Ana Sayfa Dünya 2 Şubat 2021

Myanmar’da askeri darbe

Myanmar ordusu, yönetime el koyduğunu ve 1 yıl boyunca ülkeyi yöneteceğini açıkladı. Devlet Başkanı Win Myint ile Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Kyi gözaltına alındı. Askerler sokaklara inerken, telefon ve internet kesildi.

Sosyal medyadan Myanmar’da askeri darbe olduğu haberlerinin yayılmasının ardından iktidar partisi Ulusal Demokrasi Birliği Sözcüsü Myo Nyunt, Reuters’a telefonla yaptığı açıklamada ülke lideri Aung San Suu Kyi, Devlet Başkanı Win Myint ve partinin diğer üst düzey isimlerinin sabahın erken saatlerinde gözaltına alındığını duyurdu. Sözcü, ayrıca kendisinin de gözaltına alınasını beklediğini belirterek Şu anda şahit olduğumuz durum karşısında, ordunun darbe yaptığını varsaymalıyız dedi.

Myo Nyunt, açıklamasında, “Halkımızdan düşünmeden karşılık vermemesini ve yasalara uygun şekilde hareket etmesini istiyorum” ifadesini kullandı.

ORDU OHAL İLAN ETTİ

Ülke yönetimine el koyduğunu açıklayan Myanmar ordusu, siyasetçilerin ‘seçim hilesine’ yanıt olarak gözaltına alındığını ve ülkede 1 yıllık olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

SEÇİM SONRASI TANSİYON YÜKSELDİ
Ülkede, 8 Kasım seçimlerinin sonuçlarıyla ilgili tartışmaların sürdüğü sırada, Genelkurmay Başkanı’nın 27 Ocak’ta kanunların düzgün şekilde uygulanmaması halinde anayasanın feshedilebileceğini açıklaması ve ardından Suu Kyi’nin gözaltına alınması, “Myanmar’da ordunun darbe yaptığı” şeklinde yorumlara neden oldu.

ASKERLER SOKAKLARA İNDİ
BBC’nin haberine göre, başkent Nepido ve Yangon kentinde askerler sokaklar indi, Nepido’da telefon ve internet hatları kesildi.

BAKANLAR VE AİLELERİ DE GÖZALTINDA
Ayrıca 14 bölgedeki bölge bakanlarının aileleri, bakanların askerler tarafından evlerinden “alındığını” ifade etti.

Başkent Nepido’daki Myanmar parlamentosunun “seçimde hile” tartışmalarının gölgesinde bugün açılması bekleniyordu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, 29 Ocak’ta yaptığı yazılı açıklamada, Genel Sekreter Antonio Guterres’in Myanmar’daki “son gelişmeleri büyük endişeyle takip ettiğini” belirterek tüm tarafları “provokasyonun her türlüsünden kaçınmaya, 8 Kasım genel seçim sonuçlarına saygı duymaya ve demokratik normlara bağlı kalmaya” çağırmıştı.

GENELKURMAY ANAYASAYI FESHEDEBİLİR

Myanmar’da Seçim Komisyonu, 29 Ocak’ta iktidardaki Aung San Suu Kyi’nin partisinin zaferiyle sonuçlanan seçimde ordunun sonuçların belirlenmesinde hile yapıldığı iddialarını yalanlamıştı.

Myanmar Genelkurmay Başkanı Hlaing ise 27 Ocak’ta kanunların düzgün şekilde uygulanmaması halinde anayasanın feshedilebileceğini söylemişti. Ancak Myanmar ordusundan (Tatmadaw) 30 Ocak’ta yapılan açıklamada, Hlaing’in “Anayasanın feshedilebileceğine” dair açıklamalarının “darbe” tehdidi olmadığı savunulmuştu.

ANA MUHALEFET YENİDEN SAYIM ÇAĞRISI YAPMIŞTI

Ordunun desteklediği ana muhalefetteki Birlik İçin Dayanışma ve Kalkınma Partisi (USDP), 26 Kasım 2020’de, Myanmar’da 8 Kasım 2020’de düzenlenen ve iktidardaki Demokrasi İçin Ulusal Birlik Partisinin (NLD) kazandığı seçimde ‘oyların yeniden sayılması’ çağrısında bulunmuştu.

Devlet Konseyi Başkanı ve Dışişleri Bakanı Ang San Suu Kyi’nin liderliğindeki NLD, seçimde 642 sandalyeli ulusal meclisteki 346 sandalyeyi kazanarak hükümet kurabilecek çoğunluğa ulaşmıştı.

Ordunun desteklediği ana muhalefetteki USDP, 25 sandalye ile ikinci sırada yer alırken Şan eyaletindeki etnik grupları temsil eden Demokrasi İçin Şan Milletleri Partisi (SNLD), 15 sandalyeyle üçüncü olmuştu.

MECLİS ÜYELERİNİN YÜZDE 25’İNİ ORDU ATIYOR

Myanmar’da ordunun 2008’de hazırladığı anayasa, iktidar partisinin Meclisin kontrolünü sağlamasına engel oluyor. Ordu, anayasanın değiştirilmesini önleyebilmek için Meclis üyelerinin yüzde 25’ini seçim olmadan atıyor, bazı kilit bakanlıklar da askerlerin elinde bulunduğundan hükümet üzerinde doğrudan kontrol uyguluyor.

İki meclisli parlamenter sistemle yönetilen Myanmar’ın Senatosu 224, Temsilciler Meclisi 440 üyeden oluşuyor.

Ordu tarafından 56 senatör ve 110 milletvekilinin atandığı ülkede her iki meclisten toplam 322 sandalye elde eden parti, hükümet kuracak çoğunluğu sağlıyor.

İngiltere’nin Asya’dan Sorumlu Devlet Bakanı Nigel Adams, Myanmar’daki seçimlerde azınlıkların bulunduğu bölgelerde seçime katılımın engellendiğini, Myanmarlı yetkililerin ilk fırsatta buralarda “özgür ve adil seçimleri” yapması gerektiğini ifade etmişti.

Avrupa Birliği (AB) de Myanmar hükümetine çağrı yaparak ülkedeki demokratik sürece Arakanlı Müslümanların da olduğu tüm etnik, dini ve azınlıkların dahil edilmesini istemişti.

Ülkede 8 Kasım 2020 seçimlerinde 5 milyonu ilk kez olmak üzere 37 milyon seçmen oy kullanmış, yaklaşık 7 bin aday, toplam 1171 ulusal ve yerel meclislerdeki sandalyeler için yarışmıştı.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp