Ana Sayfa Gündem 15 Aralık 2020

CHP’li Erbay: ‘Diyanet’in Bu Yılki Bütçesinden Tarikatlara 81 Milyon TL Ayrıldı’

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2021 Yılı Bütçesi üzerine TBMM Genel Kurulu’nda konuşan CHP Muğla Milletvekili Erbay, tarikat ve cemaatlere 81 milyon 893 bin TL bütçe ayrıldığını öne sürdü.

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay Diyanet İşleri Başkanlığı 2021 Yılı Bütçesi ile ilgili Meclis kürsüsünde dikkat çeken bir konuşma gerçekleştirdi.

Salgın koşullarında esnafın, çiftçinin, işçinin geçimi sürdürmekte zorlandığını söyleyen Erbay, “Vatandaş bu kadar zor durumdayken Diyanet İşleri Başkanlığı 2021 yılı bütçesinde çocuklarımızın taciz edildiği, yurtlarında diri diri yandığı tarikat dernek ve vakıflarına 81 milyon 893 bin TL ödenek ayrılıyor. Bu parayla 1 milyon 637 bin esnafa 50’şer bin lira karşılıksız destek verilebilecekken bu para tarikatlara aktarılmaktadı”  dedi.

“Sağlıkçılar atama beklerken Diyanet’e 5 bin yeni atama yapılıyor”

Erbaş şunları kaydetti:”Pfizer ve Biontech adlı iki şirket, insanlık için umut olan aşıyı buldu. Pfizer, 175 ülkede faaliyet gösteriyor. 7 milyar dolar bütçesi var. Bu şirkette 96 bin kişi çalışıyor. Yine aşıyı bulan ve iki Türk doktorun sahibi olduğu Biontech firmasında ise sadece bin 300 kişi çalışıyor. Peki diyanette kaç kişi çalışıyor biliyor musunuz? 131 bin 789 kişi çalışıyor. Yani aşıyı bularak insanlığa umut olan Biontech firmasının yüz katı personeli var diyanetin. Şu pandemi koşullarında en çok ihtiyaç duyulan tıbbi laboratuvar teknikerleri ve sağlıkçılar atama beklerken Diyanet’e 5 bin yeni atama yapılıyor.

“Denizli’ye 40 milyon TL’ye hamamlı, saunalı Yüksek İhtisar Merkezi yapılıyor”

Diyanetin bütçesini incelediğimizde akıl almaz harcamalarla karşılaştık. Diyanet İşleri Başkanı vatandaşlarımıza ucuza meyve sebze almak için akşam saatlerini beklemeyi önermişti. İşte bu öneriyi yapan Diyanet, Denizli’de, 40 milyon liraya, içinde 8 adet süit oda, Türk hamamı ve sauna bulunan Yüksek İhtisas Merkezi yapmaktadır. Bu salgın sürecinde vatandaşlarımız yoksulluk içindeyken bu devasa tesisin çevre düzenlemesi için tam 2 milyon 749 bin lira harcanacak. Yine Elazığ’da 90 milyon liraya Uluslararası Harput Diyanet Külliyesi yaptırılıyor. Elazığ’da deprem sonrası yapımına başlanan deprem konutları henüz bitirilememişken bu külliyeye ihtiyaç var mıydı?

Seçim bölgem Muğla’nın Bodrum Ortakent Mahallesi’nde birkaç gün önce külliye yapımına başlandığını öğrendik. Bodrum Devlet Hastanesi’nin yüzde 40’ı tamamlanmamışken, 100 milyon TL’ye mal olacak bu külliyenin aciliyetini anlamakta gerçekten zorlanıyorum.

Bu ülkede işçi kirasını, faturasını ödeyemezken, evine ekmek götüremezken, bir baba çocuğu için marketten bebek maması çalarken, insanlar çöpten yemek toplarken Diyanet İşleri Başkanlığı yurtdışında yaptırdığı camilere 500 milyon dolar harcıyor. Suriye’de 467 caminin bakım ve tadilatı için yaklaşık 23 milyon TL para harcanmıştır. Bu para, fitre ve zekata muhtaç binlerce vatandaşa karşılıksız destek olarak verilebilirdi.

“899 kamu taşınmazı Diyanet’e tahsis edildi”

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü AKP tarafından kapatılmasaydı eğer, Diyanet’e ayrılan bütçenin bir kısmı buraya ayrılsaydı kendi aşımızı üretebilirdik. Hem vatandaş yurtdışından aşı beklemek yerine yerli ve milli aşıyı kullanırdı hem de bu aşıyı dünyaya satarak çok büyük kazanç elde edebilirdik. Yalnızca bu kadar mı, tabi ki değil. Türkiye’nin ilk pandemi hastanesi olan Heybeliada’daki hastaneyi de Diyanet’e verdiler. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’na 3, üniversitelere 11 kamu taşınmazı tahsis edilirken Diyanete tam 899 kamu taşınmazı tahsis edilmiştir.

“Bütçede Alevi yurttaşlarımız yok”

İçinde lüks, şatafat, israf olan bu bütçede Alevi yurttaşlarımız yok. Kısa bir süre önce Aleviler ve Cemevleri Almanya’da anayasal güvence altına alınmış ve resmi statüye kavuşmuştur. Geldiğimiz bu çağda bu ayıbı sonlandırmalı, Cemevlerine ibadethane statüsü kazandırılmalıdır.”

 

 

 

 

(Kaynak: https://ilerihaber.org/icerik/diyanetin-2021-butcesinden-tarikatlara-81-milyon-lira-odenek-120704.html)

İlginizi çekebilir

İzmir’de yine deprem

İzmir’de yine deprem

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp