ikaz etmek faydalı olur. Gıybet, bir kimsenin arkasından hoşuna gitmeyecek şeyleri söylemek, başka bir deyimle, kendimize söylendiği zaman hoşlanmayacağımız bir şeyi, din kardeşimiz hakkında arkasından konuşmamız anlamına gelir. Halk arasında […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Alanyaspor431011 1+1010
2.Fenerbahçe42204 2+28
3.Karagümrük42118 4+47
4.Galatasaray42115 2+37
5.BB Erzurumspor42116 4+27
6.Antalyaspor42114 2+27
7.Hatayspor42113 6-37
8.Göztepe41308 4+46
9.Kasımpaşa42023 2+16
10.Kayserispor42023 5-26
11.Konyaspor31204 1+35
12.Trabzonspor41215 505
13.Sivasspor31112 3-14
14.Gençlerbirliği31111 2-14
15.Beşiktaş41125 7-24
16.Yeni Malatya41123 7-44
17.Gaziantep FK40316 8-23
18.Ç. Rizespor40222 5-32
19.Denizlispor40221 6-52
20.MKE Ankaragücü30121 3-21
21.Başakşehir40130 6-61

HAVA DURUMU

25 Kasım 2020 ÇARŞAMBA
 • PER 9.2°
 • CUM 9.3°
 • CTS 9.7°