17° Parçalı az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

KAZAKİSTAN’DA KORONA MÜCADELESİ

Yazarlar - Nisan 4, 2020 22:55 A A

KAZAKİSTAN’DA KORONA MÜCADELESİ

Anayurt’tan Uğur Duyan Kazakistan’ın Korona ile mücadelesini haber yapmış
Kazakistan modern devlet olma yolunda yılardır tutarlı ve ciddi girişimlerde bulunmaktadır.
Bunu sonucu olarak da bir dünya yıldızı olma yolunda hızla ilerliyor.
Kazakistan’daki korona ile mücadele konusunda Uğur Duyan’ın haberi şöyle:
Kazakistan, koronavirüs ile ilk günden itibaren aktif şekilde savaşan bir ülke, buna karşın ülkede 1 Nisan itibariyle vaka sayısı 369, ölümlü vaka sayısı 3. Peki, Çin’e bu kadar yakın olmasına karşın Kazakistan, yeni tip koronavirüsün yayılmasının önüne nasıl geçti?
Çin ile sınır komşu olan Kazakistan, koronavirüs ile ilk günden itibaren aktif şekilde savaşan bir ülke, buna mukabil ülkede 1 Nisan itibariyle vaka sayısı 369, ölümlü vaka sayısı 3.
Peki, Çin’e bu kadar yakın olmasına karşın Kazakistan, yeni tip koronavirüsün yayılmasının önüne nasıl geçti?
Kazakistan’da 1 Nisan itibariyle toplam vaka sayısı 369, ölümlü vaka sayısı 3, taburcu olan vaka sayısı ise 24 açıklandı.
2 milyon 725 bin metrekarelik yüz ölçümü ve 18 milyon 396 binlik nüfusu itibariyle nüfusun yoğunluğu oldukça düşük bir ülke olan Kazakistan, Çin’de koronavirüs haberleri ilk çıkmaya başladığı günden itibaren kara sınırlarını; 1 Şubat itibariyle uçuşları kapattı.
Risk bölgelerinden gelen yolcuları kim olduğuna bakmaksızın ocak ayının ortasından itibaren hastanelerde karantinaya aldı. 28 Ocak gününe kadar şüpheli 35 kişi karantinaya alındı. 29 Ocak, 27 kişi koronavirüs şüphesi yüzünden haftalar önce belirlenen ve boşaltılan karantina hastanesine yerleştirildi.
Ülkede ocak ayı sonunda devlete bağlı kurumların üstlendiği fuar, konferans gibi kalabalık toplantılar iptal edilerek, uluslararası festivaller iptal edildi. Kamu çalışanlarının yurt dışına mazeretsiz çıkması yasaklandı. 27 Ocak’a kadar toplamda 20 bin kişiye test uygulandı.
Kazak basınında çıkan haberlere göre; Kazakistan Sağlık Bakanlığı ülkedeki test kitlerinin sağlamasını yapmak için yurt dışından özel test kitleri satın aldı. Ülkede aynı zamanda, koronavirüs testi dışında Kovid-19 ile benzer belirtiler gösteren normal grip ve domuz gribi testleri de yapılarak, vakaların sağlaması ikinci kez sağlandı.
Sağlık Bakanı Yelzhan Birtanov ile birlikte Kazakistan’daki il, ilçe sağlık müdürlüklerinin yöneticileri durumu medya aracılığı ile hem de internet üzerinden paylaşılan ve kimin hangi hastaneye yerleştirildiği, hastanın nereden nasıl geldiği bilgilerini ilk günden itibaren paylaştı.
Ülkede 6 Ocak’tan bu yana kontroller yapılıyor.
Şüpheli gruplar kendi rızaları olsun olmasın karantinaya alınıyorlar. Testleri pozitif çıkan kişilerin son iki hafta süresince nerelerde oldukları, kimlerle temasta bulundukları bulunuyor ve temasta bulundukları kişilerde karantinaya alınıyor. Bir hafta önce Almatı’da temasta bulunduğu kişilerin bilgisini paylaşmak istemeyen bir kadına kamu davası açıldı. Tedavisinden sonra kamu sağlığını tehdit suçundan iki yıla varan hapis cezası ile yargılanacak.
Kazakistan’da ilk vaka 13 Mart günü Almanya’ya özel uçakla gidip gelmiş olan bir kişide saptandı. İkinci vaka ise Moskova aktarmalı Milan yolcusu çıktı. Mart başında devlet uyarısıyla iki hafta aşırı önlem dönemi başlandı .15 Mart itibarıyla bir aylık olağan üstü hal ilan edildi. Almatı ve Astana şehirlerinin giriş çıkışları kapatıldı. 28 Mart itibarıyla ise sokağa çıkma yasağı getirildi. Market ve eczane alışverişi dışında dışarı çıkmak yasaklandı. Büyük şehirlerde karantina 14 Nisan’a kadar sürecek.
Haber burada bitiyor ama çok büyük dersler içeriyor.
Kazakistan bunları yaparken bizde neler oldu?
Bu öyle bir bela ki göstermelik önlemlerle sağlıklı sonuç alınamaz.
İnsanlığın utanç bölgesi sayılan Ortadoğu devletleriyle içli dışlı olunacağına ve onların rejimlerine karışılacağına Kazakistan ile daha yakın ilişkiler içinde olunsaydı korona etkisi en aza indirilebilirdi.
Türk Cumhuriyetlerinin en büyüğü ve gelişmişi olan Kazakistan ile ilişkiler resmi düzeyen aşağılara inememiştir.
İki arasındaki gezi rakamlarına bakıldığında durum netleşir.
Türkiye yurttaşları arasında ilişkiler halklardan uzaktadır.
Oysa Türk ve Kazak halkları birbirlerini yakından tanımalılar.
Küreselleşen dünya her iki devlet te yalnız kalırlarsa yok olur giderler.
Kazakistan’ı yakından gördüm ve gezdim. Planı hayatın önüne koymuşlar.
En kısa zamanda Kazakistan-Türkiye arasındaki ilişkiler iki halkın birbirini yakından tanıyabileceği konuma getirilmelidir.
Unutmayalım ki Kazakistan Türklerin atayurdudur.

Yazarlar - 22:55 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Öztürk Yılmaz Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ne söylediyse o çıktı
  Yenilik Partisi Genel Başkanı, Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın,Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ortaya koyduğu görüşlerde ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Yılmaz’ın konuyla ilgili ifade ettiği görüşleri bir bir gelişmeler net bir şekilde ortaya çıkardı. İlk önce Yunanistan krizi sistemli bir şekilde tırmandırıp tüm provokasyonları yaptıktan sonra masaya oturdu. AB’de tartışmalı sularda doğal gaz araştırma çalışmaları yapan Türkiye’ye yaptırım talep etti.
 • 02
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’dan Adnan Menderes Anıt Mezarına Ziyaret.
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret etti. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. Başbakan idam edildi. 21 yaşında Deniz Gezmiş idam edildi. Demokrasimizin bir daha bu tür acılarla yüzleşmemesi hepimizin sorumluluğudur. İfadelerini kullandı. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. […]
 • 03
  Cinci hocanın ifadesi ortaya çıktı
  İstanbul’da “Cinci Hoca” olarak bilinen ve dolandırıcılık iddiasıyla tutuklanan Burhan Dalgalı’nın emniyette ve savcılıkta verdiği ifadeler ortaya çıktı. Nikahını kıydığı Ebubekir B.’den para alan Dalgalı’nın Ebubekir B.’ye “Boş odanız var mı? Eşinle baş başa görüşmem lazım” dediği de iddia edilmişti. İfadesinde kimseyi taciz etmediğini söyleyen Dalgalı, kendisine kumpas kurulduğunu öne sürdü. Cinsel tacizden suç kaydı bulunan ve PKK toplantısında çekilen fotoğrafları ele geçirilen Dalgalı’nın yarı çıplak bir kadının göbeğine Arapça yazılar yazarken kaydedilen görüntüleri de ortaya çıktı.
 • 04
  ATATÜRK Düşmanlarına Yılmaz’dan Çok Sert Cevap!
  Son dönemlerde ATATÜRK’e yapılan hakaretlere dayanamayan, Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ sessizliğini bozarak çok sert açıklamalarda bulundu.
 • 05
  Mustafa Akıncı döneminde Türkiye ile ilişkilerimiz erozyona uğradı
  KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay, katıldığı Artık Üniversiteliler Soruyor platformunun canlı yayınında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye ile ilişkilerine zarar verdiğini belirterek sert eleştirilerde bulundu. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla sosyal medya platformu üzerinden canlı yayınlanan programa, başta Türkiye olmak üzere, KKTC, Belçika, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden öğrenciler katılarak, Özersay’a kamuoyunun merak ettiği soruları yöneltti. Özersay, […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Göztepe11005 143
2.Karagümrük11003 033
3.Beşiktaş11003 123
4.Galatasaray11003 123
5.Alanyaspor11002 023
6.Hatayspor11000 003
7.Antalyaspor11002 023
8.BB Erzurumspor11002 111
9.Fenerbahçe11002 123
10.Kayserispor11001 013
11.Konyaspor11000 000
12.Ç. Rizespor10011 2-10
13.MKE Ankaragücü10011 2-10
14.Kasımpaşa10010 1-10
15.Gaziantep FK11001 3-20
16.Trabzonspor10011 3-20
17.Sivasspor10010 2-20
18.Gençlerbirliği10011 3-20
19.Başakşehir10010 000
20.Yeni Malatya10010 3-30
21.Denizlispor10011 5-40

HAVA DURUMU

20 Eylül 2020 PAZAR
16°
 • PTS 26.2°
 • SAL 27.0°
 • ÇAR 28.7°