14° Açık
 • EURO
 • DOLAR

CHP’de istifa yağmuru dinmiyor

Gündem - Şubat 11, 2019 11:30 A A

Parti içi demokrasiyi askıya alan ve şaibeli adaylarda ısrar eden Kılıçdaroğlu’na isyan büyüyor. İzmir, İstanbul, Tekirdağ, Aydın, Bursa ve birçok ilde teşkilatlar istifa etti.

Aday belirleme sürecini oldukça sıkıntılı geçiren CHP, Türkiye’nin dört bir yanından istifa haberleriyle sarsıldı. İzmir’den Mardin’e, İstanbul’dan Aydın’a birçok ilde istifalar yaşandı. Maltepe İlçe Teşkilatı, Aydın Söke İlçe Teşkilatı ve İzmir Menemen İlçe Yönetimi topluca istifa etti. İstifa dalgasına son olarak CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi katıldı. Seçim sürecinde CHP’yi sarsan istifalardan bazıları şunlar:

CHP içinde tartışmalara neden olan isimlerin başından gelen İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu aday belirleme sürecinde istifa etti. Ancak Kaftancıoğlu, istifasını saatler sonra geri çekti.

CHP eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de CHP’den istifa eden isimler arasında. 2014’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak için “afla” döndüğü CHP’den istifa eden Sarıgül, CHP’den aday gösterilmeyince DSP’den Şişli Belediye Başkan adayı oldu.

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi’nin bürokratlık yıllarından bu yana çok yakın ilişki içinde olduğu Kılıçdaroğlu’dan kopuş sürecinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmak istemesiyle başladığı iddia edildi. İlçe adayları ile ilgili görüş ayrılıklarının ise bardağı taşıran son damla olduğu belirtildi. Hamzaçebi’nin ayrıca, İstanbul’daki belediye meclis üyelikleri adayları belirlenirken görüşü alınmadığı için de ‘kırgın’ olduğu kaydedildi. Mehmet Fatih Bucak’ın Şanlıurfa Siverek’te aday gösterilmesi de ipleri koparan bir değer sebep olduğunu iddia edildi.

Üç dönemdir Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar da yeniden aday gösterilmeyince istifa etti. Acar istifasını, “Yalnızca Marmaris’in değil, Muğla’nın ‘tek adama’ teslim edilişine seyirci kalmayacağız” sözleriyle açıklamıştı.
CHP’li Yaylakonak Belde Belediye Başkanı Hasan Karakaya, partisinin kendisini “yok saydığını” belirterek geçtiğimiz ay görevinden istifa edip, AK Parti’ye katıldı.

CHP Kocaeli Kartepe Belediye Meclis Üyesi Temel Ofluoğlu, aday gösterilmeyince partisinden istifa eden isimler arasında yerini aldı.

CHP Aydın Söke ilçe teşkilatında daha önce de 62 kişi istifa ederken, aday belirleme sürecinde bu sayıya 35 kişi daha eklendi.

CHP’deki istifa kervanına Mardin de katılmıştı. CHP Mardin İl Başkan Yardımcısı Beraat Talayhan, 27. dönem Milletvekili adayı Abdulkerim Talayhan ve Nusaybin ilçe yönetimi ile Dargeçit ilçe örgütü geçtiğimiz ay CHP’den istifa etmişti.

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde CHP’nin yerel seçime İYİ Parti adayıyla girmeye karar vermesi üzerine, CHP’nin ilçe yönetimi istifa kararı almıştı.

Yine geçtiğimiz ay adayların belirlenmesiyle birlikte CHP İstanbul Sancaktepe İlçe Yönetim Kurulu da istifasını açıklamıştı.

Adana’nın Karataş İlçesi Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal, CHP’den istifa ettiğini açıkladı. Ünal “Bundan sonra siyasi hayatımı MHP’de sürdürmek istiyorum” dedi.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde CHP İlçe Başkanı Tolga Kerem Dönmezer ile yönetim kurulu üyeleri, görevlerinden istifa etti.

İzmir Seferihisar Belediye Başkanı adayı gösterilen Yelda Celiloğlu adaylıktan çekildi.

İzmir’de CHP Selçuk İlçe Başkanı Merve Çalışkan Yeşilyurt, merkezi otorite baskısı sebebiyle yönetim kurulu üyeleriyle beraber istifa ettiğini duyurdu.

Tunceli CHP eski İl Başkanı Ali Rıza Güder, açıklamaları nedeniyle ihraç edildi.

KILIÇDAROĞLU’NA TEPKİ YÜRÜYÜŞÜ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Maltepe’de Ali Kılıç’ı aday göstermesi sonrasında parti içinde başlayan huzursuzluk giderek büyüyor. Kılıçdaroğlu’nun sağ kolu Akif Hamzaçebi’nin istifasının ardından görevi bırakan Maltepe ilçe teşkilatı üyeleri dün saat 11.00’de Maltepe’den Ankara’ya yürüyüş başlattı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da yürüyüşe katılan teşkilat üyeleriyle 40 dakika görüştü.
İlçe teşkilatının bu hamlesi akıllara CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2017’de Ankara’dan Maltepe’ye yaptığı yürüyüşü hatırlatırken, “tersine adalet yürüyüşü” olarak değerlendirildi.
CHP’de bu derece huzursuzluğa yol açan Ali Kılıç hakkındaki iddialar oldukça ciddi. Kamuoyuna yansıyan iddialara göre, Kılıç 2014’te CHP’den Maltepe belediye başkanı seçildikten sonra ailesinin mal varlığı hızla yükselişe geçti. Yine iddialar arasında, tapu kayıtlarına göre Mart 2014 ile Aralık 2018 tarihleri arasında Başkan Kılıç ile birinci derece yakınlarının milyonlarca TL değerinde arsa, konut, rezidans, işyeri ve otel satın alması da var.

Bu arada, Maltepe’dekine benzer bir krizin Kadıköy’de de olduğu öne sürülüyor. Parti tabanının, HDP yanlısı Tweet’ler atan Şerdil Dara Odabaşı’nın aday gösterilmesinden son derece rahatsız olduğu ve Kadıköy’den Ankara’ya yürüyüş hazırlığı yaptığı belirtiliyor.

TEKİN’DEN İMALI MESAJ
Öte yandan aday belirleme sürecine tepki gösteren isimlere CHP’li Gürsel Tekin’in de eklendi. Tekin sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Siyasette, sokakta çalışma yaparken, aday belirlerken, kampanya yürütürken en önemli unsur demokratik ilkelere uymak ve halkın sesine kulak vermektir. Süreçle ilgili değerlendirmemi pazartesi günü paylaşacağım” diyerek yaşananlardan rahatsız olduğunu dile getirdi.

Yürüyüş öncesi yapılan basın açıklamasında ise şu ifadeler dikkat çekti: Bugün Türkiye’nin bir bölgesinde halkı tehdit eden bir aşiret reisi adayımız olabiliyorsa, ailesinin servetini açıklayamayanlar aday yapılabiliyorsa bizim bunu kabul edebilmemiz mümkün değildir. İstanbul’un başarılı, namuslu belediye başkanları değiştirilirken, sıkıntılı olanların tekrar aday yapılması bizleri kuşkuya düşürmüştür. Belediye başkanlıkları; eş, dost, manevi oğul gibi altı boş lümpen davranışlarla belirlenemez.

 

Gündem - 11:30 A A
BENZER HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Asla, kaleme ve düşünceye kelepçe vurulmaz !
  Basın özgürlüğünü, halkın doğru ve objektif haber alma bilgi edinme adına, görevini dürüstçe kullanan haberi yaparken; barış, demokrasi, insan hakları olmak üzere farklılıkları, çok sesliliği renkliliği, halkın ve vatanın menfaatlerini önde tutan, kendi menfaatleri ve çıkarlarını asla düşünmeyen, Tarafsız yansız herhangi siyasi partinin çatısı altında değil ,kendi özgür iradesiyle boyun eğmeden, asla kışkırtıcı yayınlar yapmayan, […]
 • 02
  EĞİTİM DE ÖĞRETMEN ve ÖĞRENCİ SORUNLARI
  Öğretmenlerin sorunları çok. Hükümet sorunları çözüme kavuşturmadığı gibi öğretmenlerimizi Covid 19 döneminde maddi, manevi  mağduriyet yaşamaktadır. Öğretmen ve öğrenciler için kulanılan internet,telefon ücretlerinin devlet tarafından karşılanmaması  öğretmenin  telefon hafızalarının dolması, kurulan gruplarda öğrenciye veliye dert anlatma sorun çözme, psikolojik destek verme, özel görüşmeler… B unları öğretmen ve öğrenci cebinden ödeyerek maddi olarak bütçeleri sıkıntıya girmiştir. […]
 • 03
  Yenilik Partisi’nden İki Radikal Karar!
  Mevcut siyasi partilerin, kadınları oy toplama aracı olarak kullandığı, gençlere ve kadınlara  hakettiği değeri vermediği bu dönmede Yenilik Partisi, Kadınlar ve Gençler konusunda bir ilke imza attı. Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk YILMAZ sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı duyuru ile Yenilik Partisi Kadın Meclisi’nin kurulduğu resmen duyurdu. Yenilik Partisi Kadın Meclisi Kuruldu Yenilik Partisi Genel […]
 • 04
  Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz Dünya Gazeteciler Gününü Kutladı
  Yenilik partisi genel başkanı Öztürk Yılmaz 21 Ekim Dünya Gazeteciler  Günü nedeniyle Sosyal medya hesabı üzerinden , Dünya Gazeteciler Gününü Kutladı. “Siyasi partilerin yayın organı gibi çalışan yandaş medya mensuplarına bu günde söyleyeceğim tek iyi bir söz yok” diyen Başkan Yılmaz , Sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu basın açıklamasında ; “Bununla birlikte, toplum yararını, […]
 • 05
  NEDEN “YENİLİK”…?
  NEDEN “YENİLİK”…? . “BİSMİLLAH” dedik… Önce “HEPİMİZ BURADAYIZ” diye… Ortaya çıktık… . Dağılmış ve Saflara ayrılmış… Birlik beraberliği bozulmuş… Irksal ve dinsel olarak… Bin parçaya bölünmüş olan… BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİN TAMAMININ… Kırmızı çizgilerimiz hariç kalmak kaydıyla… Birliğini ve beraberliğini yeniden ve de… Çok daha möhkem bir şekilde… Sağlamak amacıyla ayağa kalktık ve dikildik… . “BİSMİLLAH” […]
Lig Seçiniz
TAKIMLAR O G B M A Y Av P
1.Alanyaspor431011 1+1010
2.Fenerbahçe42204 2+28
3.Karagümrük42118 4+47
4.Galatasaray42115 2+37
5.BB Erzurumspor42116 4+27
6.Antalyaspor42114 2+27
7.Hatayspor42113 6-37
8.Göztepe41308 4+46
9.Kasımpaşa42023 2+16
10.Kayserispor42023 5-26
11.Konyaspor31204 1+35
12.Trabzonspor41215 505
13.Sivasspor31112 3-14
14.Gençlerbirliği31111 2-14
15.Beşiktaş41125 7-24
16.Yeni Malatya41123 7-44
17.Gaziantep FK40316 8-23
18.Ç. Rizespor40222 5-32
19.Denizlispor40221 6-52
20.MKE Ankaragücü30121 3-21
21.Başakşehir40130 6-61

HAVA DURUMU

24 Ekim 2020 CUMARTESİ
13°
 • PAZ 25.4°
 • PTS 25.8°
 • SAL 23.2°