29° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

KADIN VE KADINA OLAN BAKIŞ AÇIMIZ

Yazarlar - Mart 27, 2020 16:52 A A

Dünya nüfusunun yaklaşık olarak yarısı kadındır ve toplumda erkeğin olduğu kadar kadının da büyük bir rol aldığını görmekteyiz. Bu nedenle erkeğe verilen eğitim hakkının kadına tanınması kadının hayatın her alanında değerlendirilmesi nin önemi ortadadır.

Kadın ve erkeğin eşit eğitim, hayata eşit katılımı topluma güç kazandıracaktır Çünkü her alanda en güçlü ülkeler kadınıyla erkeğiyle iyi bir eğitim düzeyi elde etmiş ülkelerdir.  Çevremize şöyle bir baktığımız zaman kadının eğitilmesine ve eğitim alanındaki gücüne ne kadar ihtiyacımız olduğunu kolayca anlayabiliriz .

Çocuğu doğuran, büyüten ve genelde eğiten kadındır. köylerde ve kırsal alanlarda, tarlalarda bağda, bahçede, hayvanların bakımında, mutfakta ,evin temizliğinde hep kadını görürüz. Şehirlere ve gelişmiş ülkelere baktığımız zaman, kadın Okulda öğretmen, hastanede Doktor, işyerinde Mimar, mühendis, Adalet saraylarında hakim, savcı, avukat ,mecliste milletvekili, askeriyelerde asker, subay, olarak görebiliriz. Nitekim biraz daha geriye gittiğimiz zaman Kurtuluş Savaşı’nda kağnısıyla askere erzak , silah, su taşıdığını görebiliriz.

En önemli olarak da geleceğimize yön verecek olan evlatlarımızı yetiştiren annedir ,kadındır. Bu nedenle“Cennet annelerin ayakları altındadır ” denmiştir. Kadın evde eş, çocuklarına ana, öğretmen ,kadın Aile ve toplum arasındaki en büyük köprüdür.

Kadının toplumsal hayatta layık olduğu yeri alabilmesi ve kendisinden beklenenleri yerine getirebilmesi için ona Öncelikle eğitimde cinsiyete dayalı fırsat eşitliğinin olması gerekir. Zaten bu eşitliği sağlayamayan toplumlar gelişme ve kalkınmayı tam sağlayamaz.

Yüce Dinimiz İslam eğitim ve öğretim konusunda kadın ile erkeği eşit tutmuştur. Nitekim kur’an-ı Kerim’de alak suresinin ilk ayeti de “OKU ”dur cinsiyet gözetmeksizin hem kadına, hem erkeğe aynı şekilde hitap edilmiştir. Başka bir ayette “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu” (Zümer 9 )ayeti de kadına ve erkeğe yöneltilmiştir. Başka bir hadiste “İlim öğrenmek her erkek ve kadın Müslümana farzdır ” denilmiştir. İlim öğrenme konusunda her iki taraf eşit tutulmuştur.
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Türk kadınının, eğitimde eşit haklara sahip olması için çok çalışmıştır. Atatürk 1908 yılında ilk kadın Derneğini kurmuştur .Kadının dışarıda hayatın her alanında yer almasını sağlamıştır. Kız çocuklarına okuma Hakkı veren Tedrisatı İptidaiye Nizamnamesini 1913’te kurmuştur .Kadına seçme ve seçilme hakkı tanıyarak kadının önünü açmıştır. Tevfik Fikret “Elbette Sefil Olursa Kadın ,alçalır Beşer” diyerek kadının yerine vurgu yaparak olması gereken yerin toplumun içi olduğunu da belirtmiştir.

Atatürk kızlarımızın yetişmesinde din faktörünün engel olmayacağına inanmaktadır. Bizim dinimiz hiçbir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir demiştir .Nitekim İslam’dan önce kadın ezilen, hor görülen, köle olarak kullanılan ,kişilerdir . Semavi dinler arasında kadının Kültürel çalışmalara olan katkısı islamiyetle başlamıştır. İlk emri oku olan ilahi davete icabet edip ilk iman eden kadın ise, Peygamberimizin mübarek eşi Hz Hatice validemiz dir. Bu durumda ilahi davete icabet eden ve ayetlerle birebir iç içe olup iman eden kadın ,Hz Hatice’nin de eğitimin tamda içinde olduğunu görmekteyiz.

Bu konudaki en büyük İnkılabı İslamiyet’in yaptığı açık bir şekilde ortadadır .Yüce kitabımız kur’an-ı Kerim’de kadın ve erkeğe hitap eden ilmi teşvik eden 750 tane ayet bulunmaktadır. Cahiliye toplumunda kız çocuklarının diri diri toprağa gömülerek öldürüldüğünü düşünecek olursak, İslamiyet’in kabulü ile kadının her konuda hayatın içinde yer aldığınıgörmekteyiz. Bir çok savaşın içinde yer alan kadın yaralıları tedavi ederken doktor, hemşire rolü aldığını , Hz Aişe’nin İslam’ın en çok hadis rivayet eden, muhadislerinden olduğunu görmekteyiz.
Bu zihniyet ile İslam hanımları kendi güç ve iffetlerinin elverdiği ölçüde hayatın her safhasında yer almış ve topluma hizmet etmişlerdir. Mekke’de iken Müslüman olarak hicret eden kureyşli Şifa Uminul Muminin, Hz Hafsa’ya yazı öğretmiştir. Hz Ömer hilafeti döneminde bazı meseleler hakkında bu Hanım sahabeye fikir danışmış ve bazı işlerde memur tayin etmiştir.

Islam alimleri ilmi mükellefiyet bakımından kadınla erkek arasında hiçbir ayrım yapmamıştır. Kur’an’daki hitaplara baktığımızda “Ya Eyyuhen nas” ey insanlar diyerek Allahu Teala kadın ve erkeğe eşit hitap etmiştir .
Günümüzde de umarım ki kadına gereken Değer verilir, kadın öldürülen, cinayete kurban giden, dövülen azarlanan ya da aşağılanan varlıklar olmaktan çıkarılarak gerçek yeri ve değeri anlaşılan el üstünde tutulan, önce birey olarak, sonra aileyi ayakta tutan kadın, eş olarak, daha sonra da hayatımıza yön verecek olan nesillerin yetişmesinde büyük rol oynayan anne olarak, toplumdaki hak ettiği yere ve değere sahip olmalıdır.
Özet olarak kadınlarımız eğitilmeli ve eğitilmiş kadın gücünden yeterince faydalanılmaktadır.
Selam ve dua ile …

Yazarlar - 16:52 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Öztürk Yılmaz Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ne söylediyse o çıktı
  Yenilik Partisi Genel Başkanı, Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın,Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ortaya koyduğu görüşlerde ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Yılmaz’ın konuyla ilgili ifade ettiği görüşleri bir bir gelişmeler net bir şekilde ortaya çıkardı. İlk önce Yunanistan krizi sistemli bir şekilde tırmandırıp tüm provokasyonları yaptıktan sonra masaya oturdu. AB’de tartışmalı sularda doğal gaz araştırma çalışmaları yapan Türkiye’ye yaptırım talep etti.
 • 02
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’dan Adnan Menderes Anıt Mezarına Ziyaret.
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret etti. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. Başbakan idam edildi. 21 yaşında Deniz Gezmiş idam edildi. Demokrasimizin bir daha bu tür acılarla yüzleşmemesi hepimizin sorumluluğudur. İfadelerini kullandı. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. […]
 • 03
  Cinci hocanın ifadesi ortaya çıktı
  İstanbul’da “Cinci Hoca” olarak bilinen ve dolandırıcılık iddiasıyla tutuklanan Burhan Dalgalı’nın emniyette ve savcılıkta verdiği ifadeler ortaya çıktı. Nikahını kıydığı Ebubekir B.’den para alan Dalgalı’nın Ebubekir B.’ye “Boş odanız var mı? Eşinle baş başa görüşmem lazım” dediği de iddia edilmişti. İfadesinde kimseyi taciz etmediğini söyleyen Dalgalı, kendisine kumpas kurulduğunu öne sürdü. Cinsel tacizden suç kaydı bulunan ve PKK toplantısında çekilen fotoğrafları ele geçirilen Dalgalı’nın yarı çıplak bir kadının göbeğine Arapça yazılar yazarken kaydedilen görüntüleri de ortaya çıktı.
 • 04
  ATATÜRK Düşmanlarına Yılmaz’dan Çok Sert Cevap!
  Son dönemlerde ATATÜRK’e yapılan hakaretlere dayanamayan, Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ sessizliğini bozarak çok sert açıklamalarda bulundu.
 • 05
  Mustafa Akıncı döneminde Türkiye ile ilişkilerimiz erozyona uğradı
  KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay, katıldığı Artık Üniversiteliler Soruyor platformunun canlı yayınında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye ile ilişkilerine zarar verdiğini belirterek sert eleştirilerde bulundu. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla sosyal medya platformu üzerinden canlı yayınlanan programa, başta Türkiye olmak üzere, KKTC, Belçika, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden öğrenciler katılarak, Özersay’a kamuoyunun merak ettiği soruları yöneltti. Özersay, […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Göztepe11005 143
2.Karagümrük11003 033
3.Beşiktaş11003 123
4.Galatasaray11003 123
5.Alanyaspor11002 023
6.Hatayspor11000 003
7.Antalyaspor11002 023
8.BB Erzurumspor11002 111
9.Fenerbahçe11002 123
10.Kayserispor11001 013
11.Konyaspor11000 000
12.Ç. Rizespor10011 2-10
13.MKE Ankaragücü10011 2-10
14.Kasımpaşa10010 1-10
15.Gaziantep FK11001 3-20
16.Trabzonspor10011 3-20
17.Sivasspor10010 2-20
18.Gençlerbirliği10011 3-20
19.Başakşehir10010 000
20.Yeni Malatya10010 3-30
21.Denizlispor10011 5-40

HAVA DURUMU

18 Eylül 2020 CUMA
29°
 • CTS 26.9°
 • PAZ 25.5°
 • PTS 26.4°