Ana Sayfa Yazarlar 6.01.2020 125 Görüntüleme
Cehalet ve Açgözlülük

Cehalet ve Açgözlülük

Bugünkü yazım sıkıcı olabilir, çünkü kendimden de söz edeceğim ama önce ;

ALLAH’IN Kuran’da ilk emri ; ‘oku ‘ ile başlar, seni yaradanın adıyla oku.

Cehaleti ( bilmezliği, bilgisizliği) gidermenin yolu şüphesiz okumak.

Cehalet konusunda Atatürk diyor ki ; ” Eğitimin en önemli amacı cehaleti, bilmezliği gidermektir. Bunu gidermedikçe yerimizdeyiz yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor demektir. ”

Bir konuyu ne kadar ustalıkla anlatırsanız anlatın, somut bir örnek gibi etkili olmazsınız.

Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, askeri danışmanı ; ” Mehdi gelecek, ortamı ona göre hazırlayalım ” dedi. Böyle bir düşünce biçimini ;

Zeki Türk Milletinin takdirine sunuyorum.

Geçtiğimiz yıllarda ALLAH’A giden çok değerli hocam Prof. Dr. Fatma Varış’a Allah’tan rahmet ve mekanı cennet olsun dileklerimden sonra bir ‘ anekdot ‘ paylaşmak isterim :

Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesindeki Yüksek Lisans Programını başarı ile tamamlayarak 17/6/2982 tarihinde Eğitimde Yüksek Lisans programını iyi derece ile almağa hak kazandım.

Diploma almadan önceki günlerden bir gün ;

” Temel Eğitim 2. Kademe Matematik programlarının 3 Temel Modülünün Geliştirilmesi ” konulu Yüksek Lisans Tezimi savunmak için çok değerli hocamın makam odalarındayım;

Varış ; ” Tez konunu biliyor musun? ”

Ben ; ” Bilmediklerim benim düşmanımdır .”

Varış ; ” Bir insanın her şeyi bilmesi mümkün değil. ”

Ben ; ” Bilmeğe çalışıyorum…”

Yine o günlerden bir gün ; Fakültenin panosunda asistanlık sınavına giriş şartları yazıyordu. Okuduktan sonra çok değerli hocam Varış’a, dedim ki ; ” ingilizcem iyi değil asistanlık sınavına girebilirmiyim ? ” Varış; ” sende yabancı dil aramıyorum” dedi.

O tarihlerde bölüm danışmanlarının istediği ( 1 ) öğrenciyi alabilme kontejanı vardı.

Henüz Yüksek Lisans Diplomasını almamıştım ki asistanlık sınavına girdim. Sınavda aday numaramı okuyan öğretim üyesi ; diploman olmadığı için sınava giremezsin “dedi.

Gelelim Açgözlü’lüğe ;

Geçmişte savaşlar ya toprak ya da din yüzünden olurdu. Bugünkü savaşlarda enerji savaşları ilerde su yüzünden savaşlar olabileceği düşünülmektedir. Sebep : Açgözlülük.

Kanımca daha yaşanılır bir dünya için ülkeleri yönetenlerin yüreklerindeki açgözlülüğü hırsı ve de kontrol edemedikleri öfkelerini çıkarmaları gerekiyor. Doğanın kirlenmemesi için gerekli tedbirleri almaları gerekiyor.

Aslında, ahlak = demokrasi ;

Her insan , bir başkasına yaşam biçimini dikte ettirmeden , rahatsız etmeden , zarar vermeden davranabilmelidir. Kanımca Cumhuriyetin anlam ve önemi de burdadır.

Yeni yılda , sağlıkta , bollukta , birlik ve beraberlikte ve de barışta buluşmak umuduyla.Efendiler.

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği:


İlginizi çekebilir

“T.C POLİS”…

“T.C POLİS”…

Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp