29° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

Kelimelerini Değiştir, Hayatın Değişsin!

Yazarlar - Ocak 8, 2020 21:00 A A

İyi şeylerden başka bir şey düşünme! Çünkü düşünce sûret dokumasının ipliğidir. Güzelleşen, iyi olan her düşünceden doğan her sûret güzeldir, iyidir.

Hz.Mevlana

Hayatınızdan memnun musunuz? İyi, hoş, her şeyin yolunda gittiğini düşündüğünüz bir yaşamınız mı var yoksa kötü, sıkıcı, her şeyin aynı olduğunu düşündüğünüz bir yaşamınız mı? Şanssız mısınız yoksa şanslı mı? Hep sizden faydalanmak isteyen insanlar mı çıkıyor karşınıza, yoksa yardımsever insanlarla mı karşılaşırsınız?

Bu ve benzeri soruları çoğaltabiliriz. Sonuç, ne düşünüyorsak, neye inanıyorsak onun gerçek olduğu. Şu anda sahip olduğumuz hayattan ister memnun olalım, ister olmayalım hepsini biz yarattık, sorumlusu biziz. Düşüncelerimiz ve onları dile getiriş şeklimizle!

Bugün bilim insanları ortaya koydular ki, herkese göre standart bir dünya algısı yok, herkes kendi dünyasında yaşıyor, bizim onu algılayışımıza ve yorumlayışımıza göre değişen bir dünya, bir yaşam mevcut. Gördüklerimize, duyduklarımıza, olaylara ve durumlara verdiğimiz tepki; bilgimiz, yaşam deneyimlerimiz, kültürel farklılıklarımız, inandıklarımız veya inanmadıklarımız gibi birçok değişene göre oluşan bir yorum sadece.

Şöyle ki, kendinizi bir projeksiyon cihazı gibi düşünün, cihazın bağlı olduğu bilgisayarı da beyniniz. Bilgisayarın belleğinde ne varsa ancak o yansır perdeye değil mi? Sizin de beyninizde hangi bilgiler, bu bilgileri yorumlamada kullandığınız hangi bağlantılar mevcutsa yaşam dediğimiz deneyim işte buna göre şekillenir. ‘İnsanlar acımasızdır’ gibi bir dil kullandığımızda bizim için insanlar acımasızdır. Oysa merhametli ve iyi insanlar da var dünyada. Çok şanssız olduğumuza inanıyorsak, bizim gerçekliğimiz bu olacaktır. Sözlerimizle, düşüncelerimizle kendi gerçekliğimizi kendimiz yaratıyoruz. Şanssız olduğumuzu düşündüğümüz için şanssız, saygıdeğer biri olduğumuzu düşündüğümüzde ise saygıdeğer… Hz. Mevlana’nın dediği gibi “Kardeşim sen düşünceden ibaretsin. Geriye kalan et ve kemiksin. Gül düşünür gülistan olursun, diken düşünür dikenlik olursun” .

Peki paradigma, bakış açısı değişikliğinin hayatımızı bu denli değiştirmesiyle alakalı elimizde ne tür kanıtlar var derseniz size Japon bilim insanı Masuro Emoto’nun su molekülleri üzerine yaptığı bir araştırmadan bahsedeyim.

Masuro Emoto diyor ki: “İçinde su olan şişenin üzerine yazılmış veya sözel söylenmiş sözcükler, düşünceler, suya çalınmış müzik veya oynatılmış film ile suyun yapısal özelliği değişiyor.”

Bu çalışmasında bir karanlık alan mikroskobu yardımıyla dondurduğu su damlalarını fotoğraflıyor. Kötü sözler söylenen, şiddet içeren, korku temalı filmler izletilen suyun moleküler yapısında bozulmalar olduğu görülüyor. Tam aksine güzel sözler ve düşünceler ise suyun moleküler yapısını olumlu anlamda etkiliyor. İnsanın %85’inin su olduğu düşünülürse kişinin duygu ve düşüncelerinin, kelimelerinin birebir yaşam kalitesini etkilediğini söyleyebiliriz. Zira su, bütün hücrelerimize, olumlu veya olumsuz düşüncelerimizin ve kelimelerimizin bilgisini taşıyor.

Aşağıdaki fotoğraflar, canlı, duygu, düşünce ve sözcüklerimize tepki veren bir madde olarak suyun mucizesini ve hafızasını yansıtıyor. Suyun çevresindeki enerjiyi ve titreşimleri kopyaladığının açık bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Düşüncelerimiz suya buna yapabiliyorsa, kendi düşüncelerimizin ve seçtiğimiz sözcüklerin bize neler yapabileceğini bir düşünün.

İşte tam da bu yüzden düşüncelerimiz ve düşüncelerimizin ürünü olan kelimelerimiz,  ya bizim mutlu, sevgi dolu, kendiyle ve evrenle barışık insanlar olarak bu kısa hayat yolculuğunu tamamlamamızı sağlıyor ya da mutsuz, huzursuz, tatminsiz, kimyası bozulmuş insanlar olarak hayatı deneyimlememize sebep oluyor.

Seçim sizin! Kelimelerinizi değiştirin, hayatınız değişsin!

Atalarımızın dediği gibi “tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.” Güler yüzün tatlı dilin açamayacağı kapı yoktur. Öncelikle bu hususu iyi kavramak gerek. Önemli olan konuşurken kalplere işleyebilmek, gönülleri fethedebilmek, gök kubbede hoş bir sada bırakabilmektir. Yunus Emre, Hz. Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli gibi gönül sultanlarını günümüze kadar kalplerde yaşatan, onların güzel sözleri ve hoşgörüleridir.

Bu yazıyı yazmamdaki temel amaç, iyi düşüncenin ve güzel bir dil kullanımının geleceğimizi yaratmadaki hayati önemine bütün kalbimle inanmam. Bu bilgilerin insanlara aktarılması ise gelecek nesillere daha iyi, daha yaşanılası bir ülke ve dünya bırakabilme isteğimin bir tezahürü. Birbirimize sıkı bağlarla bağlı olduğumuza olan inancımın ve birer birim olarak bizlerin enerjimizi olumlu ve güzel olarak kullanabilmemizin önemini vurgulayabilmek.

Sevgi ve hürmetlerimle…

Demet Derent Aytemizel

Yazarlar - 21:00 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Öztürk Yılmaz Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ne söylediyse o çıktı
  Yenilik Partisi Genel Başkanı, Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın,Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ortaya koyduğu görüşlerde ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Yılmaz’ın konuyla ilgili ifade ettiği görüşleri bir bir gelişmeler net bir şekilde ortaya çıkardı. İlk önce Yunanistan krizi sistemli bir şekilde tırmandırıp tüm provokasyonları yaptıktan sonra masaya oturdu. AB’de tartışmalı sularda doğal gaz araştırma çalışmaları yapan Türkiye’ye yaptırım talep etti.
 • 02
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’dan Adnan Menderes Anıt Mezarına Ziyaret.
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret etti. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. Başbakan idam edildi. 21 yaşında Deniz Gezmiş idam edildi. Demokrasimizin bir daha bu tür acılarla yüzleşmemesi hepimizin sorumluluğudur. İfadelerini kullandı. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. […]
 • 03
  Cinci hocanın ifadesi ortaya çıktı
  İstanbul’da “Cinci Hoca” olarak bilinen ve dolandırıcılık iddiasıyla tutuklanan Burhan Dalgalı’nın emniyette ve savcılıkta verdiği ifadeler ortaya çıktı. Nikahını kıydığı Ebubekir B.’den para alan Dalgalı’nın Ebubekir B.’ye “Boş odanız var mı? Eşinle baş başa görüşmem lazım” dediği de iddia edilmişti. İfadesinde kimseyi taciz etmediğini söyleyen Dalgalı, kendisine kumpas kurulduğunu öne sürdü. Cinsel tacizden suç kaydı bulunan ve PKK toplantısında çekilen fotoğrafları ele geçirilen Dalgalı’nın yarı çıplak bir kadının göbeğine Arapça yazılar yazarken kaydedilen görüntüleri de ortaya çıktı.
 • 04
  ATATÜRK Düşmanlarına Yılmaz’dan Çok Sert Cevap!
  Son dönemlerde ATATÜRK’e yapılan hakaretlere dayanamayan, Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ sessizliğini bozarak çok sert açıklamalarda bulundu.
 • 05
  Mustafa Akıncı döneminde Türkiye ile ilişkilerimiz erozyona uğradı
  KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay, katıldığı Artık Üniversiteliler Soruyor platformunun canlı yayınında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye ile ilişkilerine zarar verdiğini belirterek sert eleştirilerde bulundu. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla sosyal medya platformu üzerinden canlı yayınlanan programa, başta Türkiye olmak üzere, KKTC, Belçika, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden öğrenciler katılarak, Özersay’a kamuoyunun merak ettiği soruları yöneltti. Özersay, […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Göztepe11005 143
2.Karagümrük11003 033
3.Beşiktaş11003 123
4.Galatasaray11003 123
5.Alanyaspor11002 023
6.Hatayspor11000 003
7.Antalyaspor11002 023
8.BB Erzurumspor11002 111
9.Fenerbahçe11002 123
10.Kayserispor11001 013
11.Konyaspor11000 000
12.Ç. Rizespor10011 2-10
13.MKE Ankaragücü10011 2-10
14.Kasımpaşa10010 1-10
15.Gaziantep FK11001 3-20
16.Trabzonspor10011 3-20
17.Sivasspor10010 2-20
18.Gençlerbirliği10011 3-20
19.Başakşehir10010 000
20.Yeni Malatya10010 3-30
21.Denizlispor10011 5-40

HAVA DURUMU

18 Eylül 2020 CUMA
29°
 • CTS 26.9°
 • PAZ 25.5°
 • PTS 26.4°