Ana Sayfa Dünya 29 Nisan 2020

Dünya şokta! Kim Jong’un Öldü mü?

Dünyayı sürekli füze denemeleri ile şoke eden ve corona virüs salgını sırasında bile yeni denemeler gerçekleştiren Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, bu kez sağlık durumuyla gündemde.

Dış ülkelere kapalı bir yönetim bundan dolayı da dışarıya kapalı bir toplum olarak bilinen Kuzey Kore şimdilerde Lider Kim Jong’un bitkisel hayatta olduğu ve sosyal medya olmak üzere bir çok medya kanallarında Kim Jong’un öldümü haberleri bomba etkisi yarattı.

Japonya basını, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un “bitkisel hayatta olduğunu” iddia etti. Kuzey Kore devlet radyosu ise, Kim’in çalışmalarına aktif şekilde devam ettiğini duyurdu. ABD’nin Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham da ‘Ölmemiş veya iş göremez hale gelmemişse buna şoke olurum’ dedi. Kuzey Kore gazetesi Rodong Sinmum ise tartışmalara son noktayı koydu. Şimdi de Kim Jong-un’un cansız bedenini cam bir tabutun içerisinde gösteren fotoğraf, tüm dünyada deprem etkisi yarattı. İşte son dakika medyaya düşen ve deprem etkisi yaratan görüntü ve bilgilerin detayları…
Dünya corona virüs salgınıyla mücadele ederken gündeme düşen Lider Kim’in fotoğrafı deprem etkisi ile ilk gündem maddesi haline geldi. Kuzey Kore lideri hakkında dünyanın dört bir yanında medya da çıkan haberlerle neredeyse bir haftadır çeşitli spekülasyonlar yapıldı.

Kim’in, önce 12 Nisan’da geçirmiş olduğu kalp ameliyatı sonrası öldüğü iddia edilmişti. Ardından Japonya basını Kuzey Kore liderinin bitkisel hayatta olduğunu manşetlerine taşıdı. Ayrıca lider Kim, Kuzey Kore’nin kurucusu dedesi Kim Il Sung’ın her yıl 15 Nisan’da düzenlenen doğum günü törenlerine de katılmamış olduğu görülmüş ve bu durum şüpheleri daha da belirginleştirmişti.
Kuzey Kore lideri hakkında devam eden sayısız söylentinin ortasına düşen bu fotoğraf şoke etkisi ile deprem yarattı ve viral oldu dünya kapsamında sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı.
Şimdi de Kim Jong-un’un cansız bedenini cam bir tabutun içerisinde gösteren fotoğraf, tüm dünyada infial yarattı.
Kim’in babasının cenaze töreninden ve 2011 yılına ait olduğu düşünülen ve photoshop ile yapıldığı iddia edilen görüntü, Kim’in başını bir yastık üzerinde olduğu ve kırmızı bir battaniyenin altında olduğunu gösterdi. Dün Kuzey Kore basını, Kim tarafından yazıldığı iddia edilen ve bir tatil beldesi inşaatı üzerine kaleme aldığı söylenen bir mektubu yayınladı ve Güney Afrika devlet başkanı Cyril Ramaphosa’ya bir mesaj gönderdiğini iddia edilerek hayatta olduğu mesajı verilmeye çalışıldı.

Araştırmalar da bazı devletler ABD ve Çin, Kuzey Kore liderinin geçirdiği kalp ameliyatını takiben bitkisel hayatta, ağır hasta olduğu yada gerçekten ölüp dünya gündeminden gerçekleri yansıtıp yansıtmadığını bulmaya çalışıyor.
Yayınlanan cenaze fotoğrafı ile ilgili Japonya’dan ilginç açıklamalar geliyor! Açıklamalara göre; Japon haber ağı JNN’de ekrana gelmiş olan görüntü, Kim’in 2011 yılında kalp krizinden ölen babası Kim Jong-il’in cenazesinden bir kareyle büyük benzerlik gösteriyor. Deniliyor.
Ancak Sosyal medyada paylaşılan birçok iddia, görüntünün Kim’in hafta sonu öldüğünü iddia ettiği Hong Kong medyası; tabuttaki Kim’in benzer bir photoshoplanarak bir görüntü olduğu iddiaları ortaya atılıyor, daha önce Ekim 2017’de Twitter’da paylaşılmıştı.

Kuzey Kore İddiaları Yalanlamaya Çalışıyor.

Kuzey Kore devlet medyasının Pazar günü liderin yorumlarını haber yaptığı bildirildi. Güney Koreli haber ajansı Yonhap’a göre Kuzey Kore lideri, kuzey Samjiyon şehrinde evler inşa eden işçilere duyduğu minneti dile getirdi.
Ancak Yonhap, Kuzey Kore haberinin Kim’in yerini açıklamadığını veya herhangi bir görüntüsünü içermediğini de kaydetti.
Dünya Kim’in sağlık durumunun kötü olduğuna ilişkin haberi, Amerikan CNN International’dan öğrenmişti. CNN televizyonuna, göre adı açıklanmayan Amerikalı yetkililer, Kim’le ilgili istihbaratı takip ettiklerini söyledi.

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp