Ana Sayfa Gündem, Öztürk Yılmaz, Politika 12 Nisan 2022

EMEKLİLER SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN YENİLİK PARTİSİ’NE GELDİ! ÖZTÜRK YILMAZ: EMEKLİLERİN SORUNLARINI YENİLİK PARTİSİ OLARAK BİZ ÇÖZECEĞİZ!

Yeni Emekliler Birliği Sendikası Genel Başkanı İsrafil Odabaş ve beraberinde heyet Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’ı makamında ziyaret ederek sorunlarının çözümü için gündeme getirilmesini talep etti.

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’ı makamında ziyaret eden Yeni Emekliler Birliği Sendikası Genel Başkanı İsrafil Odabaş, “Ülkemizde 14 Milyon emekli yaşamaktadır. Her alanda sıkıntı ve darlık vardır ama en büyük sıkıntıyı çeken Türkiye’deki emeklilerdir.” Dedi.

EMEKLİLER SENDİKALAŞMAK İSTİYOR

Öte yandan Yeni Emekliler Birliği Sendikası Genel Başkanı İsrafil Odabaş açıklamasının devamında, “Bugün ülkemizde 2 bin 500 lira ile geçinen emekli var. Bunun yanında 28-30 bin lira ile de geçinen emekli vardır. Bunların arasındaki uçurumun düzeltilmesi, emeklilerin insan onuruna yakışır bir maaş alması lazımdır. Ama maalesef ülkemizde en büyük sıkıntıyı çeken hatta aynı kurumda aynı pozisyonda aynı işi yapan, aynı yasaya göre çalışan, aynı mesai harcayan insanlar arasında da çok farklı, uçurum denecek derecede farklı maaşlar alanlar vardır. Ülkemizde 241 kalem ücret ödenmektedir. Bu ne demektir? En alttakine 1 lira veriyorsa en yüksek ise 241 kat fazla maaş almaktadır. Ülkemizde sosyal devlet anlayışı olmasına rağmen haklarımız bize verilmediği gibi birde 14 milyon insanın örgütlenme hakkı verilmiyor. Ülkemizde emeklilere örgütlenme hakkı verilmesini, eşi çalışmayan emeklilere aile yardımı verilmesini, insan onuruna yakışır bir maaş verilmesini talep ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

EMEKLİLERİN TALEPLERİNİ DESTEKLİYORUZ

Yeni Emekliler Birliği Sendikası Genel Başkanı İsrafil Odabaş’ın açıklamalarının ardından Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz ise, “Benim desteğim tabi ki sizinle olacak çünkü bu 14 milyon emekli içerisinde benim babam ve ablam da bulunuyor. Yani emekli dediğimiz bizim ailemizin bir parçası. Hepimizin ailesinde emekliler var. Bizde bir süre sonra emekli olacağız. Bu hayatın kaçınılmazı emekli olmaktır. Bizim amacımız Türkiye’de emeklilerin doğru dürüst yaşamasını sağlayabilecek şartları oluşturmak. Aslında kendi geleceğimizi hazırlamak anlamına geliyor çünkü biz de hepimiz bugün siyasette olanların bir süre sonra bir kısmı emekli olacak. Ben olaya böyle bakıyorum yani aslında emekli derken bir başka gruba değil de bizim haklarımızdan bahsediyoruz. Talepleriniz bizim hakkımız; bizlerin örgütlenme hakkı, bizlerin sendikalaşma hakkıdır. “ifadelerini kullandı.

Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz’ın açıklamalarının devamı şöyle:

EYT konusuna tam destek veriyorum; ama EYT örgütünü eleştiriyorum, özellikle EYT başkanı eleştiriyorum çünkü EYT başkanı bir siyasi partiyle çok özdeşleşmiş durumdadır. Onun içinde haklarına o grubun haklarını savunmasına zarar veriyor. EYT hakkı yani erken emeklilik hakkını biz kademeli emeklilikle çözmek istiyoruz. Nasıl kademeli emeklilik? Örneğin 50 yaşındaki bir insanı da emekli olabilme hakkı olmalı ama az almalı. 55 yaşında olmak istiyorsa daha fazla alabilmeli.

Yenilik Partisi olarak sicil affı sorununu çözeceğiz. Bazı suç kategorilerinde içeride tutuklu hükümlülere af konusunu düşünüyoruz.  Bu hukuk sisteminde ne kadar adil, yargılama var Allah aşkına? Bir sürü insan içeride suçsuz bir şekilde yatıyor.  Bu hukuk sisteminin azizliğine uğramış, hukuk sisteminden dolayı çekmiş insanların da dışarıda olması gerekir. Üretimine katkıda bulunmaları lazım. Önemli olan insanların eğitimidir, topluma kazandırılmasıdır. Duvarların arkasına tıkılıp onların ömürlerini çürütmeleri bir siyaset stratejisi olamaz.

Ben bir kere öncelikle sizi takdir ediyorum. Mücadele veriyorsunuz, yargı engel oluyor, Ankara engel oluyor size; ama duymuyorsunuz. Başarılı olacağınıza da inancım tam. En azından benim bu konudaki tutumumu da sizinle paylaşayım. Bir kere sen sendikal hakka kavuşmanızı destekliyorum. Ben yani emeklilerin sendikal örgütlenme kavuşmalarını destekliyorum. Neden? Çünkü toplu iş sözleşmelerinde söylediğiniz gibi siz masada değilsiniz ama siz de yaşıyorsunuz. Sonuçta emeklinin de ailesi var, torunları var, hayatı var. Masada başkaları var ama siz onların verdiği karardan etkileniyorsunuz. Dolayısıyla sizden de mutlaka bir temsilcinin emekleri o masada temsil etmesi gerekir. 14 milyonun söz hakkı olarak o toplu sözleşmelerde bulunmanızı destekliyorum, sendikal hareketinizi destekliyorum. Dolayısıyla sizin önümüzün açılması gerektiğini düşünüyorum. Ben bu konuda size yüzde 100 destek veriyorum. Yenilik Partisi sizin yanınızda bu konuda inşallah, her türlü desteğimiz var. Onurlu bir şekilde maaş almanızı ve yurt dışında olan emeklilerle aynı standartlarda bir hayatınız olmanızı istiyorum.

Yenilik Partisi olarak bizim iktidarımızda emeklilerimizin bu sorunları kalmayacak. Emeklilerimiz gelişmiş ülkelerde ve batı ülkelerinde olduğu gibi yaşamlarını sürecek. Bizim iktidara ulaşmamız için de sizin desteğiniz lazım. Biz sizin sorunlarınızı çözmek için bu partiyi kurduk ve çözeceğiz. Yenilik Partisi sorunların çözen parti olacak. İktidar gibi sorunlardan şikayet edip çözmeyen değil ve kukla muhalefet gibi yalan da sorunları dile getirip bu sorunlar üzerinden siyaset yapan bir parti olmayacağız. Biz çözümün partisi olacağız. Türkiye bizimle ve kadrolarımızla birlikte A’dan Z’ye yenilecek. Yenilik Partisi Türkiye’deki tüm sorunlara bir çözüm olacak.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp