29° Az bulutlu
 • EURO
 • DOLAR

HORON, Cinsel Bir Ritüel Değildir!

Gündem - Mayıs 30, 2020 19:37 A A

KAMUOYUNA

Diyanet İşleri Başkanlığının dijital ortama açtığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof.Dr.Ahmet Yaman’ın  “Aile Hayatımız “ isimli kitabında “ …kadınlı-erkekli, dans ve horon ile düğünlerde toplantılarda birlikte eğlenme islama aykırıdır ..” açıklamasına ve değerlendirmesine yer verilmiştir. 

Zaman zaman böylesine açıklamalarına rastladığımız bazı çağ dışı kafaları  kınıyor ve bunları  Türk Toplumunun dini yapısından, anane ve gerçeklerinden kopuk olarak görüyor ve Diyanet İşleri Başkanlığının onay verdiği bu açıklamayı doğru bulmadığımızı düşünceyi ve paylaşımı kınadığımızı bildiriyor bu açıklamayı kamuoyuyla paylaşıyoruz. 

Folklor  ve yöresel halkoyunları;  (Karadeniz’de -HORON, Trakya’da -HORA, Ege’de-ZEYBEK, Orta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da-HALAY, Kuzeydoğu Anadolu’da- BAR, Marmara ve Trakya’da -KARŞILAMA, Batı Akdeniz’de- KAŞIK, Türk ve Alevi yörelerinde-SEMAH, Ege, Batı Akdeniz ve Güney batı Anadolu’da-BENGİ, MENGİ, TEKE ZORTLATMASI). V.b gibi  adlandırılır. 

Bu oyunlar tüm insanlarımızı el ele, omuz omuza, özgür ve kardeşçe bir arada tutarlar. İnsanlarımız bunlarla etkinliklerde bir araya gelerek barış, sevgi ve saygı içinde yaşarlar. Bu aynı zamanda yüce dinimizin bize bir emri ve öğretisidir.

Halkoyunları haramdır elele oynanamaz demek veya bunları oynamak halt etmektir, islama aykırıdır sonucuna varabilecek açıklamalarda bulunmak bu barışı, sevgiyi ve kardeşliği zedelemek ve nihayetinde reddetmektir. Bu sebeplerle de kız erkek bir arada halkoyunu ve Horon oynamak, dans etmek haramdır islama aykırıdır demek , halkı dini konularda doğru bilgilerle aydınlatmak yerine bu yolda yersiz ve yanlış bilgilendirerek böylesine çağ dışı açıklamalara yer vermek kabul edilemez. 

Halkımızın bu tür etkinliklerde tek bir aile gibi olduğunu ve birlikte yaşadığını unutmayalım.

Bu geniş aileyi oluşturan insanlarımız düğünde dernekte sevinçte tasada elele olmayı önemser. 

Bir elinde dedeleri diğer elinde nineleri, babaları, kız kardeşi, erkek kardeşi, amcaları , dayıları, teyzeleri, halaları ile birlikte en geniş aile olarak bu oyunları elele oynarlar. Bu insanlarımız diğer yakınları ile komşularının da katılımıyla el ele birbirini hissederek  birbirine tutunarak sürekli horon halkasına dâhil olup çoğalarak geniş bir halk topluluğu şeklinde, büyük bir aile olarak ve her bir fert bu geniş ailenin bir parçası olarak bu ruhla halkoyunlarını oynarlar. 

Bu anlamda evinde, bağında bahçesinde, tarlasında çapa yaparken, kazma yaparken, belleme yaparken ve işinde, gücünde aile olarak coşkuyla bir arada olmak horon oynamak insani ve dini bir gereklilik olup, ne haram ne de günah sayılamaz. Bunları islama aykırı görenlerin ve bunu kurumsal açıklamalarla yayınlayanların kendi nefislerini terbiye etmesi ve olmayan aklına mukayyet olması gerekir. 

Sevgi ve saygıyı kötü emellerine alet edenler hem insanımıza hem de dinimize haksızlık etmektedirler. Oysa sevgi ve saygıyla kardeşçe elele bir arada olmak ne günahtır ne de haramdır. Bu bağlamda Halkoyunlarımızın icrası ve elele Horon gibi dans da ne günahtır ne haramdır. Kızlı erkekli oyun oynayan dans eden horon eden insanlarımızın Folklorcularımızın arasında zihinleri, nefisleri ve ahlakları bulanık insanlar da yoktur. 

Halkoyunlarının özünde ve ruhunda sevgi ve saygı vardır, doğruluk, adalet ve eşitlik vardır, temizlik, hoş görü ve anlayış vardır. Kısaca dinimizin bizlere öğrettiği ve emrettiği tüm değerler orada mevcuttur. Hal böyle iken, halkoyunları haramdır veya kızlı erkekli ele ele horon etmek dans etmek haramdır islama aykırıdır sonucunu doğuracak söylemler kültürümüzü tamamen  yozlaştırır ve yok eder. İnsanlarımızın sosyal, kültürel ve dini değerlerine sıkı sıkıya bağlı  olduğu ve bu değerlerden asla taviz vermeyen bir yapısı olduğu asla unutulmamalıdır.

Bu oyunlar halkın öz değerleridir, töresidir, geleneğidir ve asırlardan beri süzülüp gelen kültürüdür. 

O halde dedelerimizle, ninelerimizle, babalarımızla, analarımızla, ablalarımızla, ağabeylerimizle, kız ve erkek kardeşlerimizle, amcalarımızla, dayılarımızla, teyzelerimizle, halalarımızla bir arada, bir aile olarak halkoyunu  ve Horon oynamak dans etmek neden haram neden islama aykırı olsun. 

Kaldı ki bu tür kültürel faaliyetlerin, milli ve dini bayramlarda ve düğünler de yapılması yanında, bunlar halkın bir şeyleri başarmasının, bir sorunu çözmesinin, bir sıkıntıyı bertaraf etmelerinin, huzur bulmalarının, mutlu olmalarının göstergesi olup bir nevi yaradana  şükrünü neşe ve coşkuyla ifade etmenin, kutlamanın da göstergesidir. 

Bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz ki;

Ecdadımız Çanakkale de ve Kurtuluş Savaşında halkoyunlarını ve Horonunu oynayarak inancını ve imanını tazeleyerek coşkuyla savaşmış ve canlarını vererek bizlere bu vatanı emanet etmişlerdir. 

Bizler İslam dinine iman edenler olarak bu kültürle var olduk. Bu kültür bizi vatanımızla bütünleştiren, sevgi ve saygıyla barış içinde kardeşçe yaşamamızı sağlayan en değerli varlığımızdır.

Bu birlikteliğimizi ve kültürümüzü barış ve kardeşliğimizi zedelemek yok etmek kimsenin hakkı olmadığı gibi haddine de değildir. 

Kadın-erkek elele birlikte horon oynamayı ve dans etmeyi islama aykırı ve cinsel bir ritüel olarak gören bu kafaları ve cehaletlerini kınıyoruz.   

Saygılarımızla

TRABZON DÜŞÜNCE VE KÜLTÜR PLATFORMU

Gündem - 19:37 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Öztürk Yılmaz Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ne söylediyse o çıktı
  Yenilik Partisi Genel Başkanı, Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın,Doğu Akdeniz kriziyle ilgili ortaya koyduğu görüşlerde ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı. Yılmaz’ın konuyla ilgili ifade ettiği görüşleri bir bir gelişmeler net bir şekilde ortaya çıkardı. İlk önce Yunanistan krizi sistemli bir şekilde tırmandırıp tüm provokasyonları yaptıktan sonra masaya oturdu. AB’de tartışmalı sularda doğal gaz araştırma çalışmaları yapan Türkiye’ye yaptırım talep etti.
 • 02
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’dan Adnan Menderes Anıt Mezarına Ziyaret.
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret etti. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. Başbakan idam edildi. 21 yaşında Deniz Gezmiş idam edildi. Demokrasimizin bir daha bu tür acılarla yüzleşmemesi hepimizin sorumluluğudur. İfadelerini kullandı. Adnan Menderes Anıt Mezarlığını Ziyaret Eden ve Bu ülkede yanlış işler oldu. […]
 • 03
  Cinci hocanın ifadesi ortaya çıktı
  İstanbul’da “Cinci Hoca” olarak bilinen ve dolandırıcılık iddiasıyla tutuklanan Burhan Dalgalı’nın emniyette ve savcılıkta verdiği ifadeler ortaya çıktı. Nikahını kıydığı Ebubekir B.’den para alan Dalgalı’nın Ebubekir B.’ye “Boş odanız var mı? Eşinle baş başa görüşmem lazım” dediği de iddia edilmişti. İfadesinde kimseyi taciz etmediğini söyleyen Dalgalı, kendisine kumpas kurulduğunu öne sürdü. Cinsel tacizden suç kaydı bulunan ve PKK toplantısında çekilen fotoğrafları ele geçirilen Dalgalı’nın yarı çıplak bir kadının göbeğine Arapça yazılar yazarken kaydedilen görüntüleri de ortaya çıktı.
 • 04
  ATATÜRK Düşmanlarına Yılmaz’dan Çok Sert Cevap!
  Son dönemlerde ATATÜRK’e yapılan hakaretlere dayanamayan, Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ sessizliğini bozarak çok sert açıklamalarda bulundu.
 • 05
  Mustafa Akıncı döneminde Türkiye ile ilişkilerimiz erozyona uğradı
  KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay, katıldığı Artık Üniversiteliler Soruyor platformunun canlı yayınında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye ile ilişkilerine zarar verdiğini belirterek sert eleştirilerde bulundu. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla sosyal medya platformu üzerinden canlı yayınlanan programa, başta Türkiye olmak üzere, KKTC, Belçika, İngiltere, Fransa gibi ülkelerden öğrenciler katılarak, Özersay’a kamuoyunun merak ettiği soruları yöneltti. Özersay, […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Göztepe11005 143
2.Karagümrük11003 033
3.Beşiktaş11003 123
4.Galatasaray11003 123
5.Alanyaspor11002 023
6.Hatayspor11000 003
7.Antalyaspor11002 023
8.BB Erzurumspor11002 111
9.Fenerbahçe11002 123
10.Kayserispor11001 013
11.Konyaspor11000 000
12.Ç. Rizespor10011 2-10
13.MKE Ankaragücü10011 2-10
14.Kasımpaşa10010 1-10
15.Gaziantep FK11001 3-20
16.Trabzonspor10011 3-20
17.Sivasspor10010 2-20
18.Gençlerbirliği10011 3-20
19.Başakşehir10010 000
20.Yeni Malatya10010 3-30
21.Denizlispor10011 5-40

HAVA DURUMU

18 Eylül 2020 CUMA
29°
 • CTS 26.9°
 • PAZ 25.5°
 • PTS 26.4°