Ana Sayfa Yazarlar 15.01.2021 86 Görüntüleme
Kadın kadın kadın !

Kadın kadın kadın !

Vatanı, milleti, dini, dili ,rengi, ırkı ne olursa olsun kadın heryerde özel, önemli, değerli bir varlık.

Savaşta kadın, barışta kadın, evde kadın,İşte kadın, tarla da kadın, fabrika da kadın, aşta kadın, aşkta kadın……Hayatın her alanında yaşamı düzene koyan, kontrolü sağlayan , geliştiren, güzelleştiren, yetiştiren, ilham veren olağan üstü varlık!

Yılmayan, yorulmayan, inandığı şeyler uğruna sonuna kadar mücadele eden!

Bir kadın düşünün ki ülkesi için savaşmış.

Gençliğini güzelliğini vermiş.

Kadınlığın arkasına sığınmayıp gücünü ortaya koymuş.

Ama henüz 19’un da İngiliz güçleri tarafından yakılarak öldürülmüş.

İşte o kadın:

6 Ocak 1412 – 30 Mayıs 1431; İngilizce: Joan of Arc, Türkçede bazen sadeleştirilerek Jan Dark şeklinde de yazılır.,

Yüz Yıl Savaşı boyunca İngiltere’ye karşı ülkesi Fransa’ya memleketi Lorraine’deki cephelerden başlayarak manevi anlamda büyük destek olan ve sonradan ünü Fransa’nın dört bir yanına yayılmış bir Fransız Katolik azizesidir.

Fransa’nın kuzey doğusundaki Meuse Irmağı’nın üzerinde bulunan Domrémy köyünde 5 çocuklu bir çiftçi ailesinin ortanca çocuğu olarak doğdu.

Babası Jacques d’Arc, köyün önde gelen çiftlik sahiplerinden biriydi.

12 yaşındayken Azize Katerina, St. Margearet ve St. Micheal tarafından Fransa Kralı VII. Charles ile Yüz Yıl Savaşı yapılırken İngiliz egemenliği altındaki Fransa’yı koruması için vizyonlar aldığı söylemiştir.

Aldığı vizyonların sıklaşmasının sonucunda yaşadığı dönemde çok riskli bir karar olmasına karşın 16 yaşında evinden ayrılmıştır.

VII. Charles ile görüşmüş ve Poitiers’de din adamlarından oluşan kurulda bir takım sınavlardan geçtikten sonra kral tarafından verilen izinle Fransa Ordusu’nda Orleans Kuşatması’na katılıp İngilizlere karşı savaşmıştır.

Bir dizi zaferli savaştan sonra 23 Mayıs 1431 tarihinde, Compiègne’de İngiliz yandaşları tarafından yakalanıp İngiliz yanlısı Beauvais Piskoposu Pierre Couchon’un başkanlığındaki bir engizisyon mahkemesinde erkek giysileri giyip savaşan ve bilinmezden sesler duyan bir kâfir olduğu öne sürülerek henüz 19 yaşındayken 30 Mayıs 1431 tarihinde Rouen kentinde 10.000 kişinin toplandığı Vieux-Marchè meydanında diri diri yakılmıştır.

Ölümünden 490 yıl sonra öldürme kararını veren aynı kilise tarafından azize ilan edilmiştir. Jeanne D’arc, Fransa’nın Koruyucu Azize’ si ve Orleans Bakiresi olur. Ve St. Denis, St. Tours Martin, St. Louis, St. Michael, St. Remi, St. Petronilla, St. Radegund ve St. Lisieux Thérèse ile beraber önemli azizelerinden sayılır.

Ölmeden önce ve öldükten sonra adını korumak için görülmüş tüm mahkeme kayıtları bugün Fransa Millî Kütüphanesi’nde saklanmaktadır.

Yaşadığı tarihteki diğer kişiler ile kıyaslandığında, hakkında en çok şey bilinen kişilerden biridir.

Jan Dark bugün Fransa’nın en önemli azizelerinden ve kutsal ikonlarındandır.

Hayatı edebiyatta ve sinemada yoğun şekilde konu edilmiştir.

Böyle kadınlar hayatın her döneminde ve her alanında varlar aslında.

Kadınlar iç dünyalarında ki gerçek benliklerini ortaya çıkardıkları an dünyanın güzelleşeceğine inananlardanım.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

YENİLİK

YENİLİK

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp