Açık
 • EURO
 • DOLAR

HORON, Cinsel Bir Ritüel Değildir!

Gündem - Mayıs 30, 2020 19:37 A A

KAMUOYUNA

Diyanet İşleri Başkanlığının dijital ortama açtığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof.Dr.Ahmet Yaman’ın  “Aile Hayatımız “ isimli kitabında “ …kadınlı-erkekli, dans ve horon ile düğünlerde toplantılarda birlikte eğlenme islama aykırıdır ..” açıklamasına ve değerlendirmesine yer verilmiştir. 

Zaman zaman böylesine açıklamalarına rastladığımız bazı çağ dışı kafaları  kınıyor ve bunları  Türk Toplumunun dini yapısından, anane ve gerçeklerinden kopuk olarak görüyor ve Diyanet İşleri Başkanlığının onay verdiği bu açıklamayı doğru bulmadığımızı düşünceyi ve paylaşımı kınadığımızı bildiriyor bu açıklamayı kamuoyuyla paylaşıyoruz. 

Folklor  ve yöresel halkoyunları;  (Karadeniz’de -HORON, Trakya’da -HORA, Ege’de-ZEYBEK, Orta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da-HALAY, Kuzeydoğu Anadolu’da- BAR, Marmara ve Trakya’da -KARŞILAMA, Batı Akdeniz’de- KAŞIK, Türk ve Alevi yörelerinde-SEMAH, Ege, Batı Akdeniz ve Güney batı Anadolu’da-BENGİ, MENGİ, TEKE ZORTLATMASI). V.b gibi  adlandırılır. 

Bu oyunlar tüm insanlarımızı el ele, omuz omuza, özgür ve kardeşçe bir arada tutarlar. İnsanlarımız bunlarla etkinliklerde bir araya gelerek barış, sevgi ve saygı içinde yaşarlar. Bu aynı zamanda yüce dinimizin bize bir emri ve öğretisidir.

Halkoyunları haramdır elele oynanamaz demek veya bunları oynamak halt etmektir, islama aykırıdır sonucuna varabilecek açıklamalarda bulunmak bu barışı, sevgiyi ve kardeşliği zedelemek ve nihayetinde reddetmektir. Bu sebeplerle de kız erkek bir arada halkoyunu ve Horon oynamak, dans etmek haramdır islama aykırıdır demek , halkı dini konularda doğru bilgilerle aydınlatmak yerine bu yolda yersiz ve yanlış bilgilendirerek böylesine çağ dışı açıklamalara yer vermek kabul edilemez. 

Halkımızın bu tür etkinliklerde tek bir aile gibi olduğunu ve birlikte yaşadığını unutmayalım.

Bu geniş aileyi oluşturan insanlarımız düğünde dernekte sevinçte tasada elele olmayı önemser. 

Bir elinde dedeleri diğer elinde nineleri, babaları, kız kardeşi, erkek kardeşi, amcaları , dayıları, teyzeleri, halaları ile birlikte en geniş aile olarak bu oyunları elele oynarlar. Bu insanlarımız diğer yakınları ile komşularının da katılımıyla el ele birbirini hissederek  birbirine tutunarak sürekli horon halkasına dâhil olup çoğalarak geniş bir halk topluluğu şeklinde, büyük bir aile olarak ve her bir fert bu geniş ailenin bir parçası olarak bu ruhla halkoyunlarını oynarlar. 

Bu anlamda evinde, bağında bahçesinde, tarlasında çapa yaparken, kazma yaparken, belleme yaparken ve işinde, gücünde aile olarak coşkuyla bir arada olmak horon oynamak insani ve dini bir gereklilik olup, ne haram ne de günah sayılamaz. Bunları islama aykırı görenlerin ve bunu kurumsal açıklamalarla yayınlayanların kendi nefislerini terbiye etmesi ve olmayan aklına mukayyet olması gerekir. 

Sevgi ve saygıyı kötü emellerine alet edenler hem insanımıza hem de dinimize haksızlık etmektedirler. Oysa sevgi ve saygıyla kardeşçe elele bir arada olmak ne günahtır ne de haramdır. Bu bağlamda Halkoyunlarımızın icrası ve elele Horon gibi dans da ne günahtır ne haramdır. Kızlı erkekli oyun oynayan dans eden horon eden insanlarımızın Folklorcularımızın arasında zihinleri, nefisleri ve ahlakları bulanık insanlar da yoktur. 

Halkoyunlarının özünde ve ruhunda sevgi ve saygı vardır, doğruluk, adalet ve eşitlik vardır, temizlik, hoş görü ve anlayış vardır. Kısaca dinimizin bizlere öğrettiği ve emrettiği tüm değerler orada mevcuttur. Hal böyle iken, halkoyunları haramdır veya kızlı erkekli ele ele horon etmek dans etmek haramdır islama aykırıdır sonucunu doğuracak söylemler kültürümüzü tamamen  yozlaştırır ve yok eder. İnsanlarımızın sosyal, kültürel ve dini değerlerine sıkı sıkıya bağlı  olduğu ve bu değerlerden asla taviz vermeyen bir yapısı olduğu asla unutulmamalıdır.

Bu oyunlar halkın öz değerleridir, töresidir, geleneğidir ve asırlardan beri süzülüp gelen kültürüdür. 

O halde dedelerimizle, ninelerimizle, babalarımızla, analarımızla, ablalarımızla, ağabeylerimizle, kız ve erkek kardeşlerimizle, amcalarımızla, dayılarımızla, teyzelerimizle, halalarımızla bir arada, bir aile olarak halkoyunu  ve Horon oynamak dans etmek neden haram neden islama aykırı olsun. 

Kaldı ki bu tür kültürel faaliyetlerin, milli ve dini bayramlarda ve düğünler de yapılması yanında, bunlar halkın bir şeyleri başarmasının, bir sorunu çözmesinin, bir sıkıntıyı bertaraf etmelerinin, huzur bulmalarının, mutlu olmalarının göstergesi olup bir nevi yaradana  şükrünü neşe ve coşkuyla ifade etmenin, kutlamanın da göstergesidir. 

Bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz ki;

Ecdadımız Çanakkale de ve Kurtuluş Savaşında halkoyunlarını ve Horonunu oynayarak inancını ve imanını tazeleyerek coşkuyla savaşmış ve canlarını vererek bizlere bu vatanı emanet etmişlerdir. 

Bizler İslam dinine iman edenler olarak bu kültürle var olduk. Bu kültür bizi vatanımızla bütünleştiren, sevgi ve saygıyla barış içinde kardeşçe yaşamamızı sağlayan en değerli varlığımızdır.

Bu birlikteliğimizi ve kültürümüzü barış ve kardeşliğimizi zedelemek yok etmek kimsenin hakkı olmadığı gibi haddine de değildir. 

Kadın-erkek elele birlikte horon oynamayı ve dans etmeyi islama aykırı ve cinsel bir ritüel olarak gören bu kafaları ve cehaletlerini kınıyoruz.   

Saygılarımızla

TRABZON DÜŞÜNCE VE KÜLTÜR PLATFORMU

Gündem - 19:37 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  25 KASIM TOPLUMSAL EŞİTSİZLİK VE KADINA ŞİDDET GÜNÜ
  Bugün 25 kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günüdür . Şiddet deyince akla yalnızca kaba kuvvet gelmemeli. Kadına yönelik şiddet; bekaret kontrolü, cinsel saldırı ve taciz, fuhuşa zorlamak, çocuk düşürtmek, hakaret etmek, kötü davranışta bulunmak, çalışma özgürlüğünü engellemek, töre veya namus cinayetleri, tehdit etmek ve yaralamak gibi geniş anlamda düşünülmelidir. Ülkemizde kadına yönelik şiddet […]
 • 02
  Dünya çocuk hakları günü
  Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ardından her yıl 20 Kasım tarihi, dünya çocuk hakları günü olarak kabul edilmektedir. Gerek dünyada,  gerekse Türkiye’de çocuk haklarına yönelik çok ciddi tehdit ve saldırıların yaşanmaktadır.
 • 03
  Uğur Sezer : Eğitimin Engeli Yoktur
  Engelli olma her insanın başına gelebilecek bir durumdur. İnsanın bazı aktiviteleri diğer insanlara oranla daha kısıtlı, uzun sürede yapması kişinin engelli olduğunu gösteren durumlardan bir tanesidir. Bu durum engelli birisinin iş yapamaz anlamına gelmez! Ancak ne üzücüdür ki ülkemizde hala engellilere yönelik olumsuz önyargılar devam etmektedir… Örneğin sokaktaki bir su satıcımız hayır işlemek adına bir […]
 • 04
  DEDİKODUCULUK
  Allah’ın birbirlerini tanımaları için boylara ve kabilelere ayırdığı insanların, aralarındaki çeşitli farklılıkları, takvaya bakmadan büyütmeleri; bir nevi dedikodu hatta genel bir dedikodu olmaktadır. Bazı insanların bilerek veya bilmeden yaptıkları, ırkçılık, kabilecilik veya bölgecilik de, insanları genel ve farklı bir çeşit gıybete sevk edebilir. Çünkü bu tür ayrımcılıklar, kendi ırkdaşlarını ve yakınlarını üstün, diğerlerini aşağı sayarlar. […]
 • 05
  DİNİMİZDE GIYBET
  Dinimiz gıybet yapmayı haram kılmıştır. Bir ortamda gıybet yapılıyorsa, oradan ayrılmak gerekir. Ayrılma imkânımız yoksa, başka işlerle meşgul olup dinlememeye gayret göstermeliyiz. Eğer gıybet yapan kişi kırılmayacak ise, onu münasip bir lisanla ikaz etmek faydalı olur. Gıybet, bir kimsenin arkasından hoşuna gitmeyecek şeyleri söylemek, başka bir deyimle, kendimize söylendiği zaman hoşlanmayacağımız bir şeyi, din kardeşimiz hakkında arkasından konuşmamız anlamına gelir. Halk arasında […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Alanyaspor431011 1+1010
2.Fenerbahçe42204 2+28
3.Karagümrük42118 4+47
4.Galatasaray42115 2+37
5.BB Erzurumspor42116 4+27
6.Antalyaspor42114 2+27
7.Hatayspor42113 6-37
8.Göztepe41308 4+46
9.Kasımpaşa42023 2+16
10.Kayserispor42023 5-26
11.Konyaspor31204 1+35
12.Trabzonspor41215 505
13.Sivasspor31112 3-14
14.Gençlerbirliği31111 2-14
15.Beşiktaş41125 7-24
16.Yeni Malatya41123 7-44
17.Gaziantep FK40316 8-23
18.Ç. Rizespor40222 5-32
19.Denizlispor40221 6-52
20.MKE Ankaragücü30121 3-21
21.Başakşehir40130 6-61

HAVA DURUMU

27 Kasım 2020 CUMA
 • CTS 10.3°
 • PAZ 11.2°
 • PTS 10.8°