Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Osmanlı sona erecek, Cumhuriyet kurulacak!

Yazarlar - Ekim 28, 2020 19:14 A A

“Osmanlı kapanacak. Cumhuriyet kurulacak!”

 

                                                                                      Emre AYGEN

28 Ekim 1923 günü Mustafa Kemal Atatürk Ankara’da “Yarın Cumhuriyet kurulacak” dediğinde mutluluğun zafer ile sonuçlandığını bence çok insan büyük bir mücadelenin fertleri arasında o kadar da fazla kişi yoktu. Cehaleti hepimizce, bu önemli devrimin nasıl o noktalara taşındığını bilmiyoruz.

Yıllar önce ailemle beraber Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag’a gittik. Kente iner inmez şehri gezmeye başladık. Çek Meclisini ziyaret ediyoruz. Binanın öndeki meydanda bir zat-ı muhteremin heykelin önünde dolaşıyorduk. Biz turistlere bilgi veren Türk yetkiliye sondum, “Kimdir bu Bey?”. Yetkili bizlere öyle şeyler anlattı ki, bu ülkenin bizler için ne kadar önemli olduğunu öğrenip hayran kalmıştım.

Efendim, söz konusu kişi eski adıyla Çekoslavakya ülkesinin ilk Cumhurbaşkanı. Yani Krallığın sona ermesi sonucu kurulan demokratik bir Cumhuriyet. Peki, bu kişinin bizimle ne alakası var diyeceksiniz. Biraz bekleyin haber konusu bambaşka. Ülkenin ilk Cumhurbaşkanının mesleği esasında asker olması. Subay, kurmay olmuş. Mustafa Kemal ise o da genç bir Subay. İkisi de tesadüfen Karlesbah’daki ünlü termallerde tanışıyor. Subay Mustafa Kemal, Veliaht Vahdettin’in Yaveri aynı zamanda. Sağlık sebeplerinden dolayı Veliaht tarafından termallere gönderilerek sağlığına kavuşması için talimatname gönderilmiş kendisine. Mustafa Kemal Çek subay ile tanıştıktan sonra biri Alman biri de Fransız Hanımlarla tanışıp arkadaş olurlar.

Mustafa Kemal ile arkadaş olan Alman Hanımefendi daha sonra uzun yıllar boyunca arkadaşlığı devam ederek sık sık mektuplaştığı bilinmekte.

İşte dört arkadaş bir akşam yemeği yedikten sonra Mustafa Kemal, Alman arkadaşına dönerek “Yazın bakalım. Dünyada neler yaşanacak. Şimdiden söylüyorum. Unutmayın” der.

Daha birinci dünya savaşı başlamamış. Koskoca İmparatorluk bazı yerlerini kaybetse bile hala güçlü toprakları olan Osmanlı devam etmekte. Meşrutiyetler ardı ardına yapılsa bile İmparatorluğun ayağa kalkması eskisi gibi güçlü değil. Emperyalistler Osmanlı topraklarını hala almak huyundan vazgeçmiş değil. İmparatorluğun yeniden ayağa kalkmasında bakın genç Subay Mustafa Kemal sanki katipliğini yapan Alman Hanımefendiye dönerek “1” der. Arkadaşları ilk maddeyi öğrenme heyecanı içinde Mustafa Kemal devam ederek “Osmanlı İmparatorluğu sona erecektir!” der. Çek Subay ve diğer dostları gülmeye başlar. Mustafa Kemal ciddiyetini sürdürerek “2” der. Kahkahalar yeniden devam eder. “İmparatorluğun yerine Cumhuriyet kurulacaktır” der Mustafa Kemal.

Gülmek biraz ciddiyete dönüşünce Mustafa Kemal’in arkadaşları da düşünmeye başlar. Arkadaşlardan sadece Fransız Hanımefendi gülümser ve dostlarına “Bakın biz Cumhuriyeti çoktan kurduk. Bakalım siz Almanya Cumhuriyet olacak mı? Çek Krallığı Cumhuriyet olacak mı? Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, İngiltere, İtalya, İspanya, Portekiz, Rusya, Polonya, Bulgaristan, Yunanistan Cumhuriyet olacak mı? Mustafa Kemal kendi İmparatorluğunun Osmanlının kapanacağını söylüyor. Özgürlükten yana mısınız arkadaşlar?” der.

Bu önemli saptama Karlesbah’ta yapılan tespitlerdi. Durum değerlendirmesidir.

Geleceğini düşünmeyen insanların toprakları, her zaman egemen olanların baskısı altında yaşamak zorunda kalmaktır. Bunu görebilen kişi ise genç bir Subay olan Mustafa Kemal’dir.

Dolayısıyla, Türkiye Cumhuriyeti’mizin filizlerini bize armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’tür. Her 29 Ekim Bayramımızı farklı nedenlerden dolayı kısıtlayan iktidar şunu bilmesi gerekir ki, Osmanlı İmparatorluğunun sona ereceğini söyleyen genç Subay Mustafa Kemal’i kutluyor musunuz? Cumhuriyetin kurulacağını yıllar önce söylerken ne kadar doğru bulduğunu görüp şükranlarınızı sunuyor musunuz?

Yaratılan sorunumuzun en yakın zamanda sona ereceğini bekleyerek Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Yazarlar - 19:14 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  25 KASIM TOPLUMSAL EŞİTSİZLİK VE KADINA ŞİDDET GÜNÜ
  Bugün 25 kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günüdür . Şiddet deyince akla yalnızca kaba kuvvet gelmemeli. Kadına yönelik şiddet; bekaret kontrolü, cinsel saldırı ve taciz, fuhuşa zorlamak, çocuk düşürtmek, hakaret etmek, kötü davranışta bulunmak, çalışma özgürlüğünü engellemek, töre veya namus cinayetleri, tehdit etmek ve yaralamak gibi geniş anlamda düşünülmelidir. Ülkemizde kadına yönelik şiddet […]
 • 02
  Dünya çocuk hakları günü
  Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ardından her yıl 20 Kasım tarihi, dünya çocuk hakları günü olarak kabul edilmektedir. Gerek dünyada,  gerekse Türkiye’de çocuk haklarına yönelik çok ciddi tehdit ve saldırıların yaşanmaktadır.
 • 03
  Uğur Sezer : Eğitimin Engeli Yoktur
  Engelli olma her insanın başına gelebilecek bir durumdur. İnsanın bazı aktiviteleri diğer insanlara oranla daha kısıtlı, uzun sürede yapması kişinin engelli olduğunu gösteren durumlardan bir tanesidir. Bu durum engelli birisinin iş yapamaz anlamına gelmez! Ancak ne üzücüdür ki ülkemizde hala engellilere yönelik olumsuz önyargılar devam etmektedir… Örneğin sokaktaki bir su satıcımız hayır işlemek adına bir […]
 • 04
  DEDİKODUCULUK
  Allah’ın birbirlerini tanımaları için boylara ve kabilelere ayırdığı insanların, aralarındaki çeşitli farklılıkları, takvaya bakmadan büyütmeleri; bir nevi dedikodu hatta genel bir dedikodu olmaktadır. Bazı insanların bilerek veya bilmeden yaptıkları, ırkçılık, kabilecilik veya bölgecilik de, insanları genel ve farklı bir çeşit gıybete sevk edebilir. Çünkü bu tür ayrımcılıklar, kendi ırkdaşlarını ve yakınlarını üstün, diğerlerini aşağı sayarlar. […]
 • 05
  DİNİMİZDE GIYBET
  Dinimiz gıybet yapmayı haram kılmıştır. Bir ortamda gıybet yapılıyorsa, oradan ayrılmak gerekir. Ayrılma imkânımız yoksa, başka işlerle meşgul olup dinlememeye gayret göstermeliyiz. Eğer gıybet yapan kişi kırılmayacak ise, onu münasip bir lisanla ikaz etmek faydalı olur. Gıybet, bir kimsenin arkasından hoşuna gitmeyecek şeyleri söylemek, başka bir deyimle, kendimize söylendiği zaman hoşlanmayacağımız bir şeyi, din kardeşimiz hakkında arkasından konuşmamız anlamına gelir. Halk arasında […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Alanyaspor431011 1+1010
2.Fenerbahçe42204 2+28
3.Karagümrük42118 4+47
4.Galatasaray42115 2+37
5.BB Erzurumspor42116 4+27
6.Antalyaspor42114 2+27
7.Hatayspor42113 6-37
8.Göztepe41308 4+46
9.Kasımpaşa42023 2+16
10.Kayserispor42023 5-26
11.Konyaspor31204 1+35
12.Trabzonspor41215 505
13.Sivasspor31112 3-14
14.Gençlerbirliği31111 2-14
15.Beşiktaş41125 7-24
16.Yeni Malatya41123 7-44
17.Gaziantep FK40316 8-23
18.Ç. Rizespor40222 5-32
19.Denizlispor40221 6-52
20.MKE Ankaragücü30121 3-21
21.Başakşehir40130 6-61

HAVA DURUMU

25 Kasım 2020 ÇARŞAMBA
 • PER 9.2°
 • CUM 9.3°
 • CTS 9.7°