Ana Sayfa Dünya, Politika 10 Şubat 2020

Esed Rejimi ve Rusya yine sivilleri hedef aldı

Esed Rejimi ve Rusya’nın İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne düzenlenen saldırılarda 17 sivil hayatını kaybetti.En az 30 sivilin de yaralı olduğu belirtildi.

Rusya ve Esed Rejimine ait savaş uçakları, dün gece saatlerine kadar, Halep’in İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içinde olan Kefer Nuran, Kefer Naha, Cemyiet Rehhal, Şeyh Ali, Orum Es Sugra ve Etarib yerleşim bölgelerine hava saldırıları düzenledi.

Edinilen bilgiye göre yapılan saldırılarda 17 sivil hayatını kaybetti. En az 30 sivilin de yaralı olduğu bildirildi.

Astana Anlaşmaları ve Soçi Mutabakatına uymadılar

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib, iç savaş başladığından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı bir çok grubun kalesi olma özelliğini taşıyor.

Türkiye, Rusya ve İran’ın katıldığı,  4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi ve başkent Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri olmak üzere 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturuldu. Fakat, rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilanıyla durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden İdlib hariç kalanları, Rusya’nın hava desteği sayesinde ele geçirdi.

11 Eylül 20182de varılan Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib’e yaptığı saldırılarda 1800 sivil hayatını kaybetti. Ocak 2018’den bu yana da Türkiye sınırına göç eden kişi sayısı 1 milyon 677 bine ulaştı.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp