Ana Sayfa Uncategorized, Yazarlar 12.07.2020 93 Görüntüleme
HUKUK REFORMUNUN ÇÖKÜŞÜ!!!

HUKUK REFORMUNUN ÇÖKÜŞÜ!!!

Akp hükûmetinin hukuk reformu olarak getirdiği Arabuluculuk sistemi çökmüştür!

1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe giren ‘Dava Şartı Arabuluculuk Sistemi’ Türk hukuk sisteminde  reformu olarak yürürlüğe girdi. 

Bu reform sayesinde bir çok uyuşmazlık adli yargılama olmaksızın, arabuluculuk sisteminin tarafları bir araya getirerek karşılıklı güreşmesinin sulh ve anlayış sayesinde gerçekleşmesiyle uzlaşılarak kısa sürede ve her iki tarafı da memnun edecek seviyede anlaşma ortamının sağlanması açısından önemli bir adım olarak hukuk sistemimizde yerini almıştır.

Ne yazık ki arabuluculuk sistemi davalı, davacı ve arabulucu arasında üçlü sacayağı şeklinde işlemesi gerekirken bazen tarafsız olması gereken avukat arabulucuların görevini savsaklaması ve usulüne uygun işlem yapmaması sebebiyle önemli bir hukuk reformu zedelenmektedir.

Geçtiğimiz günlerde işçi maaş alacağına dair cüzi bir miktarın konu edildiği davada Türkiye’nin köklü ve büyük firmalarından biri Ç. aş. Şirketine dava şartı arabuluculuk sistemine başvurulmuş, Arabulucu Av A.U.S.’nin tarafsızlığını yitirmesi ve usulüne uygun toplantı yapmaması sebebiyle Arabuluculuk sistemi çöküntüye uğramıştır!

Bu olay başlı başına arabuluculuk sisteminin keyfi ve büyük sermayenin lehine uygulandığının göstergesidir.

Bu olayda Ç. a.ş. Şirketinin amacı; kendilerine karşı emsal teşkil edecek bir uygulamanın önüne geçmektir. 

Köklü şirket üst yönetiminin belkide bu olaydan hiç haberi yoktur. Ancak işgüzar alt kademe durumdan vazife çıkararak güya şirketin menfaatlerini koruma sevdasıyla hareket ederek şirket prestijinin sarsılmasına zemin hazırlamıştır.

Buna zemin hazırlayan ise Arb. Av. A.U.S. dir.

Adalet bakanlığı ve Ankara Baronunun arabulucu avukat hakkında ne gibi bir yaptırım uygulayacağı merak konusu olurken bu konudaki gelişmeleri ‘fikri takip’ ilkesi gereği bu sütunlarda okuyuculara iletmeyi sürdüreceğiz.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp