Ana Sayfa Gündem 27 Aralık 2020

Elif Karakuş;”AKİF OLMAK …”

İstiklâl Marşımızın yazarı Türk edebiyatının ve Türk Tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Mehmet Âkif Ersoy. 27…

İstiklâl Marşımızın yazarı Türk edebiyatının ve Türk Tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Mehmet Âkif Ersoy. 27 Aralık 1936’da ebedi hayata irtihal etmiştir.
Sarsılmayan bir imanın ve inancın sahibi, Türk Mütefekkiri, milli şair, yazar, veteriner hekim, hafız, Kur’an Mütercimi ve Milletvekili olan Mehmet Âkif ERSOY, Vicdani hassasiyeti yüksek bir aydın, ilkeli bir ahlak adamı ve tüm özellikleriyle idealist bir aksiyon ve dava insanıdır.
Kapanmaya yüz tutmuş bir devrin sancıları, yitirilen manevi mirasın ortaya çıkardığı burukluklar, halkın içine düştüğü yoksulluk dertlerine rağmen girişilen savaşlarda asla ümidini yitirmemiş ve herkese de bu ümidi aşılayan isimdir Mehmet Âkif ERSOY
Yurdumuzun düşman işgaline uğradığı felaket günlerinde Türk Milletinin kırılan cesaretini tekrar kazandırma amacıyla İstiklâl Marşını yazmıştır. Âkif Kurtuluş Savaşının kazanılacağına inandığından, Türk Milletinin bağımsızlığına, yurduna, bayrağına ve inançlarına bağlılığını eşine az rastlanır bir şekilde mısralara dökmüş, tarih boyunca esaret altına alınamayan yüce milletin asla esir olmayacağını korkusuzca haykırmıştır. “Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.”
Mehmet Âkif,münevverdi, âlimdi, kahramandı, güzel ahlakta örnekti, müfessirdi, hatipti, hatimle teravih namazı kıldıracak kadar hafızdı, vaizdi, cömertti, şefkatliydi. Soğuktan titreyen bir adam gördü. Üstünde elbisesi yok denecek kadar zayıftı. Çıkarıp paltosunu adama giydirdi. Aynı zamanda aç olan bu adama karnını doyuracak para verecekti, ama o kadar parası yoktu. Çok üzüldü. “Ya param olsaydı, ya da şefkatim olmasaydı”, dedi.
Âkif, İstiklal ve İslam şairiydi. Vatan için, millet için, kahraman ordu için kimsenin yazamadığı şiirleri, marşları, destanları yazdı.

Kanayan bir yara gördüm mü yanar tâ ciğerim,
Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!
Adam aldırma da geç git, diyemem aldırırım.
Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!
Bu vesileyle Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve dava arkadaşlarını Saygıyla,Minnetle ve Rahmetle Anıyoruz.Ruhu şâd Mekanı Cennet-i Âli olsun…
Elif Karakuş
Yenilik partisi Genel Başkan Yardımcısı

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp