Ana Sayfa Yazarlar 5.05.2020 94 Görüntüleme
ÖRNEK İNSAN OLABILMEK

ÖRNEK İNSAN OLABILMEK

Insan ,yaradılışı gereği “muķemmel” olmasına karşın, çoğumuz bu mükemmelliğimizin farkında değiliz. Mükemmelliğini algılaması ve hayata geçirmesi için öncelikle kendisini tanıması ve kendini bilmesi, öğrenmesi ve gerçek kimliği ile buluşması gerekmektedir. (Sponville)
Kendini tanımak, hayran hayran kendini seyretmek demek değildir. Insanın hem ne olduğunu, hem de ne olması gerektiğini araştırmasıdır. Nasıl düşüneceğini, nasıl yaşayacağını, nasıl mutlu olacağını kendine sormasıdır. Derken yaşamda kendini arama ve bulma yoluna girecektir.
Tarih boyunca duruş ve düşünceleri ile topluma öncülük eden birçok insan olmuştur. Bu insanlar duruşlarıyla haksızlık karşısında eğilip bükülmeyen ve adaletsizliklere asla boyun eğmeyen, zayıfları ve mazlumları koruyan, kimsesizlere sahip çıkan, fakirin yanında olan, ne olursa olsun asla yalan söylemeyen, güvenilir ve sözünün sahibi kişiler olarak tanınırlar .Bu insanların başındada Allah Rasulu fahri kainat peygamberimiz efendimiz,önderimiz Hz Muhammed Mustafa (sav) gelmektedir.Yüce kitabımız kur’anda:
وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ:
“Ve sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin.”  ( kalem suresi 4.)
َ بُعِثْتُ لأُتَمِّمَ حُسْنَ الأَخْلاَقِ
“Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim”(El muvatta)
لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌحَسَنَةٌ لِّمَن كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ ً وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيراً:
“Andolsun ki, Allah’ın Resûlünde sizin için; Allah’a ve âhiret gününe kavuşmayı uman ve Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır” (Ahzâb, 33/21)
Bizler insan olarak mahlukatın en seçilmiş varlıklarıyız. Ayrıca Hz Muhammed (sav) efendimizin ümmeti olarak Müslüman olmakla da insanlar arasından seçilmiş bir ayrıcalığa sahibiz. Bizim Peygamberimiz insanlığa örnek model olarak yaratılmış olmakla Allah’ın bize bir ikramıdır. Bizler hayatımız boyunca onu örnek alarak yaşayacak ve onun hayat tarzı ile diğer insanlara örnek olacağız. Müslüman olarak bize bakan herkes Allah’ı ve resulünü hatırlamalıdır. Müslüman insanlar olarak öyle bir yaşamalıyız ki bizi gören, bize bakan körelmiş, ölmüş kalpler dirilsin ve canlansın. Öyle bir aile babası ,eş olmalıyız ki diğer aileler, diğer babalar ,hanımlar bizi örnek alsın ve öyle bir evlat olmalıyız ki anne babasına öf dahi demeyen merhamet timsali, ailelerin evlatlarına örnek gösterdiği ,duruşu merhameti ile ahlakıyla, sevgisi ile efendimizi temsil eden örnek evlatlar olmalıyız. Hz Peygamberin ümmeti olmanın bize yüklediği görev budur. Peygamberimiz ahlak ve davranışlarında dürüst olduğu kadar ibadetler konusunda da örnek bir insandır. Insan olarak haram ve günahlardan sakınmalı, etrafımıza güzel örnek olmalıyız başkalarının malına, canına ,ırzına, namusuna göz dikmeyen, başkalarının nefsini kendi nefsinden üstün tutan insanlar olarak yaşamalıyız. Sözümüzde ,özümüzde doğru insanlar olmalı imanın gereğini yerine getirmeliyiz. Her zaman ve her yerde iyiliği tavsiye etmeli iyi ve doğru olarak yaşamak için çaba göstermeliyiz. Sabırlı olup sabrı tavsiye etmeli, israftan kaçınmalıyız. Zira Müslüman ülkelerde ölümlerin çoğunun açlık yüzünden olduğunu unutmamalıyız. Kötü alışkanlıklardan kaçınmalı alçak gönüllü, işimiz de ve bütün davranışlarımızda Allah rızasını gözetmeliyiz. Unutmamalıyız ki dünya insan olanların ve insanca yaşayanların sayesinde guzeldir.
Selam ve dua ile….

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp