14° Açık
 • EURO
 • DOLAR

COVİD-19 DÖNEMİNDE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER

Yenilik partisi Genel Başkan Yardımcısı Semahat CEYHANLI, sosyal medya hesabında yaptığı açıklama ile Covid-19 döneminde alınması gerekn tedbirler konusunda uyarlarda bulundu.

Sağlık - Ekim 10, 2020 02:22 A A

Covit-19 döneminde uzaktan eğitimle ilgili hiçbir çalışması yok: Uzaktan eğitim başlı başına Aileler ve öğrenciler için sorun haline gelmiştir. Yüz yüze yapılacak eğitim için de hiç bir tedbir alınmamıştır. Eğitimin ücretsiz olduğunu medya da ve basın da övünerek anlattıkları gibi değil. Öğrenci uzaktan eğitimi internetten, tabletten, yada leptop tan alsa da internet ücretini Aileler ödüyor. İnterneti olmayan öğrenciler faydalanamadıkları gibi derslerden geri kalıyor öğrencinin ihtiyaçları karşılanmıyor maddi, manevi destek verilmiyor.

Ülkemiz ekonomik krizde Aileler geçim sıkıntısı çekiyor Devlet eğitimi pekte önemsediği yok. Yüz yüze eğitimde okul ortamları hiç uygun duruma getirilmemiş öğrenci için sağlıklı ortam oluşturulmamıştır. Okul taşımacılığı aynı sistemde çalışıyor alabildiğince öğrenciler servisleri dolduruyor. Servislerde hijyene dikkat edilmediği gibi ücretli taşımacılık devam ediyor. Servis ücretleri çok yüksek fiyatlarla Ailelere sunuluyor.

Sağlık ekibi yok çocuklar küçük bedenleriyle hijyene nekadar dikkat edebilir bunu devletin düşünmesi önlem alması gerekmiyormu? Her nekadar hijyene dikkat etselerde güvenli bir ortam yok. Sınıflar kalabalık, sınıflarda öğrenci mesafeli oturma imkanı yok Aileler bilinçli değil bilinçli olanlar da susturuluyor. Öğrenciye uzaktan eğitim verecek öğretmenlerin yeterli derece de uzaktan eğitim hakkında bilgili yada sunduğu dersin öğrenciye ne kadar verimli olabiliyorlar. Öğrencilerimiz hem derslerden geri kaldıkları gibi birde maddi açıdan sıkıntı çekmekte.

Milli eğitim bakanlığının bu konuda daha duyarlı davranması uzaktan eğitim için komisyonlar kurması eksiklerin, mağduriyetlerin giderilmesi acilen gerekiyor. Eğer ki yüz yüze egitime geçilecekse Egitim Sen ‘nin araştırmalarına göre 250 bin dersliğe 250 bin öğretmene ihtiyaç vardır. Sınıfların öğrenci sayısı azaltılıp acilen öğretmen atamalarının yapılması derslik sayılarının çoğaltılması bunuda yardım alacakları İnşaat Mühendisleri ve Mimarlara görevlendirilmesi acilen gereklidir.

İkili eğitimde Okula giriş saatleri çıkış saati ile aynı saatte olmaması yani sabah eğitim alan öğrenci ders bittikten hem sonra ikinci grup alınmamalı okul, sınıflar dezenfekte olduktan sonra ikinci grup alınmalı bu önlemle iki grup karşılaşmadan sosyal mesafe kuralına uygun olmalı. Okul girişlerin de dezenfekten bulundurulması öğretmenlerin kontrolünde öğrenci takip edilmeli el temizliğine önem verilmel öğrenciler, öğretmenler, okul görevlileri sosyal mesafeye, maskeye dikkat etmeli. Okullarda uzaktan ateş ölçer, maske, el antiseptiyi bulundurmalı su yoksa alkollü antiseptikler bulundurulmalı okul sınıf kapılarına koridorlara korunma kuralları bildirgeleri asılmalı.

Okulda yiyecek kantin, kafe, spor salonları,( çay tost vs) kapatılmalı oyun alanları deterjanla yıkanmalı tuvaletler, elektrik düğmeleri, kapı kolları, merdiven korkulukları herzaman temiz ve hijyen olmalı sıksık temizlenmeli sınıflar sıksık havalandırılmalı okula ziyaretçi kabul edilmemeli. Öğrencinin ateşi yüksek burun akıntısı isal gibi şikayetleri var ise hemen bir sağlık kuruluşuna baş vurmalı yada Ailesinde Covit19 var ise öğrenci okuldan uzaklaştırılıp karantinaya alınması lazım. Acilen okullarımızda sağlık ekibinin bulundurulması lazım. Bunlar yapılması acilen gerekli önlemler ama hükümet eğitim için acaba nekadar ödenek ayırmış?

Eğitim Sen ‘nin araştırmalarına göre 2019 yılında Milli Eğitim için ayrılan bütçe 113 milya813 milyon tl iken 2020 yılında ayrılan bütçe 125milyar397 bin tl görünürde heryıl artış yapıldığı görülsede asıl merkezi olarak 2019 da 11,84 iken 2020 yılında 11,45 gerilemiştir. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza, torunlarımıza nekadar önem verilmiştir.

Gelecekte nasıl bir kuşak yetişecek bunları düşünmeyen bir hükümet insanları yalan haberlerle oyalayan bir basın hergün bir gündem yaratarak ekonomik krizi örtbas etmeye çalışan bir hükümet insanların aç sefalet içinde yaşadığını geçim sıkıntısı çektiğini artık meyve ve sebzeyi kilo ile değil tane olarak aldığını hükümet biliyormu yada kuru ekmekle karın doyuran vatandaşı olduğunu acaba vicdanları rahatmı rahat uyuya biliyorlarmı sn devlet sorumluları insanlanları uyutrak beyinlerini uyuşturarak halkı hipnoz ederek işi yürütüyorlar.

Dolar, Euro 10 bine çıktı Türk lirası değer kayıp etti. Hükümet her gün bir gündem yaratarak bu Milleti oyalamayı bıraksın Vatan’daşımız, bıkmış insanlar artık hükümete güvenmiyor. Biz yenilik partisi olarak sn genel başkanımız Öztürk Yılmaz önderliğinde bu düzene dur demeye geliyoruz.

Sağlık - 02:22 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Asla, kaleme ve düşünceye kelepçe vurulmaz !
  Basın özgürlüğünü, halkın doğru ve objektif haber alma bilgi edinme adına, görevini dürüstçe kullanan haberi yaparken; barış, demokrasi, insan hakları olmak üzere farklılıkları, çok sesliliği renkliliği, halkın ve vatanın menfaatlerini önde tutan, kendi menfaatleri ve çıkarlarını asla düşünmeyen, Tarafsız yansız herhangi siyasi partinin çatısı altında değil ,kendi özgür iradesiyle boyun eğmeden, asla kışkırtıcı yayınlar yapmayan, […]
 • 02
  EĞİTİM DE ÖĞRETMEN ve ÖĞRENCİ SORUNLARI
  Öğretmenlerin sorunları çok. Hükümet sorunları çözüme kavuşturmadığı gibi öğretmenlerimizi Covid 19 döneminde maddi, manevi  mağduriyet yaşamaktadır. Öğretmen ve öğrenciler için kulanılan internet,telefon ücretlerinin devlet tarafından karşılanmaması  öğretmenin  telefon hafızalarının dolması, kurulan gruplarda öğrenciye veliye dert anlatma sorun çözme, psikolojik destek verme, özel görüşmeler… B unları öğretmen ve öğrenci cebinden ödeyerek maddi olarak bütçeleri sıkıntıya girmiştir. […]
 • 03
  Yenilik Partisi’nden İki Radikal Karar!
  Mevcut siyasi partilerin, kadınları oy toplama aracı olarak kullandığı, gençlere ve kadınlara  hakettiği değeri vermediği bu dönmede Yenilik Partisi, Kadınlar ve Gençler konusunda bir ilke imza attı. Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı duyuru ile Yenilik Partisi Kadın Meclisi’nin kurulduğu resmen duyurdu. Yenilik Partisi Kadın Meclisi Kuruldu Yenilik Partisi Genel […]
 • 04
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz Dünya Gazeteciler Gününü Kutladı
  Yenilik partisi genel başkanı Öztürk Yılmaz 21 Ekim Dünya Gazeteciler  Günü nedeniyle Sosyal medya hesabı üzerinden , Dünya Gazeteciler Gününü Kutladı. “Siyasi partilerin yayın organı gibi çalışan yandaş medya mensuplarına bu günde söyleyeceğim tek iyi bir söz yok” diyen Başkan Yılmaz , Sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu basın açıklamasında ; “Bununla birlikte, toplum yararını, […]
 • 05
  NEDEN “YENİLİK”…?
  NEDEN “YENİLİK”…? . “BİSMİLLAH” dedik… Önce “HEPİMİZ BURADAYIZ” diye… Ortaya çıktık… . Dağılmış ve Saflara ayrılmış… Birlik beraberliği bozulmuş… Irksal ve dinsel olarak… Bin parçaya bölünmüş olan… BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİN TAMAMININ… Kırmızı çizgilerimiz hariç kalmak kaydıyla… Birliğini ve beraberliğini yeniden ve de… Çok daha möhkem bir şekilde… Sağlamak amacıyla ayağa kalktık ve dikildik… . “BİSMİLLAH” […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Alanyaspor431011 1+1010
2.Fenerbahçe42204 2+28
3.Karagümrük42118 4+47
4.Galatasaray42115 2+37
5.BB Erzurumspor42116 4+27
6.Antalyaspor42114 2+27
7.Hatayspor42113 6-37
8.Göztepe41308 4+46
9.Kasımpaşa42023 2+16
10.Kayserispor42023 5-26
11.Konyaspor31204 1+35
12.Trabzonspor41215 505
13.Sivasspor31112 3-14
14.Gençlerbirliği31111 2-14
15.Beşiktaş41125 7-24
16.Yeni Malatya41123 7-44
17.Gaziantep FK40316 8-23
18.Ç. Rizespor40222 5-32
19.Denizlispor40221 6-52
20.MKE Ankaragücü30121 3-21
21.Başakşehir40130 6-61

HAVA DURUMU

24 Ekim 2020 CUMARTESİ
13°
 • PAZ 25.4°
 • PTS 25.8°
 • SAL 23.2°