Ana Sayfa Gündem 14 Aralık 2020

Kaftancıoğlu hakkında 10 Yıl Hapis İstemi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un evinin fotoğraflarının çekilmesine ilişkin yürütülen soruşturma sonucu CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen takipsizlik kararının kaldırılmasının ardından ‘suç işlemeye tahrik’ ve ‘suçu ve suçluyu övme’ suçlarından 10 buçuk yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un evinin fotoğraflarının çekilmesine ilişkin “özel hayatın gizliliğini ihlale azmettirme”, “suçu ve suçluyu övme” ve “suç işlemeye tahrik” suçlarından takipsizlik kararı verilmişti.

Fahrettin Altun’un avukatının yaptığı itirazın ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, takipsizlik kararını kaldırarak Kaftancıoğlu hakkında iddianame düzenledi.

İFŞA ETTİĞİ AKTARILDI

İddianamede, Cumhuriyet Halk Partisi Üsküdar İlçe Başkanı olan Suat Özçağdaş’ın 21 Nisan’da aynı partiye mensup iki kişiyle birlikte Türkiye Cumhuriyeti lletişim Başkanı Fahrettin Altun ile ailesi tarafından kullanılan bahçeli evi görüş alanına alarak kendisine ait cep telefonuyla fotoğraf çektiği anlatıldı. İddianamede, kayda aldığı görüntüyü de partisinin il başkanı olan şüpheli Canan Kaftancıoğlu’na göndermek suretiyle ifşa ettiği kaydedildi.

İddianamede, Fahrettin Altun’un avukatının savcılığa müracaat ederek, Canan Kaftancıoğlu’nun Twitter hesabından yaptığı “CHP ilçe başkanı görevini yaparak ve partisinin talimatıyla inşaatın yasak olduğu arsayı kontrol etmek için gitmiştir, yine gidecektir. CHP ilçe başkanına kamunun malını koruduğu, halkın hakkını hukukunu gözettiği için kimse dokunamaz” şeklindeki paylaşımı göstererek söz konusu yazılarla atılı suçları işlediğini ihbar ettiği aktarıldı.

Kaftancıoğlu’nun savunmasında suçlamayı kabul etmediği kaydedildi.

 10 BUÇUK YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

İddianamede, Canan Kaftancıoğlu’nun “suç işlemeye tahrik” ile “suçu ve suçluyu övme” suçlarından 9 aydan 10 buçuk yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması talep edildi.

İLÇE BAŞKANINA DA DAVA AÇILMIŞTI

Öte yandan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş hakkında ise “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp