16° Açık
 • EURO
 • DOLAR

DEVLET YÖNETİMİNDE HZ. ÖMER VE ATATÜRK ANLAYIŞI

Yazarlar - Mayıs 25, 2020 13:24 A A

Geçenlerde bir tv kanalında bir açık oturum izledim. İzlediğim açık oturumda bir tarafta herkese saldıran hiç bir şeye tahammüllü olmayan eski bir milletvekili, bir tarafta ise gayet sakin, anlayışlı ve bilgili genç bir milletvekili.

İzlediğim açık oturumdan sonra aklıma gelen tarihi iki konuyu sizinle paylaşmak istedim.

Hz. Ömer adaletiyle nam salmış islam devletinin ikinci halifesi. Şiddetli ve kudretli biridir.Hz. Ömer bir gün hutbede cemaate şöyle seslenir.
‘‘Ben haktan ayrılırsam ne yaparsınız’’

Cemaat içinden bir sahabe kalkarak cevap verir.

‘‘Seni kılıcımla düzeltirim ya Ömer.’’

Hz. Ömer ellerini açarak;

‘‘Ya Rabbi sana şükürler olsun ki ben gaflete düşersem, adaletten ayrılırsam, beni kılıcıyla doğrultacak sahabeye sahibim’’ diye şükreder.
Bizler bu kısımda hep Hz. Ömer’e odaklanırız. Halbuki orada kudretli halifeye kalkıp ‘’Seni kılıcımla düzeltirim ya Ömer’’ diyen sahabeye pek dikkat etmeyiz. Hatta ismi bile geçmez.
Bu olayın kahramanları koskoca bir devlet başkanı ve karşısında devlet başkanından hesap soran sade bir insan.
Bu kıssadan şunu anlıyoruz, görüş ve önerilerini cesurca ifade edebilen bir vatandaş ve böyle bir vatandaşa şükreden iktidar.

Ogün Hz. Ömer kendisini kılıcıyla düzelteceğini söyleyen sahabeye  ‘’ Hadi oradan sen kim oluyorsun ki bana yanlışımı söyleme cesaretini kendinde buluyorsun ‘’ diyerek muhalifini cezalandırma yolunu seçse idi bugün adaletiyle anılıyor olur muydu.
Hz.Ömerle sahabe arasında geçen benzer bir durum Atatürk’le Dr.Reşit Galip arasında da geçmiştir.
Dr.Reşit Galip karakteri ve devrimciliğinden ödün vermeyen bir insandır.Bununla ilgili bir olayda yıllardır anlatılır.
1931 yılının sonbaharında bir gece Atatürk’ün sofrasında Dr.Reşit Galip söz alarak Milli Eğitim Bakanı Esat Sagay Beyi eleştirir ve gericilikle suçlar. Sofra gerilir ve Atatürk Bakanını zor durumda bırakan bu çıkıştan hoşlanmaz ve ” Yoruldunuz , buyurun biraz istirahat edin ” diyerek kibarca Dr.Reşit Galip’in sofradan ayrılmasını ister.Buna rağmen genç devrimci yılmaz ve Atatürk’e hitaben “Burası sizin değil , milletin sofrasıdır. Milletin işlerini görüşüyoruz. Burada oturmak sizin kadar benimde hakkımdır.” der.
Ortalık buz gibi olur. Atatürk Dr.Reşit Galip’e ananı da al sofrayı terk et demez.Yanındakilere dönüp ”  öyleyse biz kalkalım ” der ve Dr.Reşit Galip ‘i sofrada yalnız bırakıp sofrayı terkederler. Dr.Reşit Galip bütün geceyi bir koltuk üzerinde geçirir.

Atatürk sabah Genel Sekreterine Dr.Reşit Galip’i sorar. Genel Sekreter Tevfik Bıyıklıoğlu ” Sabaha kadar bekledi , mahcubiyetini size iletmemizi istedi. Ankaraya gidecek kadar borç para istedi . 25 lira verdik” der.
Atatürk ” Ankaraya gidecek adama 25 lira mı verilir. Bari benim hesabımdan bir kaç yüz lira verseydiniz . Cebinde beş parası yok ama karakterinden hiç taviz vermiyor.Parası yok ama cesareti var. ” diye ekler. Ve çok geçmeden Dr.Reşit Galip 39 yaşında Milli Eğitim Bakanı olarak atanır. Dr.Reşit Galip bakanlığı esnasında bir çok devrimleri yanında 2013 yılında kaldırılmış olan andımızda yazan kişidir.

Onun için etrafında kendisine hata işletmeyecek, eğer yaptı ise hatadan döndürecek, doğru hedefler gösteren, ışık tutan ekibi olan yöneticiler; demokratik zemin içinde başarılı olup, halkın takdir ve desteğini her zaman alırlar.
Halkın desteğini demokratik usullerle elde edemeyenler ise; başka usullerle halkı iknaya çalışırlar. Halktan destek almanın yolu olarak sevgi ve başarı yerine, menfaat sağlama ve korkutup yıldırma yolunu seçerler.

Bu süreçte muhalefete önemli görevler düşüyor.Muhalefet eğer vatandaşa cesaret aşılarsa, iktidara korku ve menfaat bağı ile bağlanmış olan vatandaşın tercihi değişip, kendisine adalet ve sevgi bağı ile yaklaşanlardan yana olacaktır.
Muhalefetin diğer bir görevi ise; halkın iktidara direkt olarak söyleyemediği, iletemediği sorunlarını sıkıntı ve ihtiyaçlarını tespit edip iktidarda olanlara etkili birşekilde aktarıp, ve hatası varsa iktidarı ikaz edip süreci takip etmektir.

Demokratik rejimlerin olmazsa olmazı etkili bir muhalefettir.Muhalefetin olmadığı rejimleri demokratik olarak isimlendirmek mümkün değildir.Bu rejimlere ancak otokrasi diyebiliriz.
Demokrasiler aynı zamanda tahammül rejimi diye adlandırılır. Muhaliflerine , kendilerine , doğru yolu göstermeye çalışanlara tahammülü olmayan koltuk sahipleri ülkelerini nereye götürür.
Dünya tarih sayfaları ; demokratik rejimlere tahammülü olmayan ülkelerini ; ekonomide , eğitimde , hukukda , dış politikada , askeri alanda , vel hasıl tüm değerlerinde başarısızlığa sürükleyen çapsız, gaddar , lanetle anılan , vicdan duygularından yoksun diktatörlerle doludur.
Ancak buna karşın Hz. Ömer ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk örneğinde olduğu gibi; kendisine muhalefet edenlerin sesine önem veren , tahammül sahibi , birikimli , dirayetli , cesur ,devlet malı ve itibarına,doğaya, tasarrufa, nezakete, saygı ve sevgiye hasılı milli ve manevi değerlere önem veren ,hassasiyet gösteren ve bu özelliklerinden dolayı ebedileşmiş liderler ise bir güneş gibi tarihdeki yerlerini alıp dünyamızı aydınlatmaktadırlar.
Allah tüm insanlığa Hz. Ömer ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk adalet ve dirayeti ile hareket eden liderler nasip etsin. Onun için

HEPİMİZ BURADAYIZ.

Yazarlar - 13:24 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  SİZ KİMSİNİZ…?
  SİZ KİMSİNİZ…? . Biz… Orta Asya’nın bozkırından çıkmış… “Ergenekon’dan” göçmüş… “Altaylardan” uçmuş… “Ural Dağlarını” aşmış… “Çamlıbel’den” geçmiş… “Anadolu’ya” ulaşmış… 5000 YILLIK TARİHİ OLAN… BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİN EVLATLARIYIZ… Ya “SİZ KİMSİNİZ”…? . Biz… SÖZÜNÜ DNA SI BOZUK VATAN HAİNİ KAHPELERDEN… GÖZÜNÜ DE BUDAKTAN SAKINMAYAN… Tarih boyunca 16 devlet kurmuş… En sonunda da… “İLELEBET PAYİDAR KALACAK” olan… […]
 • 02
  Türkiye sağ sol karşıtı, Amerika karşıtı Rusya yanlısı
  68 kuşağı bitimi… 78/79 dönemi… Türkiye sağ sol karşıtı Amerika karşıtı Rusya yanlısı Dev-genç … Dev-sol ve DEV-YOL siyasi görüş olarak içimize sızdılar ve parçaladılar O şerefsiz Kenan Evren komut vermese idi DEVRIM oluyordu…. Bugün #Yenilikpartisi# işte bu noktada Devrim yapıyor ve yapacak amaç niyet belli ama verdirmeyecegiz o gün ne isek bugün buradayız. CUMHURİYET […]
 • 03
  Yenilik Partisi’den Gençlere Flaş Çağrı
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ sosyal medya hesabı üzerine yaptığı paylaşımla , Gençlere çağrıda bulundu.
 • 04
  Ekrem İmamoğlu’nun corona virüsü testi pozitif çıktı
  İBB Sözcüsü Murat Ongun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun corona virüsü testinin pozitif çıktığını duyurdu.
 • 05
  Asla, kaleme ve düşünceye kelepçe vurulmaz !
  Basın özgürlüğünü, halkın doğru ve objektif haber alma bilgi edinme adına, görevini dürüstçe kullanan haberi yaparken; barış, demokrasi, insan hakları olmak üzere farklılıkları, çok sesliliği renkliliği, halkın ve vatanın menfaatlerini önde tutan, kendi menfaatleri ve çıkarlarını asla düşünmeyen, Tarafsız yansız herhangi siyasi partinin çatısı altında değil ,kendi özgür iradesiyle boyun eğmeden, asla kışkırtıcı yayınlar yapmayan, […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Alanyaspor431011 1+1010
2.Fenerbahçe42204 2+28
3.Karagümrük42118 4+47
4.Galatasaray42115 2+37
5.BB Erzurumspor42116 4+27
6.Antalyaspor42114 2+27
7.Hatayspor42113 6-37
8.Göztepe41308 4+46
9.Kasımpaşa42023 2+16
10.Kayserispor42023 5-26
11.Konyaspor31204 1+35
12.Trabzonspor41215 505
13.Sivasspor31112 3-14
14.Gençlerbirliği31111 2-14
15.Beşiktaş41125 7-24
16.Yeni Malatya41123 7-44
17.Gaziantep FK40316 8-23
18.Ç. Rizespor40222 5-32
19.Denizlispor40221 6-52
20.MKE Ankaragücü30121 3-21
21.Başakşehir40130 6-61

HAVA DURUMU

25 Ekim 2020 PAZAR
16°
 • PTS 25.1°
 • SAL 24.4°
 • ÇAR 23.0°